Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Турция: Катастрофите са около милион годишно, при 13% има смъртни случаи

Полицейска проверка, Истанбул, април 2020 г.
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Нарушаването на правилата за пътна безопасност в Турция е сериозен проблем. От 2009 г. насам броят на катастрофите в югоизточната ни съседка е над 1 млн. годишно.

Полицейските статистики сочат, че в периода 2009 – 2018 г. средно при 13% от тях има смъртни случаи. За 10 години при такива инциденти живота си са загубили 53 000 турци, а почти 2,7 млн. са били ранени.

Властите се опитват да затегнат правилата на пътя, за да ограничат катастрофите и жертвите.

Ползването на мобилни телефони при шофиране без устройството „свободни ръце“ е забранено. Носенето на предпазни колани от всички пътници е задължително през цялото време на пътуването. Глобата за неспазване на правилото е 132 турски лири (около 40 лв.).

Ограниченията на скоростта са 50 км/ч за шофиране в населени места, 90 км/ч за междуградски пътища и 120 км/ч за магистралите.

Глобите за неспазване на ограниченията от 1 януари бяха увеличени с над 20%. Те зависят от скоростта над ограничението, с което карате.

Ако карате с между 10 и 30% по-бързо, глобата е 288 лири (около 75 лв.). Ако нарушавате ограничението с между 30 и 50 на сто, глобата е 598 турски лири (около 155 лв.), а превишаване на скоростта с над 50% ще ви лиши от 1228 турски лири (320 лв.).

Отказът на водач да бъде тестван с ръчно устройство за проверка за алкохол или наркотици в кръвта се наказва с глоба от над 3500 турски лири или над 900 лв.

При бързо заплащане на глобите можете да се възползвате от 25% „намаление“.

Глобите, налагани от органите на реда, могат да се заплащат на място или, ако шофирате собствен автомобил, в данъчните и пощенските служби, както и в оторизираните за това банки. За целта представяте фиша за глобата, документ за самоличност и документите на колата.

Истанбул, април 2020 г.

На водачите на транспортни автомобили и тези в обществените служби е забранено шофирането с каквото и да е количество алкохол в кръвта. За шофиращите лични автомобили лимитът е 0,5 промила.

Ако водач бъде заловен да шофира след употреба на алкохол, в зависимост от броя на нарушенията са предвидени не само глоби, но и отнемане на книжката, изваждане на автомобила от движение и дори затвор до 6 месеца.

Първото нарушение води до глоба от 1000 турски лири (около 310 лв.), второто – 1256 турски лири, а третото – 2018 турски лири.

При първо нарушение в рамките на пет години книжката на водача се отнема за 6 месеца, при повторно нарушение – за 2 години, а при трети случай лишаването от свидетелство за правоуправление е за 5 години.

След второ нарушение автомобилът се изважда от движение. При три нарушения е предвидено и 6-месечно наказание лишаване от свобода при лек режим на изтърпяване.

При две нарушения е задължително участието в обучение за подобряване на поведението като шофьор, а водачите с три простъпки преминават през психо-технически тест.

За всяко поредно нарушение се отнемат и по 20 контролни точки.

Шофирането на автомобил, който водачът не може да управлява поради въздействието на алкохол или наркотици, което застрашава живота, здравето или собствеността на други хора се наказва с между 3 месеца и 2 години затвор (чл. 179, ал. 3 във връзка с ал. 2 от турския Наказателен кодекс).


Въпреки че наказанията за шофиране след употреба на алкохол Турция са по-строги, отколкото в повечето страни, предвиденото наказание за непредумишлено убийство е сходно с това в България. Чл. 85 от Турския наказателен кодекс предвижда между 2 и 6 години затвор за това престъпление.

Ако е настъпила смъртта на повече от един човек или има смърт и нараняване на едно или повече от едно лица, тогава наказанието е между 2 и 15 години лишаване от свобода.

Значителна разлика между българската и турската наказателна система е, че при съседите ни наказанията могат да се кумулират, а не се прилага принципът на налагане само на най-голямото наказание.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Наталия Тодорова

Наталия Тодорова: Образователната система трябва да се включи в развитието на финансова грамотност

Образователната система трябва да се включи в развитието на финансова грамотност. Това заяви пред БНР Наталия Тодорова, инвестиционен директор в компания за дялови инвестиции и създател на платформа за финансова грамотност за деца и възрастни. "В училище темата е неглижирана. Но има все повече натиск от работодателски организации това да се..

публикувано на 17.07.25 в 15:20

НС: Болниците отново ще имат лимити за дейностите, плащани от НЗОК

Болниците отново ще имат лимити за дейностите, плащани от Здравната каса , реши окончателно Народното събрание. Тази поправка в  Закона за здравното осигуряване беше прокарана от ГЕРБ в последния момент и приета от управляващото мнозинство заедно с промяната, която предвижда Здравната каса вече да има двама подуправители. Според приетите..

публикувано на 17.07.25 в 15:19
Стефан Арсов, областен управител на София град

Продължава процедурата по предаване на парк "Врана" на областния управител на София

Започна обследването на растителността в парк "Врана" от екипи на Областната администрация София-град, на Министерството на земеделието и горите и на Министерството на туризма.  За днес в 11.00 часа беше насрочена срещата между областния управител Стефан Арсов и екипите на Столичната община, за да се предаде официално обекта на Областната..

публикувано на 17.07.25 в 14:51
Юлия Свириденко - новият премиер на Украйна

Новият премиер на Украйна Юлия Свириденко обяви своите приоритети

Новоназначеният министър-председател на Украйна Юлия Свириденко обяви, че нейните приоритети ще бъдат осигуряването на надеждни доставки за армията и разширяването на оръжейното производство в Украйна. Тя обяви още пълна проверка на публичните финанси, и особено на съществуващите договори за обществени поръчки в областта на отбраната, както и..

публикувано на 17.07.25 в 14:50

Започна заседанието, на което се решава остават ли в ареста кметът на Варна и останалите обвиняеми

С призив  на заместник- председателя на Софийския апелативен съд Александър Желязков за въздържане от политически изявления започна съдебното заседание, на което ще се решава ще останат ли за постоянно в ареста кметът на Варна Благомир Коцев и останали трима обвиняеми за корупционни престъпления.  Делото срещу варненския кмет ще се гледа в късния..

публикувано на 17.07.25 в 14:34

България не е уведомила ЕК за мерки за устойчивостта на критични субекти

България не е уведомила Комисията за националните мерки по Директивата за устойчивостта на критични субекти, заради което й е изпратено мотивирано становище. Целта на тази директива е защита на жизненоважни услуги – от енергетика и транспорт до здравеопазване и цифрова инфраструктура, срещу заплахи като бедствия, тероризъм и саботаж...

публикувано на 17.07.25 в 14:33
Бившият посланик на България в Русия Илиян Василев.

Илиян Василев: Тръмп може да даде още 50 дни на Путин

При Доналд Тръмп човек трудно може да отгатне какво има предвид, защото има толкова голяма политическа надстройка, която не значи нищо. След 50 дни той може да даде още 50 дни на Путин , коментира в интервю пред БНР Илиян Василев, посланик на България в Русия от 2000 до 2006 година. "Видях трансформацията на Путин от мюнхенската му реч..

публикувано на 17.07.25 в 14:28