Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Отбелязваме Международния ден на Земята

Коронавирусът - шанс за нов живот на природата

Може ли кризата с коронавируса да доведе до цялостно преосмисляне на начина ни на живот?
Снимка: БТА

Международният ден на Земята - 22 април, тази година се отбелязва за 50-ти пореден път.  

За първи път Денят на Земята се отбелязва през 1970 година, когато на 22 април милиони американци излизат на улицата да протестират срещу неглижирането на природата. Тогава те настояват за нов път към бъдещето.

Отличените с награди режисьори и изследователи на „National Geographic" Дерек и Бевърли Джубърт твърдят в интервю за „Ройтерс”, че пандемията от новия коронавирус е шанс за преосмисляне на отношението на човечеството към природата

Това е такава травма за света и ако не излезем от нея променени или по-добри, то това би било огромна загуба на възможности и трябва да се порицаем. През историята са се случвали големи бедствия, но след тях сме били по-обединени и по-добри в емоционален, физически, духовен и рационален план. Надявам се сега това да се продължи и в емоционален и екологичен план. Тези моменти не се случват просто така. Трябва да израстеш след тях. Наистина се надявам, когато всичко приключи, да не се върнем към обичайните практики, тъй като това би била огромна загуба на всичката тъга и смърт”, казва 64-годишният Дерек Джубърт.

Семейство Джубърт изучава Африка вече три десетилетия и засне филм по повод 50-тия юбилей на Деня на Земята. Заедно със съпругата си Дерек Джубърт е заснел над 25 филма за „Нешънъл Джиографик”. 

Замърсяването с въглероден диоксид осезаемо се свива вследствие на изолацията и икономическите ограничения по време на пандемията от Covid-19. Снимка: БТА

Въпреки че по данни на организацията Global Carbon Project поради икономическия застой тази година въглеродният диоксид в атмосферата ще спадне до нивата от времето на Втората световна война, той смята, че сривът на туризма сред дивата природа в резултат на пандемията всъщност повече вреди, отколкото помага.

„Наистина съм притеснен за срива в туризма, тъй като заради това страдат цели общности. Изчезват мерките срещу бракониерството и виждаме, че то рязко се увеличава, тъй като огромни територии се обезлюдяват поради липса на туристи,” коментира документалистът.

Бевърли Джубърт изразява надежда младите хора да продължат тласъка за промяна в еконагласите на човечеството.

Следващото поколение се справя феноменално добре в разбирането, че проблем съществува и младите искат да се опитат да го поправят. Например виждаме как Грета Тунберг говори открито и много деца по света следват примера й. Това ни дава надежда.”

Междувремeнно новият документален филм „Планетата на човеците”, продуциран от американския документалист с леви убеждения и носител на „Оскар” Майкъл Мур, задава въпроса „Ами ако зелените технологии не са достатъчно, за да се спасят планетата и човечеството?” 

Според Джеф Гибс - режисьор на продукцията, заснемането на която е отнело години, енергията от възобновяеми източници и индустриализацията са две страни на едно и също нещо, а именно - отчаяни мерки да бъде спасена не планетата, а начинът ни на живот.

Репортажа можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Пътувай с Хоризонт" в сърцето на Родопите

В горещите летни дни, алтернативата е планинският туризъм. "Пътувай с Хоризонт" тръгва на разходка в сърцето на Родопите, сред тишината и спокойствието на балкана, на 1200 метра надморска височина. В село Момчиловци срещаме гостоприемни домакини, свикнали да посрещат гости още от 90-те години на миналия век, когато селото се превръща в едно от..

публикувано на 07.07.24 в 14:49

Вършец - най-старият балнеолечебен курорт в България

Вършец е най-старият балнеолечебен курорт в България, известен с топлата си минерална вода и мек планински климат. Първата държавна минерална баня е построена през 1990 г.  Градът възниква около минерални извори и неговата история е свързана с балнеолечението за това свидетелстват откритите развалини от римски бани.  Град Вършец е разположен в..

публикувано на 07.07.24 в 10:10
Снимката е илюстративна

Ученици от варненската математическа гимназия създават уред за зеленчуци

Четирима ученици от варненската математическа гимназия "Д-р Петър Берон" са създали учебна фирма UV GREEN. Учениците отглеждат зеленчуци в кутия, уредът използва напоителна система с вода, която циркулира чрез сензори, запазвайки хранителните вещества в почвата, отглеждат се 7 растения едновременно, процесът е автоматизиран.  Те разказаха за БНР,..

публикувано на 06.07.24 в 10:10
Брегът на Синеморец, Странджа

Учени от БАН представиха нови методи за пречистване и екология

Учени от БАН предлагат нови методи за пречистване и екология. Представянето им стана по време на четвъртото издание на форума „Наука за бизнес".   С рециклирането на отпадъците при опаковането на лекарства се е заел доцент-доктор Иван Узунов. Той е от Института по обща и неорганична химия. Неговата статистика е, че количеството отпадък, който..

публикувано на 30.06.24 в 05:37
Туристическо дружество -

Туристическо дружество - "Лудите мечки" с обич към планините

В планината без бензин и асфалт, сред сянката на дърветата се диша по-свободно, мисълта е по-ясна и е много по-спокойно. Няма я суетата на морския бряг и купищата туристи. Не струва толкова скъпо, като другите почивки, но зарежда невероятно, дава нови сили и повишава тонуса на тялото. Изключително освежаващо е в летните жеги.  Сдружение..

публикувано на 27.06.24 в 12:46
Стоилко Апостолов

Интересът на земеделските стопани към биологичния сектор се повишава

Интересът на земеделските стопани в страната към биологичния сектор се повишава през последната година. Това отчетоха участниците в международна био-конференция, която се проведе в Пловдив. По данни на агростатистиката биологичните площи у нас са се увеличили с 35% спрямо предходната година . Броят на животните и пчелните семейства, отглеждани..

публикувано на 26.06.24 в 18:04
Грийнпийс България

Мартин Томов: Трябва ли Черно море да бъде морски резерват?

Трябва ли Черно море да бъде морски резерват ?  "Живо черно море" е зелената мисия на "Грийнпийс".  "Черно море е  море, в което има живот до дълбочина 200 метра, най-вече в по-плитките до 50 метра , тест много близо до брега. Това го прави  особено чувствително на различни заплахи . Ние с "Грийнпийс" вече  от година и половина започнахме..

публикувано на 18.06.24 в 15:55