Ден след като стана ясно, че изпитните дати за матурите най-вероятно ще бъдат повторно промени и отложени за месец юни, един въпрос продължава да вълнува родителите – ще се връщат ли децата им в клас до края на учебната година, след като подобни варианти вече се обсъждат при евентуална отмяна на извънредното положение в страната. Родители, преподаватели и директори призовават учебната година да приключи дистанционно за всички класове, а седмокласниците и зрелостните да присъстват физически на националното външно оценяване и матурите.
Преподаватели и родители споделят позицията, че децата не трябва да се връщат в класните стаи до края на учебната година, а физическо присъствие да се изисква от седмокласници и зрелостници единствено в деня на националното външно оценяване и матурите.
Вторият сценарий е учениците от тези класове да се върнат в клас една седмица преди изпитните дати, за да могат да преговарят най-важното от материала с учителите си.
Ирина Миланова е майка на седмокласничка. Категорично не одобрява връщането на децата в училище с мотива:
"Има голям шанс да се заразят, да заразят и нас, да заразят учителите и по веригата много хора. И физически да не могат да присъстват на матурите, което за седми клас е изключително важно".
Миланова е майка на още двама ученици и наблюденията ѝ сочат, че дистанционното обучение затруднява децата, а връщането им на този етап в училищна среда ще им причини допълнително напрежение:
"Децата са с пъти по-изморени. Много трудно се стиковат нещата относно ползването на различните платформи, относно физическо пространство, за да седнат спокойно и да учат, относно самата комуникация и интернет връзката. Все пак нещата се регулираха вече. Тъй като наближава завършването, няма смисъл от някакви радикални промени. Те са малки още, тяхната психика е по-чувствителна. Не са толкова адаптивни като нас. Трябва да ги осмислят и да преодолеят тези промени, затова трябва максимално комфортно да им е".
Родителите се надяват, че в най-кратки срокове окончателно ще бъде обявен учебният материал, който ще залегне в изпитните материали.
Според преподавателят по български език и литература от Втора английска гимназия "Томас Джеферсън" Зорница Танчева дистанционното обучение дава добри резултати и учениците могат да се явят директно на изпитните дати, без необходимост от провеждането на консултация в класната стая:
"Нещата все още не са стигнали до момента, в който всички да бъдем спокойни и да се върнем в класните стаи. Учениците се подготвят дистанционно и смятам, че обучението е успешно. Правят се много пробни матури и смятам, че ще се справят, дори да отидат само на конкретните дати".
Според Танчева е желателно учениците да бъдат облекчени от част от материала, преподаван през втория срок:
"Децата към момента са спокойни и очакват крайното решение, за да знаят към какво да се фокусират".
В допълнение преподавателят отбеляза, че няма никаква пречка децата от останалите класове да завършат дистанционно и оценките им ще бъдат оформени, ако учебната година приключи онлайн. Тя обясни, че материалът е бил структуриран още преди началото на извънредното положението заради обявената грипна ваканция и към момента няма пропуснати знания.
На този фон от "Асоциация Родители" алармират, че има ученици, за които връщането обратно в училище е наложително. Изпълнителният директор на организацията Яна Алексиева обясни, че получават сигнали от родители, които алармират, че дистанционната форма на обучение не е сработила на места и децата им не са подготвени за предстоящите изпити.
Но връщането в класните стаи преди края на учебната година задължително трябва да бъде съобразено с епидемичната обстановка:
"Със сигурност не си представяме връщане на 25 деца в една класна стая. Има различни варианти - малки групи по 5 деца в клас, викани само по предметите, по които ще държат изпити, да бъдат в различни смени, за да могат децата отново да се върнат и да получат достъп до учителите си".
Директорът на 23-то средно училище "Фредерик Жолио Кюри" Нина Чанева обясни че е невъзможно подобна организация да бъде създадена в класната стая:
"категорично заявявам, че няма как да се направи 2-метрова дистанция между учениците, че да бъде реално проведен обезопасен учебен процес. Учениците не трябва да се връщат физически в периода на месец май".
Чанева маркира още няколко въпроса, свързани с физическото присъствие на децата в училище:
"Ако при връщането се случи така, че на следващия ден някой се разболее и бъде идентифициран като заразител, не следва ли от това веднага да бъде затворено училището?". Тя коментира още, че средната на педагогическите специалисти е към 60 години: "В педагогическите екипи те носят своите страхове, натрупани във времето, за жива комуникация с учениците на този етап. Допускам, че в много училища учителите ще излязат в болнични".
