Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Борисов: Работим по закон, позволяващ отпадане на извънредното положение преди 13 май

Ниската заболеваемост и смъртност от Covid-19 говорят за ефекта от мерките, подчерта Борисов

| обновено на 28.04.20 в 12:41
Бойко Борисов
Снимка: БГНЕС

Парламентът се събра на извънредно заседание, за да изслуша премиера Бойко Борисов за актуалното състояние в страната във връзка с пандемията от Covid-19 и ефективността на предприетите мерки.

Искането за провеждане на изслушването дойде от БСП. Левицата успя от втория опит да осъществи идеята си за извънредно парламентарно заседание по казуса, след като миналата седмица депутатите от ГЕРБ не се регистрираха в залата.

Пред народните представители премиерът изтъкна, че страната ни има едни от сравнително либералните мерки за ограничаване на разпространението на коронавируса.

Министър-председателят подчерта още, че страната ни има едни от най-ниските показатели за разпространение на Covid-19 и смъртност от болестта в Европа:

"По данни на Европейския център за контрол на заболяванията България е на първо място по нисък брой на заболели лица на 100 000 население и на трето място след Словакия и Латвия по най-нисък брой на починали лица на 100 000 население, което е индикатор и много ясен отговор, колко навременни и добри са били мерките", подчерта Борисов.

Той каза, че мерките са прецизни и съобразени с препоръките на СЗО. Посочи още, че в момента страната ни разполага с 60 хиляди теста за коронавирус , но държавата има готовност и разполага с ресурс да закупи още, ако те са сигурни.

Драгомир Стойнев от БСП се обърна към премиера с въпроса дали правителството има план за излизането от икономическата криза:

"Това, което предлагате в момента, не отговаря на очакванията на българските граждани. Тези мерки не работят. Това го казваме ние от опозицията не за да се заяждаме, а го казват българските работодатели и българските работници. Имате ли икономически план за излизане от кризата?"

Борисов отговори, че се очаква до края на месеца да бъдат запазени над 120 хиляди работни места с мярката 60 на 40:

"Към момента имаме 7 403 подадени заявления. 101 849 работници и служители са се възползвали от нея. Между 7 000 и 10 000 работници всеки ден запазват работните си места. С този темп до края на месеца ще запазим над 120 000 работни места“.

Категоричен и ясен икономически план обаче няма, отчете премиерът.

"Ако някъде имаше план, който да гарантира икономическото развитие на която и да била държава, можеше лесно да го препишем.

Най-голямото предизвикателство пред кабинета е как да се справи с туризма, където щетите са най-големи. „Голямата грижа е как ще се справим в туристическия сектор, защото още в света няма рецепта“, отбеляза Борисов и добави:

"Сутринта имахме коалиционен съвет, Валери Симеонов предложи с ваучери за туризма, разбрахме се в работна група да видим какви пари ще струва и по какъв начин да го направим, за да не превърнем пък в един момент хотелите в болници".

Всички парламентарни групи, освен БСП, определиха мерките като добри и навременни.

Единствено от БСП заявиха, че правителството не се справя и няма план за излизане от кризата, породена от пандемията. 

„Нямаме план за излизане от кризата – това е новината от днес. На базата на това произвеждате хаотични решения, които променяте всеки ден, а понякога в рамките на един и същи ден, всявате страх у хората, за да ги владеете в подчинение“, заяви лидерът на БСП Корнелия Нинова

Депутатът от левицата Кристиан Вигенин призова премиера:

"Вие персонално, господин премиер, престанете да говорите за трупове. Направете българите съпричастни с логични стъпки, ясни цели и предвидимост в действията".

След края на изслушването премиерът го окачестви пред журналисти като неползотворно.

"Просто само искаха да дойда дотук. Нищо не се свърши. Нищо различно не се направи. Нищо важно не се реши. Нищо конкретно не се предложи".

