Според Шарков разговорът за разхлабването на мерките е трябвало да се случи седмица или две по-рано със задаването на определени дати, „за да се подготвят както хората, така и бизнесът, че седмица, две или по-късно в определен план и порядък ще бъдат разхлабени мерките“.
Шарков не смята за удачен вариант рязкото разхлабване под натиска на групи по интереси, както по думите му се е получило в случая. Планът на правителството е седмица за седмица, а трябва да има дългосрочна рамка и перспектива, смята той.
В периода след т.нар. пандемия трябва да се разположат реалните мерки, които ще върнат икономиката в релси, уточни той. Трябва да има план дори не за следващите няколко месеца, а за следващите няколко години, подчерта Шарков.
„Немалка част от бизнеса затвори, уволни хора – говорим за микро, малък и среден бизнес. Що се касае до отново отварянето му, това не зависи от помощи, финансови, колкото зависи от премахването на данъчни и осигурителни тежести от страна на държавата. В следващите няколко месеца, ако правителството наистина желае да отвори икономиката, да позволи да се развие наново бизнесът, би следвало да замрази примерно повишаването на осигуровките, би следвало за замрази покачването на минималната работна заплата, която би попречила на някои бизнеси да плащат на повече работници, отколкото имат възможност. Ако говорим за микро и малък бизнес, би вдигнало прага за регистрация по ДДС, за да даде глътка въздух на всеки бизнес, който иска отново да стъпи и да навлезе на пазара“, коментира Шарков пред БНР.
Да се надяваме излизането от кризата да бъде V-образно, а не U-образно, подчерта експертът. Според Аркади Шарков V-образното излизане ще бъде по-рязко и в рамките на година - година и половина работниците ще могат отново да бъдат назначени. Ако е U-образно и стагнацията продължи по-дълго, тоест при по-дълъг престой в платото на кризата, тогава очакванията на експертите са поне 3-4 години да има затруднения за наемане на нови работници.
Със сигурност ще се наложи актуализация на бюджета на НЗОК, подчерта Шарков и уточни, че прогнозираната актуализация е поне с 10 до 15%.
Следва икономическа криза, тя неминуемо идва, отбеляза Аркади Шарков, който не изключва и друга актуализация на държавния бюджет до края на годината.
„Не се знае какво се очаква като икономическа обстановка от август и септември нататък. Дори в момента е трудно да се прогнозира това. Правителството се подготвя, ако ситуацията се усложни, да изтегли и нов външен дълг. Вероятно е възможно. Много зависи и от начина, по който ще се развие самата криза.“
Цялото интервю чуйте в звуковия файл."Не съм притеснен. Чувствам се подготвен. Каквото стане, не е краят на света ", каза пред БНР един от зрелостниците минути преди началото на матурата по български език и литература , която се провежда днес. Учениците пишат по вариант 4, който беше изтеглен тази сутрин в просветното министерство . " Готова съм на всякаква тема, която се падне ",..
Светът познава Димитър Маринов като великолепен актьор, станал популярен с филма "Зелена книга", удостоен с Оскар от филмовата академия на САЩ. Но не са много хората, които знаят, че той е и музикант, изразяващ душата си чрез цигулката и китарата. Филмът „Зелена книга“ с извънредна прожекция на „София филм фест на брега“ Преди броени дни..
Как изглежда животът на глухите деца, след като им бъде поставен кохлеарен имплант и започнат да опознават света на звуците? За историята на Венци и вълнуващия и труден път, по който е минало семейството му и той, от бебе до дипломирането му в Класическата гимназия в София, разказват родителите му пред журналиста Елена Бейкова. Зелен..
На децата отдавна не им е интересно в училище. Това заяви пред БНР Александър Чакмаков, директор на Първа английска гимназия в София. "Образователната ни система не дава интересни възможности на учениците да се развиват извън учебната програма". Учениците и учителите препускат… Министър Вълчев: Най-трудно е в 6. и 7. клас Чакмаков..
След влизането в ЕС България преживява промени, множество кризи и реформи. Все още спорим обаче дали членството ни отваря възможности за развитие, работа и образование. България преди и след членството в ЕС: Къде бяхме, къде сме и къде отиваме? Как се промени страната ни, след като избрахме демократичния път на развитие? България,..
Когато България се присъедини към еврозоната и имаме монети с българска национална страна, на тази от 2 евро, от която ще ни гледа светлият образ на отец Паисий, на гурта (кант на монетата) ще бъде изписано: "БОЖЕ ПАЗИ БЪЛГАРИЯ" с главни букви . Този надпис е бил използван върху монетите ни между 1882 и 1943 г. В специалното интервю за БНР..
Битката за дневния ред в България предопределя следващите конфигурации за управление . Това заяви пред БНР Крум Зарков, вече бивш секретар по правните въпроси на президента Румен Радев, както и бивш министър на правосъдието. Секретарят по правните въпроси на президента напуска поста си заради референдума за еврото "Ако основният дневен..
"Вижте кой предложи създаването на държавни магазини?! Тази политическа структура, която господин Пеевски представлява и управлява, перфектно се..
Когато лекуваш един пациент, това е цяла вселена , каза в интервю за БНР проф. Асена Сербезова, бивш министър на здравеопазването, бивш изпълнителен..
Фалшивите новини са за публиката без критично мислене, но критично мислене не се формира с еднопосочно подаване на информация . Това каза пред..