Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Читалището в чирпанското село Спасово навърши 150 години

Битова къща от Възраждането и 170-годишна църква са сред местните забележителности

Част от певческата група на читалището в село Спасово
Снимка: Димо Нецов

Читалище „Пробуждане 1870“ в чирпанското село Спасово стана на 150 години. Заради епидемичната ситуация годишнината не е съпътствана от тържества.

За кмета на Спасово Димо Нецов поддържането на читалището е и поддържане на българския дух. Въпреки трудностите в последните десетилетия, институцията в селото пази наследството на родолюбиви българи.

Читалището е основано на 3 май 1870 година като доброволно дружество „Напредък“ по инициатива на 96-годишния Съби Иванов и на местния учител Манол Минков Коларов, който впоследствие става поп Манол Коларов.

Съби Иванов преди това е дарител на земя и подпомага построяването на църква, която сега е 170-годишнина.

„Ние обмисляхме да открием паметник на поп Манол Коларов, понеже на въпросния Съби Иванов нямаме снимка и не знаем как е изглеждал. Бюст-паметник на поп Манол Коларов, защото той е впоследствие е и деец за освобождението на България, участник в Старозагорско въстание. Титан от национално значение“, отбелязва Димо Нецов.

Кметът се надява след края на карантината в Спасово да могат да открият както бюст-паметник на поп Манол Коларов, така и да отпразнуват празника на читалището. 

Народното читалище си има фолклорна група - „Болярка“, чието начало е поставено преди 40 години. Вичка Жекова е една от десетте участнички в певческата група.

„Читалището, макар и много трудно в тези години, го пазим живо, защото това читалище в Спасово поддържа и нашия дух“, твърди тя. Жекова допълва, че възрастовата група е над 60 години. „Имаме самодейка на 78 години, която с желание идва. Пеем, защото песента е в нас. Без песен не можем.“

Дори с малкото участници, по събори и надпявания печелят награди. 2019-а била своеобразен връх в дейността.

„На 25 излизания в общината и извън нея донесохме 3 златни медала, 3 сребърни и 1 бронзов, едно второ място и много, много грамоти. Но най-голямата награда за всички нас, за самодейките от певческата група и за самото село, бе златният медал от Световния фолклорен фестивал в Поморие. Нашите ръководители са Юсеин Осман и Мария Гаджова, на които дължим всичко това“, разказва Вичка Жекова.

„Българските народни песни ги има от веки веков и ще ги има, докато ние ги пеем. А ние ще ги пеем, докато сме живи“, допълва Жекова.

Църквата в село Спасово

Будителството в Спасово се опитват да запазят и с отварянето на 170-годишната църква в селото, която е паметник на културата, както и със създаването на битова къща, която само преди дни е получила статут на паметник на културата от местно значение от епохата на Възраждането. Това дава възможност за кандидатстване по различни оперативни програми, за да може къщата да се обнови, уточнява Нанси Маринова от Историческия музей в Чирпан.

„За там имам идея да се изградят различни работилници, които да представят занаятите по нашия край - керамично производството, папукчийство, абаджийство, лозарство. Дворът е достатъчно широк в задната си част и позволява изграждането на такива работилници“, пояснява Маринова.

Битовата къща в Спасово, паметник на културата от местно значение

Къща „Спасово“ към момента отваря за посетители само с предварителна заявка. „Ще направим и едно кафе на пясък, което да предлагаме там. Надявам се с дамския певчески клуб към читалището да правим общи събирания. Много би ми се искало да организираме едновремешните седянки, надпявания. Да могат те да предават своите знания, умения на младите. Имаме миналата година едно много хубаво представяне по повод празника на хляба, октомври месец. Демонстрираха как се меси хляб с нощви. Дамите им показаха как се замесва хляба, показахме им просфорни печати, които също могат да се слагат върху самия хляб.“

С развитието на подобни малки обекти по селата Нанси Маринова вижда и шанс за привличане и на туристи в района на Чирпан.

„С Историческия музей, къщата-музей „Яворов“, имаме страхотен палеонтологически музей, данни за най-стария манастир в Европа- говоря за село Златна ливада - манастир „Свети Атанасий“. Цялото това нещо може да бъде обхванато в една широка мрежа. Отделно, имаме и археологически обект, който е значим не само за нашия район, а и като цяло за археологията и историята в страната.“

И Нанси Маринова от Исторически музей в Чирпан, и кметът на село Спасово Димо Нецов се надяват всичко това да потръгне след епидемията с коронавируса.

