Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Найден Тодоров и Софийската филхармония планират пореден звезден сезон

Найден Тодоров - Музикант на 2018 година
Снимка: В. Балевска

Какво би могло да бъде общото между Марта Аргерич, Диана Дамрау, Хуан Диего Флорес, Гидон Кремер, Максим Венгеров, Рей Чен? Да, разбира се, музиката. Но и това, че са поканени да гостуват през новия сезон като солисти на Софийската филхармония. Дори и да сме си мислили по време на юбилейния, 90-и сезон на оркестъра, че сме присъствали на един от пиковете в историята му, оттогава насам директорът Найден Тодоров се стреми да ни покаже, че не е случайно избраното мото "Всеки концерт е празник!".

Замислените празници са много. Сега остава да се молим тежката ситуация за културата заради разпространението на коронавируса в световен мащаб да отмине и отпадането на десетки концерти да остане в миналото, за да посрещнем всяка от големите звезди, приели да гостуват у нас по покана на Софийската филхармония.

Маестро Тодоров признава, че не бърза да обявява всичко планирано:
"Причините не са в моето желание да не казвам, а това, че не сме наясно какво ще се случи наистина. Защото това е ситуация, каквато вероятно не се е случвала в живота на никого от нас - да не знаем какво ще се случва и докога. В този смисъл проблемите за нас са три: Докога ще продължи този lockdown за изкуствата, защото предполагам, че за обществото като цяло ще настъпи някакво олекотяване, но обикновено тези, които ги затварят първи, ги отварят последни. Вторият проблем е, че колкото по-дълго продължава това извънредно положение, това прекъсване на живота - което е, разбира се, с цел спасяване на живота, но е прекъсване на живота - толкова повече се объркват плановете на всички хора, не само нашите, но и на хората, на които ние разчитаме - на нашата публика. Ние не знаем как ще са подготвени те психически отново за среща с обществото. А за съжаление съществува съвсем реалната вероятност много хора да имат и тежки икономически проблеми след това прекъсване на живота за тях. Третият момент е, че ние не знаем в икономически смисъл каква ще бъде ситуацията и за нас, защото, когато подготвяхме този сезон, ние бяхме доста добре финансово. Но вече промененото финансиране, кризата с Covid-19, затварянето на цялата ни дейност за неопределен период от време и незнанието как това ще се отрази на финансирането на културата въобще (между другото, не само в България, а в целия свят), прави всичко доста имагинерно."

Тази и други свои мисли и идеи директорът на Софийската филхармония сподели в онлайн разговор с публиката на живо във Фейсбук - първи от новата поредица "Без маски", която институцията ще провежда всеки вторник от 17 ч. Освен въпроси, много от почитателите му отправиха поздравления и изразиха подкрепата си към музикантите в този тежък за всички период. Следващата среща в официалната страница на Софийската филхарония във Фейсбук ще бъде на 5 май с големия наш пианист, педагог и фестивален мениджър Людмил Ангелов.

Цялото интервю с Найден Тодоров за предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт" чуйте в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Детелина Стефанова е едно голямо сърце

Да, тя наистина е само сърце, не единствено в поезията, но и като човек. Ама то, какъвто си като човек, това личи и в поезията. За първи път я каня в предаването и съм улучила десятката. Толкова интересна поетеса рядко се среща. Родена в Добрич, живее и работи в Ямбол като учителка в детска градина, каквото е и образованието й. И пише..

публикувано на 27.10.24 в 21:48

Новият сезон на "Софийски солисти" впечатлява със стилово разнообразие и звездни солисти

На 28 октомври от 19:00 часа в зала „България“ камерният ансамбъл „Софийски солисти“ и диригентът Константин Добройков ще представят „Легенда за Милчо“ - музикално пътешествие с музиката на незабравимия Милчо Левиев и почит към него пет години след като си отиде от света.  Концертът е със специалното участие на Вики Алмазиду, Антони Дончев, Васил..

публикувано на 27.10.24 в 00:24

"Тайният оркестър" и Георги Черкин - на турне с "Галактическа фантазия"

След впечатляващо начало на 28 септември в Пловдив продължава музикалното турне из България на "Тайния оркестър" с диригент Николай Стоев и солист Георги Черкин. Прочутият ни пианист е и авторът на "Галактическа фантазия" - концерт за пиано и оркестър, съпроводен от 3D мапинг. На 25 октомври музикантите ще бъдат в Добрич, в Органовата зала, а в края..

публикувано на 24.10.24 в 19:08
Откриването на Българските концертни вечери в Ню Йорк

Българските концертни вечери в Ню Йорк - вече 20-годишна традиция

Българските концертни вечери в Ню Йорк вече 20 години предлагат на публиката в американския мегаполис срещи с българската музика и изпълнители, които милеят за нея - българи, които живеят там, но и музиканти от други националности, които са открили чара на нашата класика.  Концертните серии, започнати по идея на проф. Павлина Доковска, продължават..

публикувано на 23.10.24 в 14:10
Музика Антика

Мандолината: културен мост, който свързва епохи и музикални стилове

Пламен Маслев, диригент, аранжор и мандолинист, и Гиргина Гиргинова, оперна певица , специализирана в барокова и класическа музика са гости в "Нощен Хоризонт". Те разказват за своя път в музиката и предстоящите проекти, свързани с мандолината като инструмент, който обединява култури и епохи . Пламен Маслев разказа за първия по рода..

публикувано на 23.10.24 в 10:43

Изкуството и изкуственият интелект – как взаимодействат и има ли граници

Над 300 младежи от Пазарджик ще се включат в инициативата "Изкуството и изкуственият интелект". Проектът е по програма на Министерството на младежта и спорта и ще се реализира от фондация "Ви арт".  Как могат да взаимодействат традиционните арт похвати с новите технологии и има ли граници, които не трябва да се прескачат - това са част от..

публикувано на 23.10.24 в 09:47

Рая Мизрахи тъче килими и в скривалището си в Израел

За северен Израел от година сигналите за въздушна тревога са нещо обичайно. Тези , които живеят близо до границата с Ливан са евакуирани. Но селища по-далеко, като Йокнеам поне веднъж на ден (а понякога и по-често) чуват сирените и жителите му се крият в скривалищата. В Йокнеам живеят хората на изкуството или на художествените занаяти...

публикувано на 22.10.24 в 16:56