Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ще се справи ли Чехия с разхлабването на мерките срещу Covid-19

Веселин Вачков
Снимка: Личен архив

Чехия стана един от европейските примери за най-голямо олекотяване на противоепидемичните мерки. Това обаче се случва след строга карантина в рамките на два месеца, в които почти целия стопански живот беше сложен на пауза.

От понеделник в страната отпаднаха много от строгите ограничения за магазини, предприятия и други работни места. На едно място вече могат да се събират до 10 души. Още по-смела е следващата стъпка от плана на правителството, която предвижда при липса на втора вълна, от 25 май да отворят външните части на ресторанти, както и моловете.

Безотговорен ли е планът на Чехия? Заразените в страната приближават 8000. Темпът на нови случаи падна под 100 на ден, но може би олекотяването ще рискува той отново да се увеличи. Какво дава увереност на чешките власти, че не застрашават резултата от строгата карантина, както и здравето на населението? 

Повод да погледнем към Чехия е и тема, в страни от коронавируса. В началото на вече миналия месец местните власти в Прага премахнаха паметника на съветския маршал Иван Конев, освободил града в края на Втората световна война. Демонтажът на монумента предизвика остра реакция от страна на Русия. Тази седмица представители на местната власт в Прага съобщиха, че са под полицейска охрана, след като местно издание съобщи за предполагаемо пристигане на руски шпионин, снабден с рицин. 

Общински работник почиства в Прага, 1 май 2020 г.                      Снимка: ЕПА/БГНЕСЗа мерките, пандемичните и политически заплахи Константин Мравов разговаря с Веселин Вачков - български журналист, който е директор на чешкото издание „Лидове новини“.

Чехия обяви смел план за постепенно отпадане на противоепидемичните мерки. Той предвижда и отваряне на заведения още през май. Как обосноваха властите по-либералния подход?

Мерките, които Чехия възприе още около 10 март бяха доста радикални, но доста ефективни. Чехия разполага и с доста солидно здравеопазване – безплатно е, с гъста мрежа от болници, и същевременно с разхлабването на мерките се въвежда механизмът „хитра карантина“, който ще позволи на епидемиолозите бързо и ефикасно да откриват нови огнища на заразата.

Наблюдават ли се фалити на по-малки фирми, особено в застрашени отрасли, като търговията и туризма?

Все още не, но очакванията са, че в сферата на туризма ще има много освободени хора. Правителството все пак даде някакви средства, както на малките, така и на големите фирми. След края на извънредното положение част от тези средства няма да могат да бъдат изразходвани.

Във време на извънредно положение представители на местните власти в Прага, включително кмета на столицата Зденек Хриб, обявиха, че са със специална охрана заради премахването на паметника на съветския маршал Иван Конев. Русия реагира много остро на премахването, а кметът на 6-ти район Онджей Колаж директно заяви, че е под полицейска защита на неизвестно място, защото по петите му е руснак, който иска да го ликвидира. В местни медии излезе информация, че служител на руските служби, снабден с отрова, наистина е пристигнал в Чехия.

Как изглеждат нещата към момента - реална заплаха или политически игри?

Никой официално в Чехия не е потвърдил това. Но полицията превантивно въведе надзор над трима местни политици, които бяха свързани с отстраняването на паметника. Трудно е да се каже колко процента има истина в това.

Демонтираният съветски монумент - 3 април 2020 г.                 Снимка: ЕПА/БГНЕС

Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Жители на Катуница и близките села протестираха заради замърсения въздух

Жители на Катуница протестираха заради замърсения въздух от тлеещото близо 2 седмици депо за утайки от пречиствателната станция. След като на 28-и октомври се запалиха сухи треви и храсти, огънят се прехвърли и към старото депо на ВиК с площ над 100 декара. Трудният терен затруднява екипите на пожарната да загасят напълно тлеещите..

публикувано на 09.11.24 в 17:08

Кулинарният деликатес "Еленски бут" кандидатства за европейско защитено географско указание

Кулинарният деликатес "Еленски бут" кандидатства за европейско признание за защитено географско указание. Месопреработката е един от основните отрасли в българския аграрен сектор, като последните статистически данни за годишния оборот на фирмите в тази сфера показва ръст от 24%, посочи на празника на Еленския бут заместник-министърът на..

публикувано на 09.11.24 в 16:35

"Уолстрийт джърнъл": Русия обмисля план за сливане на най-големите си петролни компании

Руски официални лица и бизнес ръководители са провели разговори за сливането на най-големите петролни компании в страната в един производител, съобщава "Уолстрийт джънръл", цитиран от агенция Блумбърг. Съгласно един от евентуалните планове, подкрепяната от държавата "Роснефт" ще поеме "Газпром Нефт" и "Лукойл", посочва финансово издание,..

публикувано на 09.11.24 в 16:24
Германският канцлер Олаф Шолц

Германия чества 35 години от падането на Берлинската стена

Германия чества 35 години от падането на Берлинската стена. Канцлерът Олаф Шолц нарече събитията от този ден през 1989 година "пример за европейската солидарност". Падането на Берлинската стена бе щастливия връх на едно цялостно европейско развитие, заяви днес германският канцлер Олаф Шолц в специално видеообръщение по повод 35 години от 9-и..

публикувано на 09.11.24 в 16:03

В Първо студио на БНР бяха връчени Годишните награди на СБЖ за 2024 г.

На тържествена церемония в Първо студио на Българското национално радио бяха връчени Годишните награди на Съюза на българските журналисти за 2024 г. Отличията са за публикации, предавания и обществено значими прояви в 12 категории. Председателят на СБЖ Снежана Тодорова връчи и голямата награда "Йосиф Хербст" за цялостна дейност и особени заслуги..

публикувано на 09.11.24 в 15:35
Снимката е илюстративна

Украински дронове са ударили руски завод за боеприпаси

Украински дронове удариха завод за боеприпаси в централна Русия при атака през изминалата нощ, заяви за агенция Ройтерс източник от Службата за сигурност на Украйна (ССУ). Атаката срещу химическия завод "Алексински", който произвежда барут, боеприпаси и оръжия в района на Тула на около 200 км южно от Москва, е част от стратегия за насочване..

публикувано на 09.11.24 в 15:06

Кипър предлага механизъм за осигуряване в ЕС на иновативни лекарства по-бързо и на по-ниски цени

Правителството на Кипър предлага на ЕС нов механизъм за осигуряване на иновативни лекарства по-бързо и на по-ниски цени, така че всички европейски граждани да имат равен достъп до специализирано лечение. Инициативата ще бъде представена на срещата на европейските здравни министри в началото на декември. Предложението предвижда обявяване на..

публикувано на 09.11.24 в 14:46