Статистика при парадите - малките държави впечатляват със стил. Големите с мощ. Това е и основната разлика.
Но все пак всяка държава вкарва елементи от националната култура и в онова, което показва на света. Като анголските войници, които танцуват и изпълняват в строя местни песни. Военни на Конго изпълняват традиционна бойна песен, пак в строй. Парадът в столицата на Руанда - Кигали, започва с 22 блока по 64-има души, които минават в тържествен марш, който отбелязва 25-ата годишнина след геноцида срещу малцинството тутси, отнел живота на над 250 000 души. 25 години по-късно източноафриканската държава отчита устойчив растеж на икономиката от 6-7 процента, сериозни инвестиции на европейски компании. Но заради авторитарния режим на президента Пол Кагаме хората казват, че Руанда е и държавата на хилядите лъжи.
Парадът в Северна Корея. Отделената от света държава също прави мащабни паради. От близо 25 милиона души население, тя има 9,5 милиона военни, което я нарежда сред най-военизираните държави в света. От близо 70 години Северна Корея е във война със Запада. Първият голям военен конфликт на Студената война още не е приключил с мир за Северна Корея. Въпреки че Студената война приключи преди близо 30 години. САЩ и Северна Корея отварят лека-полека вратата на преговорите. Но твърденията на Северна Корея, че имат и ядрени оръжия ги прави доста трудни. Затова парадите показват не само мощта на едноличния лидер, но трябва и да сплотяват страната. А и армията, в която задължително се служи. Наред с огромните военни взводове от хиляди маршируващи в умопомрачителен синхрон военни, може да се видят още и ракети, останали от съветско време. И още развява съветското знаме и окачва портрета на Ленин.
Миналата година Китайската народна република отбеляза 70-ата годишнина от основаването си. Качен в автомобила, президентът Си Цзинпин поздрави войските. Той е в автомобил, защото военните са построени по протежение на няколко километра. И би било физически невъзможно да бъде извървяно разстоянието пеша. В парада участваха 15 000 военнослужещи с 580 единици техника, а също така 160 самолета и хеликоптера. За първи път Китай показа най-новата междуконтинентална балистична ракета "Дунфън". Името ѝ означава "Източен вятър". Ракетата е с обсег 14 000 километра и носи ядрена бойна глава. Анализатори отбелязват, че китайските паради доста лесно биха убедили САЩ да прекратят договори, гарантиращи, че няма да има масово и безконтролно въоръжаване. В китайските паради участват и дами. Единият от блоковете се състои от 352 дами. Униформата е цяла, но до над коляно. Ботуши.
Дамите от руския град Разян маршируват с токчета.
Заради коронавируса тази година няма да се състои парадът на Червения площад в Москва. Но обикновено в него участват от 13 до 15 хиляди военни. Миналата година 130 единици бойна техника и 74 самолета и хеликоптера минаха през Червения площад. От 2015-а година парадите служат за реклама на най-новия танк "Армата". Той има много електроника, подходяща за новия тип "мрежова война". А екипажът е защитен в бронирана капсула в корпуса на танка. Танкът може да се появи и при чуждите армии, след като постъпи на въоръжение в руската армия, стана ясно от скорошно изявление на производителя.
В САЩ традицията да има военни паради е от времето след края на Гражданската война. От 1865-а. С паради се отбелязват краят на Първата и на Втората световна войни, правят се и на националните празници, и като част от церемониите по встъпването в длъжност на президентите. Но парадите в САЩ са смесица от по-малко военни и повече цивилни традиции. И затова често вместо маршируващи военни, може да видите мажоретки, танцьори и актьори на макети. Идеята да докара техника във Вашингтон хрумнала на американския президент Доналд Тръмп, като гледал Френския военен парад през 2018-а година. Но четвъртоюлското показване на танкове в столицата не се хареса на част от американците. Сметнаха го за твърде милитаристично. Не харесаха и цената на шоуто. Но, американците не харесаха и това, че пак заради цената, Тръмп отмени провеждания в Деня на ветераните парад година по-рано.
