Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Рискуват ли хората с алергии, използвайки дезинфектанти срещу коронавируса

Проф. Тодор Попов: Симптомите на коронавируса и алергиите са различни

Снимка: БГНЕС

Специалисти алармират за това, че хората, които имат алергии, са изложени на риск заради употребата на дезинфектанти за предпазване от зараза с коронавирус.

Симптомите на хората, които имат сезонни алергични прояви, обикновено намаляват с появата на влага, студ и сняг, тъй като намалява броят на поленовите зрънца в атмосферата.

"Не имаме достатъчно голям опит с алергиите на горните дихателни пътища, нямаме обаче особен опит с коронавирусните инфекции и следим това, което в другите страни се случва, тъй като ние в повечето време следваме това, което другите съобщават", обясни пред "Хоризонт" проф. Тодор Попов, специалист по клинична алергология в Отделението по алергология в Университетската многопрофилна болница за активно лечение "Св. Иван Рилски" в София.

Има няколко важни симптоми на коронавирусната инфекция, които са повече или по-малко различни от тези при една сезонна алергия. Един от тези симптоми е температурата. Главоболието е също водещ симптом на вирусната инфекция, посочи специалистът.

"При алергии също може да има главоболие, но то обикновено се разпознава от пациентите въз основа на техния "исторически" опит от предишни години. Различните болки, които може да има - по стави, по мускули, обикновено не са характерни за алергичните реакции и съответно симптоми. Един от водещите симптоми на коронавирусната инфекция е изключителната умора и изтощение, което се проявява още в първите дни на инфекцията, нещо, което не е характерно за поленовата алергия", допълни специалистът.

Кашлица може да има и при алергиите, и при коронавирусна инфекция, но е водеща при заразата с Covid-19.

"Примерно кихането и обилната секреция не са толкова за вирусната инфекция, но се разпознават по един перфектен начин от страдащите от поленова алергия. Болките в гърлото могат да присъстват и в двата случая, но обикновено са по-изразени при вирусната инфекция и коронавирусната инфекция", каза проф. Тодор Попов.

И пациентите с астма, и пациентите с алергичен ринит трябва да си продължат лечението така, както е назначено от специалистите.

"Всяка една тежка, хронична астма, която има вече някакви трайни изменения в структурата на дихателните пътища, на белите дробове, би могла да се приеме, че е утежняващ фактор, но това не значи че са обречени тези пациенти. Напротив, в големия процент от случаите астмата се лекува по един добър начин с наличните в момента средства, най-вече за инхалаторно приложение и пациентите, които се лекуват с тях, могат да водят едни абсолютно нормален живот", подчерта проф. Попов.

Интервюто можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Локомотив 2626

Назад във времето с ретро подвижния състав на БДЖ

Има още една г рупа любители на железниците, които показват страстта си към този вид транспорт като изработват модели на влакове , жп инфраструктура и гари. Това са членовете на Клуб железопътен моделизъм . Неговото клубно помещение и изработени модели се намират на Централна жп гара София. Владимир Колев е председател на клуба. По темата..

публикувано на 08.04.25 в 13:25

Тайнствена пирамида на 2200 години открита близо до Мъртво море

Тайнствена пирамида на 2200 години, пълна със съкровища: монети и оръжия, беше открита близо до Мъртво море. Артефактите са запазени в почти перфектно състояние, благодарение на сухия пустинен климат. Мистериозната пирамидална структура е близо до ручея Зохар. Джипът пъпли през пустинята. Няма път. Тръгнахме, въпреки предупрежденията, че след..

публикувано на 08.04.25 в 11:05
Йордан Жечев и Яна Липованска

На мач с маргаритка – кампания срещу агресията

Мачът да не е терен на война, а място, където можеш да заведеш детето си – този мотив обединява организаторите на кампанията "На мач с маргаритка". Акцията ще се състои в рамките на четири дни – от 11 до 14 април и   ще покрие 8 мача с участието на 16 отбора. Това е  29-и кръг, предпоследен за професионалната ни футболна лига...

публикувано на 08.04.25 в 10:14
Снимката е илюстративна

"Активни потребители": Нови правила облагодетелстват авиокомпаниите за сметка на пътниците

В продължение на две десетилетия Европейският съюз прави полетите по-лесни и по-справедливи за потребителите, като либерализира цените и въвежда в законодателството основни права на пътниците.  Сега налице е обратният процес - преразглеждане на Европейския регламент относно правата на пътниците с въздушен транспорт .  Авиокомпаниите редовно..

публикувано на 08.04.25 в 06:20
Норвегия

Въпрос на време ли е Норвегия и Исландия да влязат в ЕС?

Териториалните амбиции на Съединените щати към Гренландия, пряко оспорващи суверенитета на съюзника Дания, са заплаха сама по себе си, но имат последици за цяла Европа. Най-новата история ни учи, че неинтегрираните, неутрални държави не функционират като буферни зони между сферите на влияние. За агресивните велики сили с имперско мислене те..

публикувано на 05.04.25 в 11:20

Турски готвачи в нашата Албена: Наемат персонал от Бангладеш и Узбекистан!

С наближаването на летния туристически сезон темата за глада за кадри за сезонна заетост отново е актуална. За поредна година в Добрич се проведе трудова борса с такава насоченост, която предоставя възможност търсещи работа да се срещнат с работодатели - хотелиери, ресторантьори, концесионери на плажни ивици и др. Могат ли всички..

публикувано на 01.04.25 в 10:40

Столичната библиотека и фондация "Глобални библиотеки – България" представиха инициативата "Образовани дигитални граждани в библиотеките"

Столична библиотека и фондация „Глобални библиотеки – България“ организираха представяне с фокус – ролята на библиотеките в изпълнението на Стратегията за цифрова трансформация на България (2020 – 2030). Участие в събитието взеха представители на ключови за изпълнението на стратегията министерствата, както и на Столичната община. Събитието е..

публикувано на 30.03.25 в 08:31