Домовете на мюсюлманите да се превърнат в места за богослужение през Свещения месец Рамазан – за това призовават от Главното мюфтийство, а коментарът е по повод началото на едномесечния период на въздържание, предшестващ големия религиозен празник Рамазан Байрам.
Отменят се традиционните за Рамазан общи молитви, а службите ще бъдат предавани онлайн, каквато практика се спазва вече от месец, след като груповите посещения в джамиите бяха забранени. Традиционните религиозни ритуали, характерни за Свещения месец, ще бъдат изпълнени, но в съответствие със здравните препоръки.
И макар че се отлагат голяма част от традиционните ритуали като колективните молитви, общите ифтари, свързани с раздаването на храна с благотворителна цел, вярващите проявяват разбиране и солидарност към предприетите ограничителни мерки.
Въпреки че джамиите остават отворени за индивидуални посещения, вярващите предпочитат да се съобразят с призивите на Главното мюфтийство и да се останат по домовете си.
Още от началото на извънредното положение Главното мюфтийство отмени общите молитви. Колективната вечерна молитва, която по традиция се изпълнява по време на свещения месец Рамазан, тази година се отлага и ще се извършва обясни говорителят на Главното мюфтийство Джелал Фаик. Друг религиозен ритуал, който не може да бъде изпълняван по обичайния начин, е общата споделена трапеза, свързана с тържествената вечеря, която се организира по залез слънце с благотворителна цел.
Добрият жест, свързан със споделянето на храна, с тези, които нямат, ще се реализира, но при различен сценарий, обясни Мехмед Аля, районен мюфтия на Разград.
Мюсюлманско изповедание подготвя богата онлайн програма за целия период на свещения месец Рамазан, с което ще бъде удовлетворени духовните потребности на общността у нас. Всекидневно в различни времеви диапазони ще се излъчват видео материали, достъпни на страницата на мюфтийството във фейсбук, както и в съответния ютюб канал.
Позовавайки се на текстове от Свещения коран, Джелал Фаик изтъкна, че в дни на пандемия запазването на човешкия живот е основният приоритет.
На този фон и тази година се очаква много хора с двойно гражданство, които живеят в Турция, да се върнат в България, за да посрещнат религиозния празник със своите близки. Препоръката на оперативния щаб обаче беше да се преустановят тези пътувания, защото Турция се намира в изключително тежко състояние, свързано със заразата от Covid-19.
Периодът на въздържание за мюсюлманите продължава един месец. Към вярващите спазващи Рамазан духовникът Мехмед Aля се обърна с думите:
"Хората трябва да осъзнаят и да се върнат към своя Създател. Да бъдат по-добри към другите хора. Тази доброта отново трябва да се върне и пандемията ни дава тази възможност".
Репортаж на Еленица Маринова в предаването "Нещо повече" можете да чуете от звуковия файл.
Дария е само на 13. Живее в Силистра и мечтае да бъде отново просто дете – с усмивка, без болка, без страх. Но пътят ѝ към тази мечта минава през битка, каквато никое дете не бива да води – битка за живот. Диагнозата е артериовенозна малформация , рядко заболяване, с фатален край. Всичко започва преди няколко години. Едно неочаквано..
Младеж от Ардино избра странен за връстниците му живот - между университета и ферма за крави . Вместо да се забавлява в големия град, той редовно се връща вкъщи, за да помага в семейното стопанство. Смята, че животновъдството в България има бъдеще, въпреки не доброто в момента състояние на отрасъла. Младежът мечтае, когато завърши..
Събирането на монети е страст. Правейки колекция, хората си купуват тази емоция. Думите са от едно интервю преди години на нашия специален гост в „Изотопия“. Той е посветил времето си и цялото си същество на нумизматиката - колекционирането на монети. На вашето внимание: Петър Неделев, председател на Нумизматично дружество "Филипопол“ ...
Скалните култови паметници на Добруджа оживяват в нова книга на проф. Георги Атанасов. Над 100 обекта разкриват духовния и историческия пейзаж на региона от античността до Средновековието. Авторът на книгата - проф. Георги Атанасов, е археолог и изследовател, проучващ от десетилетия култовите обекти по поречията на Суха река и Канагьол...
В дните, в които се поздравяваме с вяра във Възкресението, ще ви срещнем с хора, които с вяра и много работа се опитват да възкресят рухналите под напора на времето църковни сгради. Става дума за един фото - проект и десетки храмове в страната, за будни хора, хванали се за ръце. Нагледали сме се на православни храмове, изтърбушени и..
Дарителска кампания набира средства за изграждане на православен храм в плевенското село Тученица. Местните хора са пожелали новият храм да носи името на Света Параскева . Градежът вече е в ход, но са нужни още средства за завършването на храма. За каузата е организиран благотворителен концерт, каза Борислав Ботев, един от организаторите на..
Група доброволци откриха и възродиха за вярата забравена скална килия, обитавана от монаси още през Средновековието. Това се случва в русенското село Красен, сгушено в скалния венец на природния парк "Русенски Лом". Името на село Красен не е непознато за хората от цялата страна. Нека припомним, че то е "родното място" на пастет "Апетит",..
Тази авария на Иберийския полуостров се нарича разлюляване и разпадане на енергийната система. В България се е случвало два пъти. Това е..
Електричеството беше прекъснато в Испания и Португалия, както и в част от Южна Франция в понеделник при масивно прекъсване на електрозахранването,..
В 51 училище "Елисавета Багряна" има предмет "Добродетели и ценности", който не е част от постоянната учебна програма. Преподава се, когато учениците..