Международният ден на Земята - 22 април, тази година се отбелязва за 50-ти пореден път.
За първи път Денят на Земята се отбелязва през 1970 година, когато на 22 април милиони американци излизат на улицата да протестират срещу неглижирането на природата. Тогава те настояват за нов път към бъдещето.
Отличените с награди режисьори и изследователи на „National Geographic" Дерек и Бевърли Джубърт твърдят в интервю за „Ройтерс”, че пандемията от новия коронавирус е шанс за преосмисляне на отношението на човечеството към природата.
„Това е такава травма за света и ако не излезем от нея променени или по-добри, то това би било огромна загуба на възможности и трябва да се порицаем. През историята са се случвали големи бедствия, но след тях сме били по-обединени и по-добри в емоционален, физически, духовен и рационален план. Надявам се сега това да се продължи и в емоционален и екологичен план. Тези моменти не се случват просто така. Трябва да израстеш след тях. Наистина се надявам, когато всичко приключи, да не се върнем към обичайните практики, тъй като това би била огромна загуба на всичката тъга и смърт”, казва 64-годишният Дерек Джубърт.
Семейство Джубърт изучава Африка вече три десетилетия и засне филм по повод 50-тия юбилей на Деня на Земята. Заедно със съпругата си Дерек Джубърт е заснел над 25 филма за „Нешънъл Джиографик”.
Въпреки че по данни на организацията Global Carbon Project поради икономическия застой тази година въглеродният диоксид в атмосферата ще спадне до нивата от времето на Втората световна война, той смята, че сривът на туризма сред дивата природа в резултат на пандемията всъщност повече вреди, отколкото помага.
„Наистина съм притеснен за срива в туризма, тъй като заради това страдат цели общности. Изчезват мерките срещу бракониерството и виждаме, че то рязко се увеличава, тъй като огромни територии се обезлюдяват поради липса на туристи,” коментира документалистът.
Бевърли Джубърт изразява надежда младите хора да продължат тласъка за промяна в еконагласите на човечеството.
„Следващото поколение се справя феноменално добре в разбирането, че проблем съществува и младите искат да се опитат да го поправят. Например виждаме как Грета Тунберг говори открито и много деца по света следват примера й. Това ни дава надежда.”
Междувремeнно новият документален филм „Планетата на човеците”, продуциран от американския документалист с леви убеждения и носител на „Оскар” Майкъл Мур, задава въпроса „Ами ако зелените технологии не са достатъчно, за да се спасят планетата и човечеството?”
Според Джеф Гибс - режисьор на продукцията, заснемането на която е отнело години, енергията от възобновяеми източници и индустриализацията са две страни на едно и също нещо, а именно - отчаяни мерки да бъде спасена не планетата, а начинът ни на живот.
Репортажа можете да чуете в звуковия файл.Европейският съюз няма да обяви за незаконно разнообразието на семената, нито да направи разрешени само семена, използвани в промишленото селско стопанство. Това подчертават от Европейската комисия във връзка с появили се твърдения, че се готви регламент със забрана за събиране, използване, обмяна и продажба на семена. Онлайн петиция, която..
Неудовлетворение и незначителен напредък - така може да се обобщи резултатът от конференцията за климата на ООН COP29, която приключи миналата неделя и на която участваха близо 200 държави. Какво беше - и какво не беше - постигнато по време на продължилите две седмици преговори в Баку, Азербайджан? 60 000 участници, от които 1700..
Зрителите на "Аз, морето – Живот в мълчание" ще видят кадри, които иначе само водолазите могат да видят . Това каза пред БНР Кремена Ватева, координатор на кампанията "Живо Черно море" на "Грийнпийс"– България. Филмът насочва вниманието към уникалността на живота в Черно море. В него са включени невиждани досега кадри на живота в..
Сюжетът на сериала "Вина" показва и значението на местното вино като културно наследство. По инициатива на продуцента на филма Надежда Цветкова в центъра на Сандански беше организирана публична прожекция, която привлече много хора от различни краища на страната. А след успеха на сериала, чрез който видяхме живописната природа, традиционната..
В Кипър по европейски проект ще бъдат засадени 18 000 дървета, образуващи 30-километров жив плет, за борба с климатичните промени и риска от превръщането на земеделски райони в пустиня. С две големи акции днес се открива новият залесителен сезон на острова, който продължава до края на януари. Около 7000 устойчиви на суша дървета и храсти ще бъдат..
Ново финансово споразумение за подпомагане на най-уязвимите държави беше постигнато на 29-ата климатична конференция на ООН в Баку, предадоха световните агенции. Целта е то да помогне на най-засегнатите правителства да се справят с последствията от глобалното затопляне, но сумата, която те ще получават всяка година, вече беше разкритикувана като..
Младежи от няколко училища в Смолянско създават благотворителни и еко каузи по проект "Активни младежи в Родопите" по Програма "Еразъм+". Той е насочен към възможностите за младежко участие в разработване на политики за подрастващите от общините Смолян, Девин и Рудозем. Проектът предвижда семинари за обучение на младежи във всяка от трите..
Компанията за добив и преработка на медна руда "Асарел - Медет" в Панагюрище спря производството си тази сутрин в знак на протест срещу предложението..
Със сигурност има подобрение от въвеждането на малкия ринг в София, нискоемисионната зона за стари автомобил, но това е незначително за..
Моментът за искането на имунитета на Кирил Петков не е избран случайно . В това е сигурен политологът доц. Даниел Смилов. "Явно моментът е..