Интернет е заприличал на пъстър пазар. Любителите на изкуството могат да се насладят както на продукцията на най-големите театри по света, на опера, концерти, балет от репертоара на световни културни институции като Метрополитън опера, Болшой театър, Залцбургския фестивал, Миланската скала, Концертгебау оркестър, та дори „Мулен руж” и други световни вариетета, атракции от програмата на прочути заведения и др. Някак твърде скромно до тях стоят не толкова известни индивидуални и камерни (предимно семейни) изпълнители. Израел не прави изключение. Най-голям успех в конкуриране със световните гиганти имат тези, които са избрали да се обърнат към точно определена група от публиката. Такава е Лимор Балас, която освен концертиращ артист е диригент на хор от хора със специални потребности. Въпреки, че не могат да се събират за репетиции, „спевките” им продължават през интернет. Лимор Балас разказва:
„Откакто сме в изолация заради коронавируса имаме виртуални спевки. Всяка година сме канени на фестивал на изкуство на хора със специални нужди във Верона през май. И тези година трябваше да участваме, но по всичко личи, че форумът ще бъде отменен. Фестивалът„Голямото предизвикателство” е нещо уникално. Невероятни са срещите между участниците и начинът, по който градът ги посреща. Сега не можем да пеем всички. Работя по време на карантината заради коронавируса индивидуално с всеки – нещо, което не можеше да си позволя преди. Освен това стимулирам творчество у своите възпитаници. Те обичат да съчиняват мелодии и текстове. Мисля, че това е начин за преодоляване на стреса. Наскоро написахме задно по интернет текст за песен. Имахме предвид библейския химн: „Надвихме фараона, ще надвием и тези обстоятелства“. Всеки си каза своите идеи. Получи се много забавна песен за вирусното безвремие. Имам солови концерти онлайн в интернет. Те са по-различи от изпълненията на живо, когато може да следиш реакцията на публиката. Имам малка тайна. Включвам няколко от моите възпитаници и следя как те приемат изпълнението ми. Те с моите ориентири. Подбрала съм специално от целия си репертоар най-веселите песни и мелодии. Искам да вдъхна сили и оптимизъм на тези, които ме слушат. Искам и да успокоя. Откакто избухна епидемията работя не по-малко. Това е единствения начин да се преборим, заедно с моите възпитаници, с неизвестността и със страха. Това не е музикотерапия. Целта е да доставим удоволствие от слушането на концерти. Те са предназначени и за тези, които са затворени в домовете си, и за тези, които ходят на работа. Знам, че това е времето,в което тези, които заради финансови ограничения или заради липса на време не са ходили на концерти и театър, имат възможност да си наваксат.”
Приключи 3-ия сезон на литературния конкурс "Вълшебното перце ", който се организира от програма "Хоризонт" и сдружение "Българче" , а имената на наградените деца бяха съобщени в ефира на "Закуска на тревата" на 28 декември от Розалина Златкова, съпредседател, член УС на сдружение "Българче" , с което повече от 10 години се реализира радио-играта..
Ивановден е един от най-обичаните зимни празници, защото на този ден всеки има кого да поздрави. Ивановците са много, да се готвят да почерпят за здраве и да им върви през годината. Празникът е в чест на Свети Йоан Кръстител . В народната традиция се свързва с игри и много музика. В този ден в традицията е хората да си стават побратими и..
"Дали любовта е „сляпа“ или е от „пръв поглед“ – това могат да кажат хората, които виждат. За нас любовта е това, което е на сърцето и на душата“. Така незрящият актьор Андриян Асенов описа любовта в предаването "Любими празнични истории". Заедно с него беше любимата му Радостина Павлова, преподавател по пеене и пиано, също незряща...
Kак празниците осмислят живота ни , как ни свързват с традицията и ни дават сили да вървим напред? С поета Бойко Ламбовски разказваме за връзката между духовното и материалното , за литературата като прозорец към душата и как в творчеството можем да намерим утеха и вдъхновение. Бойко Ламбовски е поет, преводач и есеист, човек, който с думите си..
"За всеки влак си има пътник, но когато нещо е истинско, когато е направено със сърце и любов, зрителят го приема ". Това каза пред БНР един от най-обичаните актьори в Плевен Георги Ангелов. "С годините театърът се е променял. Всяко поколение носи своето ново. Всяко поколение, което идва, носи новите изразни средства, новото..
На 24 януари е премиерата на новия български игрален филм „Клас 90“. Наскоро излезе и трейлърът на лентата, в която участват все известни наши актьори. Съученици, дипломирани от гимназията през 1990 г., празнуват годишнина от завършването си в малък хотел в планината. Очакваният купон, на който да си спомнят младостта, за много от тях се..
Музиката е неговият живот от четири годишен. Композитор, аранжор, пианист, певец, той е и един от най-известните диригенти днес у нас. Това е Георги Милтиядов , когото публиката винаги дълго аплодира на сцената. Всяка среща с неговото творчество е вълнуваща и се превръща в музикален празник. През годините сме свикнали да го виждаме на..
Предложеният бюджет за 2025 г. не трябва да минава, но в същото време не трябва и да стои в неизвестността. Това заяви пред БНР Георги Кадиев от..
КНСБ предупреди, че ако бюджетът за тази година не бъде приет, може да се очаква вълна от протести. "Струва ми се, че за пореден път бюджетът..
Има реална опасност професията на акушерката да изчезне у нас. Това обясни пред БНР Ралица Янева, член на УС на Алианса на българските акушерки. Тя..