Междувременно родители на седмокласници настояват за допълнителни дати за националното външно оценяване. В писмо до просветния министър необходимостта от резервни дати се мотивира с аргумента, че заради пандемията е твърде вероятно броят на болните или карантинирани седмокласници да нарасне, а ако изпуснат датата за изпит, това ще обезсмисли положения от тях седемгодишен труд.
Родителите припомнят, че през 2012 г. вече е имало такъв прецедент, когато след силното земетресение в Перник седмокласниците и зрелостниците от областта получиха възможност да положат изпити на друга дата.
Предложението се подкрепя от страна на училищните ръководства. Директорът Нина Чанева:
"Винаги е имало такива моменти, поради някаква причина дете в 7 клас да не се яви. Можем да определим някаква дата и вече специалистите ще кажат дали да е с 14 дни разсрочено, или нещо друго да предложат".
Премиерът Бойко Борисов постави срок на просветния министър до 10-ти май, да предложен план за приключване на учебната година за учениците от всички класове. Потърсени за коментар от Министерството на образованието обясниха, че в момента усилено се работи и се търси най-успешният вариант.
Ефектът от отварянето на училищата беше коментиран и от Националния оперативен щаб. Генерал Венцислав Мутафчийски е категоричен, че връщането на децата в училище крие рискове:
"Всяко разхлабване на мерките би довело до усложняване на епидемичната обстановка".
Репортаж на Еленица Маринова в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.
Преди дни в София се състоя церемонията по награждаване на печелившите участници в Националното движение "Опознай България - 100 национални туристически обекта" . В списъка на годишната игра с награди участваха общо 2468 притежатели на отличия. Тази година участниците в движението се увеличават с около 50 000, а от създаването му през 1966 г...
Явна е липсата на кадри, а липсата на кадри е защото няма адекватно заплащане. Затова подготвените кадри отиват в чужбина . Тази равносметка направи в интервю за БНР инж. Антони Чипев от Камарата на инженерите в инвестиционното проектиране. "Причината е некомпетентност и неправилна работа . Дали работниците не са подготвени, наемат се..
България за поредна година е сред държавите в Европейския съюз с най-висока употреба на антибиотици , сочат данните, публикувани днес от Европейския център за профилактика и контрол върху заболяванията . У нас се наблюдава и повишение с 246 процента на честотата на инфекциите с една от бактериите (Klebsiella pneumoniae), които не се поддават..
Вчера се навършиха 74 години от създаването на Държавния резерв. "От създаването си ролята на Резерва е да осигури населението и функционирането на икономиката при положение на война, извънредно положение и при всякакъв вид кризи , като помогне както за справянето с кризата, така и за преодоляване на последствията от нея. Нашата основна цел е..
От днес и жителите на град Брезник и село Ноевци минават на воден режим. Кранчетата ще пресъхват за времето от 22.00 до 05.30 часа. Мярката се налага заради намаления обем на язовир "Красава", който захранва Брезник и няколко села в общината. Разликата между мъртвия обем и наличния е под 700 хил. куб. метра . Към днешна дата във водоема има..
България е една от страните, за които тази година Европейската комисия специално е създала видео игра за разясняване на антимикробната резистентност и разумната употреба на антибиотици. Това заяви за БНР Рожер Доменек Амадо , директор за стратегията „Едно здраве“ в Генерална дирекция „Здравеопазване и безопасност на храните“ на Европейската..
Автомобилният състезател Илия Царски призова за толерантност на пътя като една от мерките за овладяване на войната по пътищата. Пилотът е неговият екип се включиха в кампанията на Министерството на образованието "Аз ще бъда разумен шофьор" . Илия Царски се срещна тази седмица с учениците от Природо-математическата гимназия във Велико..
Централата на ДПС на бул. "Александър Стамболийски" не е предоставена по реда за политическите партии. Тя е предоставена по договор за наем от 1996 г.,..
Синдикалната федерация на служителите в МВР (СФСМВР) е в протестна готовност. Поводът: опасения от замразяване на заплатите. "Искаме много ясно..
35 години по-късно демокрацията в България отново е в опасност. Това заяви пред БНР Първан Симеонов, "Галъп интернешънъл Болкан". Толкова са минали..