Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Коронавирусът сближава евреи и араби отвъд клишетата на пропагандата

В Израел се случва до вчера немислимото: медици, полиция, армия и религиозни водачи, евреи и араби действат обединени срещу Covid-19, твърди Мохамед Дараойше пред БНР.
Снимка: БТА

Разпространението на коронавируса създава необичайни ситуации за много хора по света. В Израел има обнадеждаващи сигнали, че общият враг може да обедини иначе враждебно настроени страни в светите земи.

"Вирусът е опасен, но борбата с него дава шанс и на израелци, и на палестинци да видят общ враг срещу себе си. Пред тази опасност националните, политическите и верските различия минават на заден план. Природните бедствия и епидемиите ни учат, че могат да бъдат преодолени само с общи усилия". Това казва за предаването "Хоризонт до обед" Мохамед Дараойше, завеждащ направление „Социално равенство и взаимодействие“ в научния център "Гиват Хавива".

В медицинските екипи за борба с коронавируса участват рамо до рамо араби и евреи, една четвърт от медицинския персонал се състои от араби, изтъква той. "Този процент е много по-висок в сравнение със съвместните екипи, работещи в други области. Това са все граждани на Израел. Изправени пред болестта е най-ясно, че няма разлика кой с какъв произход е. Евреите вече свикнаха лекарят, санитарят, аптекарят да са араби и разбират, че те не са това, което пропагандата е рисувала. В същото време често араби се лекуват от еврейски екипи и това е напълно естествено", подчертава Мохамед Дараойше.

Арабското население усеща, че израелското правителство е загрижено вирусът да не се разпространи и в арабските селища, допълва той.

"Ако заразата засегне едно село, то и съседното също е заплашено. Болестта не пита каква е националността на човека, когото застига. Още в първите дни на епидемията започна взаимодействието и беше създадена обща стратегия за излизане от ситуацията. Сътрудничеството в дните на карантината между полиция, армия и гражданско население може да послужи като модел за взаимодействие и след като общата опасност е отминала", смята Дараойше.

"Дълго време не достигаха сили и средства за тотална проверка на цялото население, както са направили в Южна Корея. Знае се със сигурност, че 80% от заболелите на територията на Палестинската автономия са се заразили по време на работата си в Израел, защото са работили в туризма на своята територия. Вярно е, че Израел не затвори границите си за палестинските работници и до днес. За това има икономическа причина и за двете страни, но не означава, че Израел целенасочено е искал палестинците да се заразят и да отнесат вируса в своите семейства" - така Мохамед Дараойше отговаря на тезите за умишлено заразяване. 

Здравен служител взема проба за Covid-19 на работник в Палестинската автономия. Снимка: ЕПА/БГНЕС

"Често това са хора, които работят на предна линия в борбата с вируса: в болниците, в старческите домове. Преди да затворят туристическите обекти и в туризма, и навсякъде биха могли да бъдат в контакт със заболели и да се заразят. Останалите 20 процента от заразоносителите в Палестинската автономия са завърнали се от чужбина хора. Подобни обвинения от страна на някои палестински ръководители не допринасят за бързото отстраняване на възникналата опасност. Трябва да управляваме ситуацията, а не да си търсим виновници. Защото е по-лесно да се обвиняват другите, отколкото да има обща стратегия за излизане от кризата", коментира той.

Според Дараойше историята е пълна с примери как тежки кризи създават най-невероятни сътрудничества и допълва, че сега се намираме тъкмо в такъв период. "Това е единственото действащо решение. И двете страни са еднакво зависими от него."

"В няколко арабски селища бяха обявени извънредни мерки заради многото заразени и бързото развитие на болестта. С очите си видяхме, че не е утопия, че полиция, армия и местни власти и религиозни водачи могат да работят ръка за ръка за преодоляване на кризата. Това може да бъде наречено социално ноу-хау", подчертава Мохамед Дараойше.

По време на кризата има страни, които са обект на внимание не само от страна на техните граждани и една от тях е Израел, смята Дараойше. 

