Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Преглед на българския печат

Снимка: Ани Петрова

Близо 1,6 милиона българи живеят с по-малко от 413 лева на месец. 2,5% от висшистите са работещи бедни, сочат данните на НСИ за 2019 година, цитирани от „Дума“.

Социалното министерство обсъжда с Европейската комисия възможността по линията на програмата „Развитие на човешките ресурси“ още два месеца на около 300 000 души да се изплащат 40% от минималната работна заплата и осигуровки, за да могат да запазят работното си място, съобщава „Телеграф“. Програмата ще бъде с общ бюджет от около 80 милиона лева. Остават открити въпросите към кои сектори ще се насочи и какви ще са критериите, заявява министърът на труда и социалната политика Деница Сачева.

Законови изменение предвиждат голяма промяна след 25 октомври, съобщава „24 часа“. Уредите за отчитане на парно и водомери за топла вода се подменят с дистанционни. Това е стъпката към отчитане на реалното месечно потребление, а не на база прогнозни сметки от предишната година и изравнителни през лятото. До 2027 г. всички устройства трябва да са от новия тип, уточнява вестникът.

Учебната година завършва онлайн. Матурите и изпитите за гимназии пък ще се проведат с маски, реши МОН. Баловете ще са наесен, а при отмяна на извънредното положение може и в края на юни. Темата водеща за „Стандарт“.

Борим Covid-19 с плазма, вместо ваксина, е водещото заглавие на „Монитор“. Антитела от оздравял са инжектирани на болен с тежка симптоматика на коронавируса във ВМА в сряда. Новият метод може да се окаже по-успешен дори от ваксина срещу заразата,  смятат медици. Горе-долу 50% от хората правят антитела срещу вируса, обяснява пред изданието директорът на Националния център по заразни и паразитни болести проф. Тодор Кантарджиев. Според него това е сигурният начин на лечение, но за целта трябва да бъдат намерени хора, които са оздравели и имат достатъчно антитела срещу коронавируса.

Кога у нас ще утихне заразата? - пита от първа страница „24 часа“. Български учени очакват това да се случи след 19 юни.

„Труд“ публикува интервю с проф. Иво Петров, член на Експертния съвет по кардиология към Министерството на здравеопазването, според когото е време мерките срещу коронавируса да се облекчат, защото епидемията си отива. Според него няма доводи да се твърди, че до дни идва нов пик. След 20-30 дни епидемия няма да има никъде по света, прогнозира той.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Силвия Георгиева

Силвия Георгиева: Недопустимо е да се прекрати инвестиционната програма за общините!

По-голямата част от поисканата от Министерството на финансите информация от общините е налична там. Това е технологичен въпрос. Публичният въпрос за парите на държавата не бива да се превръща в технология и справки . Това заяви пред БНР Силвия Георгиева, изпълнителен директор на НСОРБ. Силвия Георгиева, НСОРБ: Заложник сме на неприетия..

публикувано на 05.02.25 в 08:35

Потребителската кошница: "ДПС - Ново начало" със закон срещу спекулата

От "ДПС - Ново начало" съобщиха, че ще внесат специален закон, с който да се гарантира ограничаване на спекулата и контрол върху производителите и търговците на продукти от т.нар. голяма потребителска кошница, съобщават от формацията с прессъобщение до медиите.  В него се цитира лидерът ѝ Делян Пеевски, според който необоснованият ръст на..

публикувано на 05.02.25 в 08:29
Президентът на САЩ Доналд Тръмп

Тръмп: ООН трябва да започне да работи ефективно

ООН има "огромен потенциал", но трябва "да се организира и да започне да работи ефективно" - това заяви американският президент Доналд Тръмп пред журналисти, при подписването на няколко президентски указа в Овалния кабинет на Белия дом, предаде Ройтерс. Тръмп прекрати ангажимента на САЩ към Съвета на ООН по правата на човека, удължи..

публикувано на 05.02.25 в 08:24

По-заможните пестят пари, по-бедните теглят потребителски кредити

През тази година лихвите по потребителските кредити леко ще нараснат . Тази прогноза направи в интервю за БНР кредитният консултант Тихомир Тошев. Заради по-високите лихви по депозитите – някои банки предлагат до 3%, поскъпването на ресурса ще доведе до малко по-високи лихви при потребителските кредити, каза той. По думите му..

публикувано на 05.02.25 в 07:58
Студенти на път към Нови Сад за 24-часова блокада на три моста, 30 януари 2025 г.

Протестиращи срещу властта излизат на Площада на Републиката в Белград

В Белград е планиран протест на централния Площад на Републиката. Ректорската колегия на Белградския университет отхвърли поканата на президента Александър Вучич за диалог и блокадите продължават, съобщи телевизия N1. Това е поредната акция срещу управляващите в Сърбия. Мадона подкрепи протестите на сръбските студенти Протестите в..

публикувано на 05.02.25 в 07:54

Стотици допълнителни мексикански военни бяха разположени по границата със САЩ

Стотици мексикански военни и части на националната гвардия бяха мобилизирани и разположени по границата със Съединените щати. Това е част от споразумението, с което се отлагат с един месец американските мита върху вноса от Мексико, като условието е латиноамериканската страна вземе мерки срещу трафика на фентанил. 10 хиляди мексикански военни..

публикувано на 05.02.25 в 07:46

Петър Мишев, КНСБ: Сегашната данъчна система е изчерпана

Нашите очаквания са да няма съществени промени по отношение на разходната част на бюджета , изключая капиталовата програма, която сигурно ще бъде ревизирана. Това каза пред БНР Петър Мишев, икономически анализатор от Института за социални и синдикални изследвания към КНСБ. "Връзване" на бюджета с 3% дефицит е възможно , смята той...

публикувано на 05.02.25 в 07:42