Маестро Тодоров признава, че не бърза да обявява всичко планирано:
"Причините не са в моето желание да не казвам, а това, че не сме наясно какво ще се случи наистина. Защото това е ситуация, каквато вероятно не се е случвала в живота на никого от нас - да не знаем какво ще се случва и докога. В този смисъл проблемите за нас са три: Докога ще продължи този lockdown за изкуствата, защото предполагам, че за обществото като цяло ще настъпи някакво олекотяване, но обикновено тези, които ги затварят първи, ги отварят последни. Вторият проблем е, че колкото по-дълго продължава това извънредно положение, това прекъсване на живота - което е, разбира се, с цел спасяване на живота, но е прекъсване на живота - толкова повече се объркват плановете на всички хора, не само нашите, но и на хората, на които ние разчитаме - на нашата публика. Ние не знаем как ще са подготвени те психически отново за среща с обществото. А за съжаление съществува съвсем реалната вероятност много хора да имат и тежки икономически проблеми след това прекъсване на живота за тях. Третият момент е, че ние не знаем в икономически смисъл каква ще бъде ситуацията и за нас, защото, когато подготвяхме този сезон, ние бяхме доста добре финансово. Но вече промененото финансиране, кризата с Covid-19, затварянето на цялата ни дейност за неопределен период от време и незнанието как това ще се отрази на финансирането на културата въобще (между другото, не само в България, а в целия свят), прави всичко доста имагинерно."
Тази и други свои мисли и идеи директорът на Софийската филхармония сподели в онлайн разговор с публиката на живо във Фейсбук - първи от новата поредица "Без маски", която институцията ще провежда всеки вторник от 17 ч. Освен въпроси, много от почитателите му отправиха поздравления и изразиха подкрепата си към музикантите в този тежък за всички период. Следващата среща в официалната страница на Софийската филхарония във Фейсбук ще бъде на 5 май с големия наш пианист, педагог и фестивален мениджър Людмил Ангелов.
Цялото интервю с Найден Тодоров за предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт" чуйте в звуковия файл.
В свят, в който модерното често измества традиционното, една книга се появява като мост между поколенията – "Особености на традиционното изкуство в женската носия ". Изданието е не просто наръчник, а жива енциклопедия на женската народна носия в Североизточна България – с всичките ѝ тънкости, символи и смисъл. Книгата е дело на..
В навечерието на 29-и април – Международния ден на танца, основният фокус в 29-ото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“ e балетното изкуство. 20.05-21.00 ч.: - Спектакълът “Танцова магия от фламенко до валс“ на ученици от 5-и до 12-и клас на Националното училище за танцово..
Спектакълът "От другата страна на живота" може да се гледа тази вечер от 19.30 часа на софийска сцена - камерна сцена в Театър "Сълза и смях". След години в Америка актрисата и драматург Светлана Атанасова успява да убеди автора Петър Анастасов да ѝ даде съгласието си и тя сама да напише продължение на една легендарна пиеса - "Голям колкото..
Повече за създаването и дейността на джаз колектива можете да чуете в звуковия файл в началото на статията.
Изложбата „Какво ни свързва“ беше открита през седмицата в Национална галерия/Софийски арсенал – музей за съвременно изкуство. В експозицията 8 художници изследват връзката между храната и изкуството, защото с развитието на човешката цивилизация, храната и храненето постепенно се превръща в социален и културен феномен. Тя е носител на..
Фестивалът "Литературни срещи 2025" тази година е посветен на археологията на паметта. Събитията се провеждат в района на Ларгото, Археологическия институт с музей към БАН и алтернативното пространство "Щрак!". Тридневният фестивал съдържа и инсталация "Под центъра на тежестта", която е активна само вечер – разположена е в подлеза..
В рубриката "Помните ли..." на предаването "Алегро виваче" отбелязваме 120-ата годишнина от рождението на големия български композитор и педагог проф. Георги Златев - Черкин. Неговият професионален път в музиката е свързан със София и Виена - и в двата града той учи и по-късно работи, а също и с три консерватории в Китай, в които преподава през..
Тази авария на Иберийския полуостров се нарича разлюляване и разпадане на енергийната система. В България се е случвало два пъти. Това е..
Цялото интервю на Диана Янкулова с Георги Георгиев в предаването "Неделя 150" чуйте в звуковия файл.
Цялото интервю на Диана Янкулова с Тодор Тагарев в предаването "Неделя 150" чуйте в звуковия файл.