Младите хора започнаха малко по малко да се усещат, че по този начин - да се мисли само за пари и за вещи - няма да стане. Тоя икономически вирус ще мине и ще отмине. Ще сплоти донякъде хората. Може би ще ги накара да се замислят дали всичко може да се купи с пари. И мисля, че нещата ще станат, хората ще станат малко по-добре едни към други“, оптимист е Димо Нецов.

А докато животът се нормализира, Вичка Жекова от певческата група към читалището в чирпанското село Спасово споделя рецепта за справяне.

„Нали не трябва да се събираме сега - нито в читалището, нито в клуба. По телефона понякога си запяваме и песничка. Да се поздравим, за да не забравим песните. Ами как то правим? Обадя се на приятелката, изпея една песен. Тя пък ми отвърне с друга песен.“

Целия репортаж чуйте в звуковия файл.
Снимки в публикацията: Димо Нецов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Музеят, посветен на 15-и юли, който се намира в Истанбул.

9 години след опита за преврат в Турция енергията против пучистите е транформирана в подкрепа за държавата

С фокус върху паметта, справедливостта и бъдещето Турция отбеляза тази седмица 9 години от неуспешния опит за преврат в страната. Какво е отношението към събитията от 15-и юли 2016 г. близо десетилетие по-късно - можете да чуете в репортажа на специалния пратеник на БНР в Турция Мария Петрова. Това, което можете да чуете в началото на репортажа,..

обновено на 19.07.25 в 12:18
48-ия Международен семинар по българистика на Великотърновския университет

Какво кара чужденци с различни професии и съдби да учат български език?

Какво кара чужденци с различни професии и съдби за учат български език? Как една молдовка сбъдна мечтата на покойните си баща и свекър, които не са успели да целунат българската земя приживе? Защо любимата песен на млад полски славист е “Една българска роза”? Тези лични истории на участници в 48-ия Международен семинар по българистика на..

публикувано на 19.07.25 в 07:25

Вихрен Георгиев: Във фотографията трябва да има уважение между снимащия и снимания

"Когато снимам, не си гледам фотоапарата. Разчитам на това, което съм заснел. То е усещане – още в момента разбираш, че си направил хубав кадър . Има кадри, които си стоят в главата ми, и чакам с нетърпение момента, в който ще отворя компютъра и ще видя какво съм направил." Това разказа пред БНР авторът на проекта "Хората на София" ("People..

публикувано на 18.07.25 в 11:08
Анна Адамова

Подаваш сигнал за пиян шофьор, ставаш мишена на съдия: Историята на Анна Адамова

Подаваш сигнал срещу пиян шофьор и се превръщаш в мишена на съдия – това се случва на Анна Адамова, юрист и доктор по конституционно право. Преди 3 години по подаден от нея сигнал идва дежурен екип от 8-о РУ в София, викат КАТ и вземат книжката на водача поради отказ да даде проба за алкохол. Самият водач и партньорката му тогава..

публикувано на 18.07.25 в 09:30

БНР на 90, "Изотопия" на 6

18 юли 1930 г. В печата за първи път излиза разписание на предаванията, излъчвани по "Родно радио" , пише проф. Веселин Димитров в книгата си "История на радиото в България" . Първата програма е за предстоящата седмица, в която четири пъти са планирани редовни емисии . Ето я и нея, такава, каквато я препредава именитият радиожурналист и..

публикувано на 18.07.25 в 02:09

Защо лагерът "Белене" все още не е мемориал, поддържан от държавата?

В момента има повече енергия за превръщането на лагера "Белене" в мемориал . "Белене" става все по-популярно място в последните години. Над 200 000 са посещенията в дигиталната платформа със свидетелства на оцелели, а когато общественият интерес е по-висок, институциите усещат друг тип обществен натиск . Това коментира пред БНР Луиза..

публикувано на 15.07.25 в 09:46
Радост и Марая Пееви

Цветни гривни за четириноги приятели

В свят, в който добрината понякога се крие зад високите огради на ежедневието, две деветгодишни близначки от Силистра напомнят, че човечността няма възраст. Историята на Радост и Марая Пееви е истински лъч светлина – и пример, че децата умеят не само да мечтаят, но и да действат. В следващия репортаж ще ви срещнем с тяхната малка, но..

публикувано на 13.07.25 в 07:30