Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проф. Пламен Джуров: Очаквам бум на нови творби след изолацията

Проф. Пламен Джуров
Снимка: БГНЕС

На 30 април удостоиха проф. Пламен Джуров с най-високото звание на Плевен - почетен гражданин на града и общината. То се присъжда за изключителния му принос и постижения в областта на изкуството и утвърждаване на името на града. Проф. Пламен Джуров е композитор и диригент, родом е от Плевен.

Обстоятелствата не дадоха възможност на маестрото да присъства лично в залата, но крие своето вълнение.

"В известен смисъл е смущаващо, защото изведнъж ставаш център на внимание, което не си очаквал, но при всички случаи е възбуждащо. Връщаш се в спомени, в това, което си правил, кому го дължиш, в родния ти град да те удостоят с най-значимото възможно звание", каза за "Хоризонт" проф. Пламен Джуров.

В условията на извънредно положение изкуството е по-достъпно, смята Джуров.

"При всички случаи, това е документирано изкуство. Прекрасни образци се дават в момента. И може би хората сега повече обръщат внимание на изкуство, защото им е лесно достъпно - отваряш компютъра и си избираш - Париж, Петербург, Берлин..."

В края на миналата година професор Пламен Джуров подари на плевенчани своята музикална творба "Тост за Плевен", изпълнена от Плевенската филхармония. 

"Благодарен съм, че го познавам от студентските си години като изключителен, толерантен и добронамерен колега и приятел. А като композитор има симфонични произведения, написани специално за нашия град и на юбилейния му концерт в края на миналата година Плевенската филхармония изсвири за първи път написаното от него, подарък за плевенчани - "Тост за Плевен", разказа Любомир Дяковски, директор на Плевенската филхармония.

Какви са плановете на проф. Пламен Джуров за дните, в които ще се възстанови посещението на концерти?

"Бърза организация на всички концерти. Мисля, че много от колегите ми, както и аз, седим, пишем, използваме това време. Очаквам, че ще има един бум на нови произведения, вероятно с нещо общо в тематиката, в мотива. Надявам се, че ще имаме радостни моменти на много премиери и жажда в изпълнителите да се възстанови, да търсим сближаването след карантината", допълни Джуров.

Репортажа можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
 Проф. Ваня Добрева

Ваня Добрева: Когато човек се докосне до света на Александър Божинов, разбира, че животът е усмивка

Темата за историята като шарж, през живота и творчеството на родоначалника на българската карикатура Александър Божинов представяме в "Нощен хоризонт" с проф. Ваня Добрева . С нея говорим за човека, който положи основите на политическата карикатура в България и остави незаличима следа в историята на нашата култура.  Самият Александър Божинов..

публикувано на 16.07.24 в 12:17

Изтича срокът за българското предложение за "Оскар"

До 18 юли ще се приемат номинации кой филм да е българското предложение за "Оскар", съобщават от Министерството на културата. На какви критерии трябва да отговаря националното предложение? Съгласно правилата на Американската филмова академия в категорията за международен филм право да участват имат анимационни, документални и игрални..

публикувано на 14.07.24 в 08:46

"Не си отивай" е първата песен на Цветелин Наков

"Не си отивай" е първата песен на Цветелин Наков . Тя е сбъднатата негова мечта. Цял живот е искал да се занимава с музика. Автор на текста на песента е Дамян Дамянов. "Тук е мястото да благодаря на Надежда Захариева за невероятната възможност да изпея точно този текст на Дамян Дамянов." В избора на песен е замесен Рафи Жамакорцян, който е създал..

публикувано на 14.07.24 в 08:02

Мъдростта на потомката Райна Дамянова

Всъщност не ви казвам нищо ново. От двама дълбоки поети, нормално е поне една наследница да продължи поетичната нишка, макар и по свой самобитен начин. Това прави Райна Дамянова, дъщерята на Надежда Захариева и Дамян Дамянов, в стихосбирката "До мръкване", издадена в края на миналата година. Красиво оформена, книгата съдържа изблици от..

публикувано на 14.07.24 в 05:32
Олга Дойкова

Отзвук от "Музикант на годината 2023": Приз "Олга Камбурова" за цигуларката Олга Дойкова

В предаването „Алегро виваче“ по "Хоризонт" представяме носителите на призове в допитването „Музикант на годината 2023“. Галаконцертът се състоя на 31 май 2024 г. в Първо студио на БНР. Галаконцерт "Музикант на годината 2023" - видеозапис 16-годишната цигуларка Олга Дойкова получи специалната награда "Олга Камбурова" в подкрепа на младите..

публикувано на 12.07.24 в 21:07
Момент от протест на културни дейци срещу недостатъчното финансиране на сектора от държавния бюджет

ПВУ - глътка въздух за творците

Подкрепата за културата в Плана за възстановяване и устойчивост е двойно по-висока от тази в националния бюджет . Това обясни пред БНР Асен Асенов, културен мениджър, директор на Фондация "Едно за култура и изкуства". По думите му, налице са гаранции, че българските творци ще получат достатъчно много средства, "за да няма оправданието,..

публикувано на 12.07.24 в 11:09
Проф. Саша Попов

Спомен за големия музикант Саша Попов

На 11 юли се навършват 125 години от рождението на големия български диригент Саша Попов - основоположникът на българското професионално симфонично дело.  Той е създател на първата симфонична формация у нас - Академичния симфоничен оркестър през 1928 г., по-късно, през 1936 г., прераснал в Царски военен симфоничен оркестър, последван от Държавния..

публикувано на 11.07.24 в 14:22