Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Карантината превърна балконите в градини

Производители отчитат огромен интерес към саксийните растения

Пламен Колев
Снимка: Здравка Маслянкова

В условията на социална изолация производителите на балконски и градински цветя в района на Велико Търново отчитат наплив от клиенти, които превръщат домовете си в малки цветни паркове. Феерия от аромати и цветове е превзела помещенията, в които хиляди малки и големи саксийки примамват с пъстрите си растения. 

"Всички искат да нацъфтят по балконите, защото няма къде да излязат. Всеки иска да дойде, да се наснимат едно хубаво с цветята, да си купят цветя, да си ги насадят и да се радват. Изглежда това остана последното удоволствие на българина - цветята", коментира производителят на оранжерийни цветни разсади от великотърновското село Ресен Пламен Колев, за когото цветята са шарени като хората, всяко стръкче си има характер“.
Снимка: Здравка Маслянкова
Колев отглежда 60 сорта балконски и градински цветя. Признава, че вече не брои годините. „От 1986-а година съм започнал. Вече не мога да броя годините, станаха много."

Интересът към цветята е много голям, защото хората са затворени в къщите си, а искат да им е красиво и да си създадат настроение, така си обяснява нещата Пламен Колев. Шегувайки се той казва, че тази година има нова мода в отглеждането на балконските цветя - хората ги обръщали навътре към апартаментите, защото не излизат и не могат да им се радват, гледайки ги отвън. 

Снимка: Здравка Маслянкова

Цветарството не е бизнес, който може да се прогнозира със седмица или месец напред. Оранжериите сега работят за следващата година, разказва производителят.

Разсадите за цветята се поръчват от предната година. Ние не знаем, че ще има карантина. Даже сега поръчвам цветя за другата година. Никой не знае какво ще стане следващата година. Всичко е на риск, всеки бизнес е на риск. Лошото е, че цветята няма как да ги прибера в стаята и да ги извадя за другата година. За холандците е загуба и за нас има загуба също, защото ние работим с хотели, с ресторанти, които в момента не мога да ги аранжирам. В Търново правя почти всички заведения. Всички изчакват в момента, но искат да си сложат нещо отвън. Все пак трябва да е красив градът ни, не може да е пуст и грозен град. Примиряваме се с момента. За догодина не знаем. Ако може някой да ни предскаже бъдещето, ще знаем как ще станат нещата за догодина“, разсъждава Пламен Колев.

48-годишният цветар споделя, че се чувства тъжен от пустите паркове с цветни композиции, а сърцето го заболяло, когато гледал телевизионните репортажи от Япония, където унищожили стотици декари с разцъфнали лалета по парковете, за да не бъдат изкушавани хората да излизат да ги разгледат.

Снимка: Здравка Маслянкова

У нас сега е сезонът на бегониите и сакъзчетата, а заради предстоящите горещини все повече се търсят винките. 

„Хибридни бегонии вземат. Някои от старите бегонии, както ги знаят хората - „Кавалер“ и „Дама“, са за по-навътре, към сянката. За много слънце - каскадни винки. Те се наложиха най-много като издръжливи. На южните и източните тераси каскадни петунии слагат и сакъзчета. Понеже летата станаха много горещи, повечето се ориентират към по-устойчивите на слънце и топлина цветя“.

Репортажа можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Как се борят с мръсния въздух в Лондон

Лондон е сред първите градове, които се индустриализират. За 100 години британската столица се превръща в един от най-големите градове в света. Интензивната индустриализация в комбинация с увеличаващия се брой на домакинствата, които се отопляват с изгаряне на дървесина, довеждат до силно замърсяване на атмосферния въздух. През 1952 г., заради..

публикувано на 22.11.24 в 06:51
Евгения Ташева

Евгения Ташева: Сякаш има паралелни реалности при управлението на отпадъците

" Много са поводите за притеснение , когато човек погледне към това как се управляват отпадъците в България. Сякаш има паралелна реалност ". Това каза пред БНР Евгения Ташева от екип "Нулеви отпадъци" в Екологичното сдружение "За Земята", която представи изводите от доклад, разкриващ слабостите и нуждата от реформа на управлението на битовите..

публикувано на 21.11.24 в 18:16
Натали Петрова-директор на фестивала

В Банско започва най-мащабният филмов фестивал за екстремни спортове, планини и приключения

Най-мащабният филмов фестивал за екстремни спортове, планини и приключения в България предлага на публиката неповторим формат с усещане за истинска фестивална атмосфера в подножието на любимата ни Пирин планина – 5 дни, 75 филмови премиери от 39 държави, 16 презентации, срещи и дискусии с най-големите легенди със световни имена от света на планинарската..

публикувано на 17.11.24 в 05:30

Финансите ще са ключовата тема на 29-ата климатична конференция

29-ата световна конференция за климатичните промени започва днес в азербайджанската столица Баку. На форума се очакват около 100 световни лидери, а ключова тема ще бъдат финансите, свързани с климатичните промени и последствия. Около 50 хиляди правителствени представители, инвеститори и активисти ще се съберат на събитието, което вече е..

публикувано на 11.11.24 в 00:05

СЗО настоя здравето да бъде основен елемент от климатичните политики

СЗО призова за прекратяване на зависимостта от изкопаемите горива и поставянето на здравето в центъра на всички климатични преговори, стратегии, политики и планове за действие. Само така ще бъдат спасени човешки животи и ще се гарантира здравословно бъдеще за бъдещите поколения, подчертават от организацията. Преди започването на 29-ата световна..

публикувано на 10.11.24 в 00:22
Морската градина в Бургас

МОСВ отбелязва деня на биосферните паркове и резервати

За трета поредна година Министерството на околната среда и водите и неговите регионални структури отбелязват 3 ноември като Международен ден на биосферните паркове и резервати, обявени по Програмата „Човекът и биосферата“ на ЮНЕСКО. Датата е избрана през 2021 г. с решение на Генералната конференция на ЮНЕСКО. Инициативата за честване..

публикувано на 03.11.24 в 07:48
Дъждосвирцова птица

Омайното сем. Дъждосвирцови от Оман

Лиляна не задава въпроси на дъждосвирците, по-скоро ги слуша. Пита сама себе си какво е да прелиташ огромни разстояния, за да създадеш и отгледаш деца, а след това да се връщаш обратно към корените си. "Струва ми се огромна саможертва и огромен риск, много по-голям, отколкото ние, хората, имаме, за да отгледаме..

публикувано на 28.10.24 в 09:34