Борисов допълни, че правителството работи по закон за мерките за справяне с коронавируса, който да позволи отпадане на извънредното положение преди 13 май:

"Закон, който да включва само мерки. Да махнем думата "извънредно положение". Виждате другите държави - обикновено вървят с 2 седмици след нас и накрая всички са около 12-и, 9-и май. Като дойде тая дата, ще видите какво ще направят пак".

България е в извънредно положение заради коронавируса от 13 март 2020 г.

Репортаж на Добрина Карамболова в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

На 47 семейства от област Монтана е прекратена еднократната помощ за ученици

На 47 семейства от област Монтана е прекратена еднократната помощ за ученици. Причината -  децата не са ходили на училище или  са допуснати много неизвинени отсъствия.   21 семейства на ученици от 1-ви до 4-ти клас и 26 семейства с ученици от 8-и клас от област Монтана няма да получат останалата част от еднократната помощ за децата си...

публикувано на 06.02.25 в 20:34
Председателят на Комисията за прякото участие на гражданите, жалбите и взаимодействието с гражданското общество Росица Кирова от ГЕРБ в НС.

В комисия: НПО да предлагат кандидати за омбудсман без посредничество на депутати

Неправителствените организации ще могат да предлагат на парламента кандидатури за поста омбудсман, без да се нуждаят от посредничеството на депутати или парламентарни групи, които да внасят номинациите им за разглеждане, както беше до момента. Това решиха на второ четене депутатите от Комисията за прякото участие на гражданите, жалбите и..

публикувано на 06.02.25 в 19:44
Съдебната палата в Кюстендил

Глобиха 49 свидетели, неявили се по делото за фалита на Дупнишката популярна каса

Окръжният съд в Кюстендил  е глобил 49 свидетели, неявили се по делото зяа фалита на дупнишката Популярна каса,  казаха за БНР от правораздавателното ведомство. Потърпевши от фалита са 225 лица плюс 40 свидетели. Неразпитаните досега са около 90, затова са насрочени две извънредни заседания през март т.г. Неявилите се свидетели са глобени по..

публикувано на 06.02.25 в 19:36

До 20 февруари приемат заявления за допускане до Държавните зрелостни изпити през май

От днес до 20 февруари се подават заявления за допускане до Държавните зрелостни изпити през месец май. В своите заявления зрелостниците трябва да напишат на матура по кои предмети ще се явяват.  Първата задължителна матура е по български език и литература на 21 май, а втората е по профилиращ предмет или за придобиване на професионална квалификация и..

публикувано на 06.02.25 в 19:27
Гроздан Караджов

Правителството иска среща с представители на ЕК заради поръчка за 35 влака по ПВУ

Правителството е поискало спешна среща с представители на Европейската комисия във връзка с отменената поръчка за закупуване на 35 мотрисни влака по Плана за възстановяване и устойчивост. Министърът на транспорта Гроздан Караджов обясни в ресорната комисия на парламента, че все още има възможност процедурата да бъде продължена. В края на..

публикувано на 06.02.25 в 19:20
на заседанието на Временна комисия за установяване на всички факти и обстоятелства относно проблемите с безводието в страната - 6 февруари 2025 г.

Към 66% са били запълнени язовирите по това време миналата година, сега - 57,5%

Водата в питейно-битовите язовири в момента е с повече от 8 процента по-малко в сравнение с миналата година, съобщи министърът на околната среда и водите Манол Генов. Той и регионалният министър Иван Иванов бяха изслушани от депутатите по време на заседание на Временната комисия за безводието в страната. На него стана ясно, че най-засегнатите от режим..

публикувано на 06.02.25 в 18:51

Протест в "Малинова долина" срещу презастрояването на столичния квартал

Жители на столичния квартал "Малинова долина" се събраха тази вечер в знак на недоволство срещу презастрояването на квартала. Хората настояват за контрол от страна на Столична община на строителството. Калин Лиловски е един от протестиращите. "Квартал Малинова долина" е най-голямата строителна площадка в България и на Балканите. И тук няма..

публикувано на 06.02.25 в 18:47