"Надеждата, е че нейните учени, иноватори, лекари  за сравнително кратко време могат да намерят най-неочаквани технологични решения на отделни проблеми, които е задал коронавирусът. Това е по отношение на медицинските изследвания. Не по-малък принос и модел за подражание е социалният експеримент - моделът на сътрудничеството между евреи и араби в битката за спасяване на човешки живот. Светът не можеше дори да си го представи преди епидемията, а сега евреи и араби показаха, че могат да живеят заедно и да си помагат при решаването на определени задачи, които са важни за техните жители", изтъква той.

Още детайли по темата чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Проф. д-р на науките Стойко Стойков

Проф. Стойко Стойков: Плагиатството придоби широк мащаб в последните 15 години

"Тогава, когато една държава се развива като модерна държава, в нейната основа е заложено образованието , а един от основните приоритети в това образование, е неговото качество ". Това отбеляза пред БНР проф. д-р на науките Стойко Стойков , инженер и полковник от запаса: "За съжаление, точно плагиатството, което придоби изключително широк..

публикувано на 24.07.25 в 15:33
Протест в Тел Авив, Ирзаел, срещу войната в Палестина и срещу смъртта на деца

Ибрахим Халед: Израел трябва да се оттегли от окупираните територии

" Много е трудна връзката с близките ми в Газа, защото нямат ток и ако успеят да си заредят телефоните, могат на седмица около 20 минути да говорят, колкото да се чуем. Положението е много тежко. Хора падат по улиците , много е тежко наистина. Даже аз имам едно видео, което показва журналист на "Ал Джазира", докато снима на живо, хора падат след..

публикувано на 24.07.25 в 14:44

Ивет Добромирова: ПП спомогнаха за това институциите да бъдат превърнати в репресивен орган

"Продължаваме промяната" имат пълно основание да твърдят, че институциите по някакъв начин злоупотребяват по отношение на тях с правомощията си ". Това коментира пред БНР Ивет Добромирова , журналист, PR експерт: " Проблемът е, че те са част от този проблем . Те спомогнаха за това институциите да бъдат превърнати в репресивен орган и сега се..

публикувано на 24.07.25 в 13:25
Весела Райчинова

Весела Райчинова: "Българска душа на святата земя" не е религиозен фестивал

"Творчески терминал България - Израел" е с четвърто издание сега и е обратна връзка на Международния фестивал на българското изкуство или българските изкуства "Българска душа на святата земя" . Това каза пред БНР Весела Райчинова , кореспондент на БНР в Израел: " Това не е религиозен фестивал . Това е фестивал, който беше създаден под..

публикувано на 24.07.25 в 11:39
Светлин Тачев

Светлин Тачев: Правителството е стабилно, БСП и ИТН не искат предсрочни избори

"Смяната на противопоставянето от Изток-Запад на статукво-промяна дава възможност за някакъв опит за сближаване, за синхронизация, но в никакъв случай не и на някакви директни общи действия на тези политически сили, защото там различията са прекалено големи, особено между "Продължаваме промяната" - "Демократична България" и "Възраждане" . Това заяви..

публикувано на 24.07.25 в 10:08
Община Плевен

Спор между Община Плевен и местна фирма за неизплатена сума от 70 000 лв.

Плевенска фирма изнесе данни за неплатени суми от Община Плевен  по договор като подизпълнител на "Паркстрой“ . Каква е причината за тази ситуация след твърдението, че Общината няма финансови проблеми? Какво се случва с оранжерията и закупената техника на "Паркстрой“, след като управителят беше освободен от Общинския съвет, но заведе съдебни дела и..

публикувано на 23.07.25 в 15:02
Даниел Генков

Даниел Генков: Самоубийството е израз на екзистенциална субективна криза у личността

" Самоубийството може да бъде израз на много неща , но като че ли на първо място бих могъл да кажа, че самоубойството е израз на екзистенциална субективна криза у личността ". Това обясни пред БНР Даниел Генков , криминален психолог: "Тогава, когато индивидът е изправен пред непреодолима обективна или пък субективно преживяна ситуация, която..

публикувано на 23.07.25 в 13:40