Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

По време на пандемията Covid-19 се появи нов музикален жанр

Италианци пеят на балконите
Снимка: EPA/БГНЕС

В основата на музикалното преживяване са любовта към изкуството и общуването между изпълнителите и тяхната публика. Това става на най-универсалния език, на който могат да се разбират всички хора по света, дори и без думи. Изпълнителите даряват на своята публика музика, а публиката им благодари със своите аплодисменти. И въпреки, че пандемията раздели изпълнителите и публиката, вътрешната необходимост да обичаш, да даряваш и да се отблагодаряваш си остава, натрупва се и трябва отново да бъде изразена. А сцената и залата сега са нашите балкони. Тъкмо заради това в първата фаза на пандемията в най-различни държави в Европа ръкопляскаха всяка вечер с благодарност на лекарите, които, водени от любовта към хората, превъзмогнала страха за личното здраве, продължават да се грижат за пациентите си. Гледахме много такива клипове в социалната мрежа facebook.

След това, най-напред в Италия, дойде фазата на разделението и противопоставянето между хората. Както ми разказа колега и приятел от Тоскана, „тези, които стояха затворени в къщите и апартаментите си и спазваха правилата, викаха от балконите „убийци” на тези, които ги нарушаваха и се разхождаха отдолу”.

После любовта отново надделя и по италианските балкони излязоха не само професионални певци и инструменталисти, но и най-различни любители музиканти. Всеки следобед гледах във facebook записи от терасата на колега и приятелка от Рива дел Гарда. Съпругът й свиреше на акордеон, а съседите аплодираха и викаха „Браво!” от своите дворове. В социалната мрежа започнаха да се появяват още и още такива клипове. Кореспондентките ни в Израел Феня и Искра Декало разказаха, че и там хората са започнали да пеят и да свирят по балконите и дори през дворовете да правят камерни ансамбли. В групата на предаването ми за музикално-сценични изкуства „Каста дива” започнахме да се шегуваме как да се нарича новият музикален жанр. Ето три предложения: колегата редактор в сайта на БНР Милена Очипалска предлага „балконто”, фаготистката от Радиооркестъра Мария Черноокова – „камерата балконика”, цигуларят от Софийската филхармония Иван Пенчев – „CamBalc”. Както и да го наричаме, балконското и градинското музициране е прекрасно и ще бъде хубаво да се запази и след като отмине пандемията Covid 19!

Чувствам, че сега ние в България се намираме във втората фаза – на разделението и противопоставянето между хората, и се надявам по-бързо и по-леко да преминем през нея. Нека продължим да спазваме правилата! Говорим за това по програма „Хоризонт” на БНР. Но бих искала да добавя още нещо: За да се прегърнем утре, нека се прегърнем днес, духовно! И нека не изпускаме от тази прегръдка никого - тези, които са заразени с Covid 19, и тези, които са останали без работа, и тези, които стоят затворени вкъщи и тъгуват, че не могат да бъдат с децата и внуците си, и тези, които излизат, за да отидат на работа и да спасяват човешки животи, рискувайки своя, и всички останали! За да се прегърнем утре, нека се обичаме и уважаваме днес! Така, както го правят например тези, които пеят и свирят по балконите в Италия и в Испания. 

Деян Вачков и Илина Михайлова

Сред тях има и българи, като българския бас Деян Вачков, който заедно със съпругата си – солистката на Варненската опера Илина Михайлова, и двете им дъщерички, пее от балкона на блока им във Валенсия химна на града, а съседите слушат от другите балкони. И вие също изпейте или нарисувайте чувствата си – и любовта, и болката, и страха. Бъдете здрави и се обичайте!

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Надежда Хвойнева - глас като на влюбен славей

Наричат Надежда Хвойнева „ярка звезда на фолклорния  небосклон“, гласът ѝ е “божествено чудо“, а през 1988 г. американската музикална критика я обявява за „най-големия алт на планетата“. Безспорно Надежда Хвойнева е сред най-ярките български изпълнителки, пресъздала в творчеството си магията на Родопа планина и успяла да спечели редица почитатели на..

публикувано на 19.11.24 в 03:00

17.11.24 Законите на Мърфи

Рубриката от 17.11.24 година.

публикувано на 17.11.24 в 08:15
Проф. д-р Добрин Денев

Уникалността на Мадарския конник край Шумен

Не мога нито аз да пресъздам, нито проф. Денев да разкаже всичко, което съдържа неговата най-нова книга "Мадара - отразената история", но поне направихме досег до същността на тази старина и нейното правилно разчитане. Проф. д-р Добрин Денев е инженер, дълги години преподавал във ВИАС, София и изследовател на древна България и нейни исторически..

публикувано на 17.11.24 в 05:14
Георги Пелтеков - Гумата

Екстремните спортове 10 - 16 ноември 2024

Приятели на парашутиста, пострадал тежко миналия месец край Ботевград, отправиха призив за помощ. 37-годишният Георги Пелтеков е претърпял две операции на гръбначния стълб, но има нужда от дълга и скъпа терапия в чужбина, за да може отново да ходи . Необходими са 49200 евро за следващите 6 месеца. През октомври Пелтеков и още двама души предприемат..

публикувано на 16.11.24 в 14:34

75 премиерни филма за публиката на Банско филм фест

За 23-и път Банско ще бъде домакин на Международния фестивал на планинарското и приключенско кино Банско филм фест. Той ще се проведе от 20 до 24 ноември в града под Пирин планина. 75 филма от 39 държави ще бъдат показани, всички - премиерни , изтъква директорът на фестивала Натали Петрова.   Една от лентите, чиято премиера ще бъде..

публикувано на 12.11.24 в 10:27
Николай Русев под Burzum 9a

Екстремните спортове 4 - 9 ноември 2024

Николай Русев премина маршрут от най-високата категория на трудност в България за момента - "Burzum" 9a . Линията, накована от Ивайло Радков - Фазата, започва със 180-градусов таван, а след счупването на основна стъпка преминаването изглеждаше почти невъзможно. Русев обаче намери друг начин и на 5 ноември успя. “За категорията ми е много сложно..

публикувано на 10.11.24 в 10:20

10.11.24 Законите на Мърфи

Рубриката от 10.11.24 година.

публикувано на 10.11.24 в 08:57