"Историята винаги е била политизирана и това е неизбежно. Не случайна е приказката, че историята се пише от победителите. Но не само от тях". Това каза пред БНР историкът проф. Дарина Григорова, преподавател в СУ "Св. Климент Охридски".
В контекста на историческата дата 9-и май и различния прочит на събитията, свързани с края на Втората световна война, проф. Григорова заяви:
"Победителите са основно съветските войни, заедно със съюзниците. Това в момента е част от продължението на Студената война, която се трансформира. И то се ожесточи постепенно след 1991-ва година,т.е. от разпадането на Съветския съюз започна тази тенденция и най-вече от средата на 90-те години и постепенно ескалира и няма да спре. Разчита се на невежеството и на новите поколения, които живеят повече виртуално, и за тях 20-и век изглежда като праистория".
По думите ѝ в Източна Европа и в Русия споменът е много по-различен и колкото и да има опити за изкривяване - те са дори в терминологията, преди всичко:
"Размива се участието на съветската армия и се говори за съюзнически сили, накрая ще отпаднат и червеноармейците. Фиксира се върху битки, които не са съществени. Това е непрекъснат фон. Но ми се струва, че тази примитивна пропаганда едва ли ще има сериозни резултати. Тя отблъсква".
В предаването "Хоризонт за вас" проф. Дарина Григорова коментира декларацията от САЩ и 9 страни от Централна и Източна Европа, сред които и България, в която разкритикуваха Русия за опит да фалшифицира историята. Държавният секретар на САЩ Майк Помпейо и външните министри на 9-те страни заявиха по повод на 75-годишнината от края на Втората световна война, че победата на съюзниците не е донесла свобода на цяла Европа:
"На 8-и в Берлин капитулира нацистка Германия, 9-и май е по московско време. И тук веднага задавам въпрос: "Аушвиц къде се намира? От кой е освободен?". Това е в Източна Европа - "Освиенцим", освободен от червената армия, няма нито един съюзник. Това за щастие самите евреи го помнят. Но е показателно, че западноевропейците искат да го забравят с помощта на източноевропейските външни министри".
Според нея трябва да се зададе въпрос към министърът на външните работи на Чехия: "Защо той не се спомня за Мюнхен 1938-а година, когато Западна Европа дарява Чехословакия на нацистка Германия, Полша и Унгария?". По думите ѝ това въобще не се помни.
Проф. Григорова посочи, че Европа има много грехове, защото нацизмът се ражда в нейното сърце. "И тази толерантност към нацизма не е случайна", уточни тя.
По думите ѝ за военни действия трябва да говорят експерти, а не да се слиза на нивото на пропагандата с "примитивни" твърдения.
Цялото интервю на Петър Волгин с проф. Дарина Григорова в предаването "Хоризонт за вас" можете да чуете от звуковия файл.
Над 100 000 души в Кипър - с 40 000 повече от миналата година, ще получат извънредни коледни помощи, реши правителството. Празничният пакет струва на държавата над 20 млн. евро. Правителството разшири списъка за коледните бонуси, като включи в него пет нови категории нуждаещи се и увеличи по този начин броя на получателите им с 40 000 души...
Опозицията в Южна Корея обяви, че планира на 7 декември, събота, да подложи на гласуване процедурата по сваляне от власт на президента Юн Сук-йол. Във вторник той въведе военно положение, а няколко часа по-късно отмени мярката под натиска на депутатите и протестиращи граждани. Прокуратурата в Сеул започна разследване срещу президента Юн..
Прави се залесяване на трудни скалисти терени с космат дъб под Конявския балкан, казаха от Горско стопанство Кюстендил. Така се възстановява месторастенето на този вид, застъпен отпреди десетилетия, обясниха лесовъди. Залесяването е в района на селата Горна Гращица и Таваличево под Конявската планина. По проекта са доставени 15 хиляди фиданки,..
С два гласа против Висшият съдебен съвет потвърди, че изслушването на единствения кандидат за главен прокурор - настоящият изпълняващ функциите Борислав Сарафов, ще е на 16 януари догодина. Против бяха председателят на Върховния касационен съд Галина Захарова и Олга Керелска, които още при откриването на процедурата за избор на главен прокурор..
Децата със специални образователни потребности са изключителни таланти, само трябва да се намерят точните хора, които да ги провокират, за да отключат искрицата и да се изявят. Това са направили със своите 33 специални деца в Средното училище "Вичо Грънчаров" в Горна Оряховица. Със слънчевите деца се занимават ресурсни учители, преподаватели..
Цялата британска армия ще бъде унищожена между 6 месеца и една година, ако участва в голяма война, заяви заместник-министър на отбраната в реч на конференция на Кралския институт на обединените въоръжени сили, съобщи Скай нюз. Ал Карнс, който е министър, отговарящ за резервистите и самият той е офицер от запаса, заяви, че руските сили в..
"Туризмът в ерата на климатичните промени: предизвикателства и иновации" е темата на втората кипърска конференция по тези проблеми, която се провежда днес в Никозия. В нея участват експерти от Кипър и чужбина, представители на държавни организации, научната общност и туристическата индустрия. Изменението на климата е най-значимото ново..
Определени производства се ориентират към по-евтини дестинации заради новите нива на заплащане у нас - вече не сме заден двор на Европа с ниски..
Ръководството на БСП защитава интересите на Пеевски, Борисов и паралелната държава . Това каза пред БНР бившият депутат от БСП и бивш министър на..
Служебният министър на финансите Людмила Петкова обяви, че момента с Националния осигурителен институт се обсъжда как да бъдат платени преди..