Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Красимира Стоянова: Отношението към културата е възмутително

Снимка: krassimira-stoyanova.com

Красимира Стоянова е един от най-високо ценените български артисти по световните оперни сцени. Въпреки че от години живее във Виена, в момента е избрала да прекарва дните на принудителна изолация заради пандемията от Covid-19 на родна земя - в планинската вила на семейството си.


Ситуацията е особено тежка за хората на изкуството - в условията на извънредно положение в много страни по света и у нас всички културни събития са отменени, не работят оперните театри и оркестрите, затворени са и концертните зали. Музикантите живеят в неизвестност кога отново ще могат да работят. Отпаднаха престижни събития, в които Красимира Стоянова трябваше да участва - в нова постановка на "Бал с маски" от Верди във Виенската щатсопер, в Майските музикални тържества във Флоренция, в премиерата на "Танхойзер" от Вагнер в "Ла Скала".

В предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт" оперната прима сподели:
"Аз съм притеснена не защото съм си вкъщи - аз обичам да съм си вкъщи със семейството, това за мен е най-хубавото нещо. За мен притеснителното е това, че цялата тази обстановка е уравнение със страшно много неизвестни." Тя определи ситуацията като абсурд, защото хората могат да ходят да плуват в обществените басейни, но в същото време театрите са затворени. "По силата на всякаква логика това е парадокс. И, повярвайте ми, това никак не е хубаво за изкуството в света изобщо, но и у нас. У нас изкуството, казано грубо, е "цъфнало и вързало" - защото буквално с минимални средства и огромни усилия нещата се създават и се крепят. И сега само това липсваше. Тотална разруха! Какво ще бъде - никой не знае." - каза Стоянова и определи случващото се като тъжно, но и възмутително.

Въпреки неясното бъдеще, много музиканти създават проекти онлайн, записват клипове или изнасят концерти без публика, които се излъчват за публиката по интернет. В такъв звезден галаконцерт се включи наскоро и Красимира Стоянова по покана на Александър Перейра и фестивала "Майски музикални тържества във Флоренция", който не може да се състои тази година. Заедно в пианистката Мария Принц примата изпя две песни от Джакомо Пучини, като преди това поздрави меломаните по света от дома си в България, а зад нея на камината стоеше икона на Света Богородица. "Аз се старая да работя върху това да укрепвам своята вяра. Моето семейство и аз сме сигурни, че във вярата е спасението, че във вярата е най-голямото успокоение", убедена е тя.

Цялото интервю с оперната прима Красимира Стоянова чуйте в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Влиянието на ИИ във фокуса на Венецианското биенале по архитектура 2025

19-ото издание на Венецианското биенале по архитектура е планирано за периода от 10 май до 23 ноември 2025 г. Темата тази година изследва влиянието на изкуствения интелект и новите технологии върху архитектурата и обществото.  Българският павилион ще бъде подготвен от архитект Ясен Марков . Неговият проект "Псевдоприрода" спечели първо..

публикувано на 13.01.25 в 18:34
Росица Кавалджиева, Ирена Гъделева, Красимира Йорданова и Татяна Иванова

"Алегро виваче" на 35!

Първото издание на предаването за класическа музика "Алегро виваче" е на 6 януари 1990 г. Оттогава, вече 35 години, водещите, редакторите и репортерите му се стараят да отстояват високите стандарти, задавани ежедневно в ефира на Програма "Хоризонт", с актуални новини и динамичен стил, подсказани и от самото име - термин в музиката, озвачаващ "весело,..

публикувано на 13.01.25 в 14:57

Станислав Тунов преподава народни танци на над 100 любители на българския фолклор

Само въображението може да бъде ограничение - твърди Станислав Тунов, ръководител на фолклорен танцов състав "Шевица", който обединява интереса към народните танци на над 100 души на различна възраст. Всяка седмица по два пъти те танцуват заедно, така както са го правели предците ни.  Наред със запазване на традицията, в "Шевица" се отделя..

публикувано на 12.01.25 в 07:01
Максма - музикант

Максма покорява света с музиката си

В рубриката „Горещи сърца“ ще ви срещнем с един уличен музикант, учител и пътешественик. От 5 годишен го наричат Максма. Той така се представя и до днес. Максма е грък – роден и израснал в понастоящем гръцкия град Александруполис, но днес неговият дом е София.  С Максима ни среща Виктория Петрова.  Срещата ми с Максма се случи неочаквано. Тя не..

публикувано на 12.01.25 в 06:12

Родовата хроника на Иванка Цветкова

Иванка Цветкова е един несъмнен талант за тези, които я познават, макар и задочно. Тя е родена в Ботевград, живее и работи в Италия и родът й е пръснат по света в няколко държави - Канада, Франция и пр. И тя решава да напише една книга за българския род " Предците ми говорят" като започне от древните българи, развие сюжета към нейния..

публикувано на 12.01.25 в 04:51
Паметникът на Тодор Мазаров в Павел баня

Спомен за Тодор Мазаров

На 2 януари се навършиха 120 г. от рождението на големия тенор Тодор  Мазаров – артист, запомнен с мощния си глас и впечатляващи височини, певец с внушителна международна кариера. Той е роден в Павел Баня, в семейство със скромни финансови възможности. Обича да пее, но на 8-годишна възраст, след боледуване от коремен тиф, губи изцяло гласа..

публикувано на 10.01.25 в 21:14

Резултати от третото издание на литературния конкурс "Вълшебното перце"

Приключи 3-ия сезон на литературния конкурс "Вълшебното перце ", който се организира от програма "Хоризонт" и сдружение "Българче" , а имената на наградените деца бяха съобщени  в ефира на "Закуска на тревата" на 28 декември от Розалина Златкова, съпредседател, член УС на сдружение "Българче" , с което повече от 10 години се реализира радио-играта..

публикувано на 07.01.25 в 16:34