Ситуацията е особено тежка за хората на изкуството - в условията на извънредно положение в много страни по света и у нас всички културни събития са отменени, не работят оперните театри и оркестрите, затворени са и концертните зали. Музикантите живеят в неизвестност кога отново ще могат да работят. Отпаднаха престижни събития, в които Красимира Стоянова трябваше да участва - в нова постановка на "Бал с маски" от Верди във Виенската щатсопер, в Майските музикални тържества във Флоренция, в премиерата на "Танхойзер" от Вагнер в "Ла Скала".
В предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт" оперната прима сподели:
"Аз съм притеснена не защото съм си вкъщи - аз обичам да съм си вкъщи със семейството, това за мен е най-хубавото нещо. За мен притеснителното е това, че цялата тази обстановка е уравнение със страшно много неизвестни." Тя определи ситуацията като абсурд, защото хората могат да ходят да плуват в обществените басейни, но в същото време театрите са затворени. "По силата на всякаква логика това е парадокс. И, повярвайте ми, това никак не е хубаво за изкуството в света изобщо, но и у нас. У нас изкуството, казано грубо, е "цъфнало и вързало" - защото буквално с минимални средства и огромни усилия нещата се създават и се крепят. И сега само това липсваше. Тотална разруха! Какво ще бъде - никой не знае." - каза Стоянова и определи случващото се като тъжно, но и възмутително.
Въпреки неясното бъдеще, много музиканти създават проекти онлайн, записват клипове или изнасят концерти без публика, които се излъчват за публиката по интернет. В такъв звезден галаконцерт се включи наскоро и Красимира Стоянова по покана на Александър Перейра и фестивала "Майски музикални тържества във Флоренция", който не може да се състои тази година. Заедно в пианистката Мария Принц примата изпя две песни от Джакомо Пучини, като преди това поздрави меломаните по света от дома си в България, а зад нея на камината стоеше икона на Света Богородица. "Аз се старая да работя върху това да укрепвам своята вяра. Моето семейство и аз сме сигурни, че във вярата е спасението, че във вярата е най-голямото успокоение", убедена е тя.
Цялото интервю с оперната прима Красимира Стоянова чуйте в звуковия файл.
Заради ударната вълна от паднала наблизо ракета, която изпочупи стъкла на сградата на Операта в Тел Авив, премиерата на “Турандот“ от Пучини – последна за сезона, беше не в края на юни, а през юли. За най-нетърпеливите в едно от фоайетата се състоя концерт-лектория с избрани арии от творбата, изпълнени от студентите в специализирания клас на..
В осмото издание от 32-я летен сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: Разговор със сопрана Красимира Стоянова, диригента Павел Балев и продуцента Георги Еленков за звукозаписната работа по предстоящия моцартов албум на българската оперна прима със Симфоничния оркестър..
Ако сте ценители на съвременното изкуство, до 21 ноември в къщата музей "Вера Недкова" в София, която е филиал на Националната художествена галерия, можете да разгледате новата изложба "Метафора на паметта" на художничката Деница Тодорова. Тя е завършила живопис в Кралската академия за изящни изкуства в Антверпен. От 20 години..
От днес - 18.08, на големия екран тръгва документален филм за певицата Милена Славова. Лайтмотивът "И никой не пита защо" е избран за заглавие на лентата. Ние се познаваме повече от 30 години, разказа пред БНР режисьорът Марио Кръстев. "Тя наистина си задава много въпроси и се чуди защо другите не го правят. Милена е запазила чистотата си...
В столичната галерия "Арт 158" беше открита изложбата "Да запазим "Корал": Безполезни изкопаеми 2025". В нея се срещат изкуството, екологията и протестът срещу застрояването на българското Черноморие. Тя е свързана със стремежа да запазим това място, обясни пред БНР кураторът проф. Борис Сергинов. "Показват се неща, които са намерени..
Специалисти от Регионалния исторически музей в Плевен готвят изненади за поредното издание "Лято в музея 2025". То ще се проведе от 21 до 25 юли. За заниманията разказва Елвира Конова , ръководител отдел "Връзки с обществеността и медиите". "Децата ще могат отново да се вживеят в професията на археолога, в професията на летописците, като..
В Дома на киното днес - 15.07, ще бъде почетена паметта на един от най-значимите български документалисти – Атанас Киряков. Гилдията "Режисьори" на СБФД е организирала специална прожекция на 35-милиметрова лента, която ще събере пет от неговите кратки, но въздействащи филми, заснети между 1988 и 1990 година. "Атанас Киряков е..
Убеден съм, че има обществена потребност за отделянето на горския сектор в самостоятелно ведомство с неговите отговорности. България все още е за..