Чехия стана един от европейските примери за най-голямо олекотяване на противоепидемичните мерки. Това обаче се случва след строга карантина в рамките на два месеца, в които почти целия стопански живот беше сложен на пауза.
От понеделник в страната отпаднаха много от строгите ограничения за магазини, предприятия и други работни места. На едно място вече могат да се събират до 10 души. Още по-смела е следващата стъпка от плана на правителството, която предвижда при липса на втора вълна, от 25 май да отворят външните части на ресторанти, както и моловете.
Безотговорен ли е планът на Чехия? Заразените в страната приближават 8000. Темпът на нови случаи падна под 100 на ден, но може би олекотяването ще рискува той отново да се увеличи. Какво дава увереност на чешките власти, че не застрашават резултата от строгата карантина, както и здравето на населението?
Повод да погледнем към Чехия е и тема, в страни от коронавируса. В началото на вече миналия месец местните власти в Прага премахнаха паметника на съветския маршал Иван Конев, освободил града в края на Втората световна война. Демонтажът на монумента предизвика остра реакция от страна на Русия. Тази седмица представители на местната власт в Прага съобщиха, че са под полицейска охрана, след като местно издание съобщи за предполагаемо пристигане на руски шпионин, снабден с рицин.
За мерките, пандемичните и политически заплахи Константин Мравов разговаря с Веселин Вачков - български журналист, който е директор на чешкото издание „Лидове новини“.
Чехия обяви смел план за постепенно отпадане на противоепидемичните мерки. Той предвижда и отваряне на заведения още през май. Как обосноваха властите по-либералния подход?
Мерките, които Чехия възприе още около 10 март бяха доста радикални, но доста ефективни. Чехия разполага и с доста солидно здравеопазване – безплатно е, с гъста мрежа от болници, и същевременно с разхлабването на мерките се въвежда механизмът „хитра карантина“, който ще позволи на епидемиолозите бързо и ефикасно да откриват нови огнища на заразата.
Наблюдават ли се фалити на по-малки фирми, особено в застрашени отрасли, като търговията и туризма?
Все още не, но очакванията са, че в сферата на туризма ще има много освободени хора. Правителството все пак даде някакви средства, както на малките, така и на големите фирми. След края на извънредното положение част от тези средства няма да могат да бъдат изразходвани.
Във време на извънредно положение представители на местните власти в Прага, включително кмета на столицата Зденек Хриб, обявиха, че са със специална охрана заради премахването на паметника на съветския маршал Иван Конев. Русия реагира много остро на премахването, а кметът на 6-ти район Онджей Колаж директно заяви, че е под полицейска защита на неизвестно място, защото по петите му е руснак, който иска да го ликвидира. В местни медии излезе информация, че служител на руските служби, снабден с отрова, наистина е пристигнал в Чехия.
Как изглеждат нещата към момента - реална заплаха или политически игри?
Никой официално в Чехия не е потвърдил това. Но полицията превантивно въведе надзор над трима местни политици, които бяха свързани с отстраняването на паметника. Трудно е да се каже колко процента има истина в това.
Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.
Властите в непризнатата Приднестровска република в Молдова обявиха, че икономиката е пред срив и удължиха извънредното положение с един месец. Прекъсването на доставките на природен газ от Русия от началото на този месец доведе до ежедневен режим на тока, отопление на дърва, затваряне на фабрики и загуба на десетки хиляди работни места,..
Словакия продължава да получава част от договорените количества руски природен газ през Турция и България, след като Украйна прекрати транзита през своя територия на 1-ви януари, стана ясно от изявление на словашкия премиер Роберт Фицо: "Говорих с президента Путин за договора между нас и "Газпром", който постановява, че те трябва по някакъв..
Завишаването на цените от мобилните оператори без съгласието на клиентите е нелоялна търговска практика и се забранява със заповед на председателя на Комисията за защита на потребителите Мария Филипова, съобщиха от Комисията. След извършени проверки е установено, че два от мобилните оператори са променили условията на действащи договори,..
Програмата за компенсиране на бизнеса заради скъпия ток ще бъде продължена най-вероятно за първите три месеца на годината, заяви министърът на енергетиката Владимир Малинов след съвещание с представители на работодателите. "Моето лично разбиране и аз това ще предложа на Министерски съвет, програмата за компенсациите за небитовите клиенти при сега..
Хиляди поддръжници на националиста и кандидат за президент на Румъния Калин Джорджеску протестираха пред парламента на страната, където се намира и Конституционният съд на страната. Те са недоволни от решението на съдебния орган, който в края на миналата година анулира първия тур на президентските избори. На провелите се на 24 ноември избори изненадващо..
ЕС се е превърнал в един отвратителен и уродлив аналог на бившия Съветски съюз. Това заяви пред БНР Виктор Папазов, депутат от "Възраждане". Искра Баева: Преходът завърши с влизането на България в ЕС "В онези години поне се грижеха за хората, а сега ги правят бедни и необразовани, промиват им мозъците". В момента има илюзорно усещане, че..
Администрацията на американския президент Джо Байдън наложи най-всеобхватния пакет от санкции досега, насочен към приходите от петрол и газ на Русия, в опит да даде на Киев и бъдещата администрация на Доналд Тръмп лост за постигане на сделка за мир в Украйна, съобщава Ройтерс. Този ход има за цел да намали приходите на Русия от петрол за..
КНСБ предупреди, че ако бюджетът за тази година не бъде приет, може да се очаква вълна от протести. "Струва ми се, че за пореден път бюджетът..
Въпреки пълната политическа неразбория в страната, реалистичен сценарий е от 1 януари догодина да плащаме в евро . Това мнение изрази в интервю за..
Бойко Борисов се чувства силен и иска да наложи своите условия в преговорите за правителство. Това мнение изказа пред БНР политологът доц. Иво Инджов..