Бригаден генерал Боян Ставрев също има опит като командващ на тържествени церемонии. През 2015-а година той командва тържествената заря-проверка на националния празник Трети март. Но като командир на Националната гвардейска част Боян Ставрев дълги години е свързан с парадите, провеждани в България. Той припомня, че Гвардейците, заедно с химна и знамето, са символи на държавността и разказва, че строевата подготовка води началото си след Освобождението. А традицията идва от Русия:
"И от 25-и април, доколкото си спомням, 1878 година се публикуват временни правила. Като се счита, че това е родоначалникът на днешната българска армия, са тези правила, в които е заложена подготовката на българската войска. Изготвя се една инструкции, в която се казва, че подготовката ще се извършва от руските офицери, унтерофицери, както от българските офицери, които са от опълчението. И се започва с единичната подготовка, строевата подготовка за изграждане на строева дисциплина във войската и уменията им да изпълняват строеви хватки както без оръжие, така и с оръжието. Всичко това обаче се извършва на основата на руски правилници – устави. След Съединението руската войска напуска България и подготовката си поема вече от българските офицери и подофицери, разбира се и сержантски състав, който е. Като същевременно тогава се написват и новите нормативни уредби, устави и правилници. До 1957 година на българската армия разполага със строеви устав, като през 2013 година вече имам нов строеви устав на въоръжените сили на Република България и днес този устав се изпълнява от всички подразделения в Българската армия. Както и действията на съответния духов оркестър. Дори когато бях командир в продължение на осем години и половина, всяка годината той участваше в музикални паради в Германия, в Турция, в Белгия, в Холандия. Навсякъде, където е бил нашият оркестър, е получавал най-много аплодисменти. Така че аз съм горд, че съм оставил един изключителен оркестър, който продължава да се развива с неговия диригент".
снимки в текста: БГНЕС
Британският премиер Киър Стармър изрази подкрепа за Володимир Зеленски като "демократично избран лидер", след като американсия държавен глава Доналд Тръмп нарече украинския президент "диктатор". Стармър разговаря със Зеленски по телефона в сряда вечерта и каза, че е "напълно разумно Украйна да не провежда избори по време на война, както направи..
Испания отбелязва ръст в раждаемостта за първи път от 10 години. През миналата година броят на новородените е с 0.4% по-висок спрямо 2023. Над 322 000 бебета са родени през 2024 в Испания, което е с повече от 1300 в сравнение с 2023. Данните са на Националния статистически институт. Въпреки ръста, увеличението на ражданията не води до..
Хората от Долна Оряховица се обединиха около каузата да имат паметник на Васил Левски. Повече от две години продължи дарителската кампания. Бронзовият монумент беше открит тази вечер. Десетки жители на Долна Оряховица се събраха да почетат 152-ата годишнина от безсмъртието на Левски пред бюст-паметника на Апостола, който беше открит в центъра на..
Над 406 милиона лева са постъпилите средства по бюджетната сметка на Министерството на отбраната за периода от 1 януари 2022 г. до 11 февруари 2025 г. като компенсации за предоставяне на военна помощ на Украйна. Това посочва министърът на отбраната Атанас Запрянов в отговор на въпрос на депутата от "Продължаваме промяната - Демократична България"..
Младeжи от Монтана спасиха жена от грабеж снощи. Извършителят е задържан от тях. Директорът на полицията в Монтана ги поздрави и ги награди с грамоти 37-годишен жител на монтанското село Сумер нападнал 52-годишна жена от Монтана в центъра на града. Това станало снощи към 20:20 часа на улица "Стефан Караджа" в района на пощата. Нападателят е..
В Ловеч в момента се провежда традиционното национално възпоменателно факелно шествие в памет на Апостола на свободата под надслов "152 години безсмъртие". Колоната тръгна от сградата на общината в центъра на града и стигна до паметника на Апостола край историческата крепост "Хисаря".
Доскорошният заместник-министър на здравеопазването доц. Петко Стефановски е единственият кандидат за управител на Здравната каса по новата процедура, открита на 12 февруари. Той е издигнат от парламентарната група на ГЕРБ-СДС, показва справка на сайта на Народното събрание. Доц. Стефановски е лекар със специалност "Спешна медицина", също така е..
Тревожното е, че ученици в прогимназиална възраст използват вейпове. Това заяви пред БНР Асен Александров, директор на 51-во училище в София,..
Полицията в Благоевград обяви за издирване 39-годишна жена от село Аврамово, община Якоруда, и 7-годишния и син. Двамата са в неизвестност от 10..
" Европа ще се тръмпизира, въпросът е дали ще се тръмпизира докрай ". Това заяви пред БНР журналистът Мария Спирова, която живее в Лондон. Според..