Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проф. Дарина Григорова: Историята винаги е била политизирана

Проф. Дарина Григорова
Снимка: БГНЕС

"Историята винаги е била политизирана и това е неизбежно. Не случайна е приказката, че историята се пише от победителите. Но не само от тях". Това каза пред БНР историкът проф. Дарина Григорова, преподавател в СУ "Св. Климент Охридски". 

В контекста на историческата дата 9-и май и различния прочит на събитията, свързани с края на Втората световна война, проф. Григорова заяви:

"Победителите са основно съветските войни, заедно със съюзниците. Това в момента е част от продължението на Студената война, която се трансформира. И то се ожесточи постепенно след 1991-ва година,т.е. от разпадането на Съветския съюз започна тази тенденция и най-вече от средата на 90-те години и постепенно ескалира и няма да спре. Разчита се на невежеството и на новите поколения, които живеят повече виртуално, и за тях 20-и век изглежда като праистория".

По думите ѝ в Източна Европа и в Русия споменът е много по-различен и колкото и да има опити за изкривяване - те са дори в терминологията, преди всичко:

"Размива се участието на съветската армия и се говори за съюзнически сили, накрая ще отпаднат и червеноармейците. Фиксира се върху битки, които не са съществени. Това е непрекъснат фон. Но ми се струва, че тази примитивна пропаганда едва ли ще има сериозни резултати. Тя отблъсква".

В предаването "Хоризонт за вас" проф. Дарина Григорова коментира декларацията от САЩ и 9 страни от Централна и Източна Европа, сред които и България, в която разкритикуваха Русия за опит да фалшифицира историята. Държавният секретар на САЩ Майк Помпейо и външните министри на 9-те страни заявиха по повод на 75-годишнината от края на Втората световна война, че победата на съюзниците не е донесла свобода на цяла Европа:

"На 8-и в Берлин капитулира нацистка Германия, 9-и май е по московско време. И тук веднага задавам въпрос: "Аушвиц къде се намира? От кой е освободен?". Това е в Източна Европа - "Освиенцим", освободен от червената армия, няма нито един съюзник. Това за щастие самите евреи го помнят. Но е показателно, че западноевропейците искат да го забравят с помощта на източноевропейските външни министри".

Според нея трябва да се зададе въпрос към министърът на външните работи на Чехия: "Защо той не се спомня за Мюнхен 1938-а година, когато Западна Европа дарява Чехословакия на нацистка Германия, Полша и Унгария?". По думите ѝ това въобще не се помни.

Проф. Григорова посочи, че Европа има много грехове, защото нацизмът се ражда в нейното сърце. "И тази толерантност към нацизма не е случайна", уточни тя.

По думите ѝ за военни действия трябва да говорят експерти, а не да се слиза на нивото на пропагандата с "примитивни" твърдения.

Цялото интервю на Петър Волгин с проф. Дарина Григорова в предаването "Хоризонт за вас" можете да чуете от звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Извънредни коледни помощи за над 100 000 души в Кипър

Над 100 000 души в Кипър - с 40 000 повече от миналата година, ще получат извънредни коледни помощи, реши правителството. Празничният пакет струва на държавата над 20 млн. евро. Правителството разшири списъка за коледните бонуси, като включи в него пет нови категории нуждаещи се и увеличи по този начин броя на получателите им с 40 000 души...

публикувано на 05.12.24 в 10:05
Юн Сук-йол

На 7 декември е гласуването на процедурата по сваляне от власт на президента на Южна Корея

Опозицията в Южна Корея обяви, че планира на 7 декември, събота, да подложи на гласуване процедурата по сваляне от власт на президента Юн Сук-йол. Във вторник той въведе военно положение, а няколко часа по-късно отмени мярката под натиска на депутатите и протестиращи граждани. Прокуратурата в Сеул започна разследване срещу президента Юн..

публикувано на 05.12.24 в 10:00

Залесяват трудни терени с космат дъб под Конявския балкан

Прави се залесяване на трудни скалисти терени с космат дъб под Конявския балкан, казаха от Горско стопанство Кюстендил. Така се възстановява месторастенето на този вид, застъпен отпреди десетилетия, обясниха лесовъди. Залесяването е в района на селата Горна Гращица и Таваличево под Конявската планина. По проекта са доставени 15 хиляди фиданки,..

публикувано на 05.12.24 в 09:56
Борислав Сарафов

Изслушването на кандидата за главен прокурор Борислав Сарафов - на 16 януари

С два гласа против Висшият съдебен съвет потвърди, че изслушването на единствения кандидат за главен прокурор - настоящият изпълняващ функциите Борислав Сарафов, ще е на 16 януари догодина. Против бяха председателят на Върховния касационен съд Галина Захарова и Олга Керелска, които още при откриването на процедурата за избор на главен прокурор..

публикувано на 05.12.24 в 09:52

Деца със СОП от Горна Оряховица подредиха благотворително рисунки и керамика

Децата със специални образователни потребности са изключителни таланти, само трябва да се намерят точните хора, които да ги провокират, за да отключат искрицата и да се изявят. Това са направили със своите 33 специални деца в Средното училище "Вичо Грънчаров" в Горна Оряховица. Със слънчевите деца се занимават ресурсни учители, преподаватели..

публикувано на 05.12.24 в 09:40

Висш британски военен с мрачна прогноза за боеготовността на армията

Цялата британска армия ще бъде унищожена между 6 месеца и една година, ако участва в голяма война, заяви заместник-министър на отбраната в реч на конференция на Кралския институт на обединените въоръжени сили, съобщи Скай нюз. Ал Карнс, който е министър, отговарящ за резервистите и самият той е офицер от запаса, заяви, че руските сили в..

публикувано на 05.12.24 в 09:29

Конференция на тема "Туризмът в ерата на климатичните промени" в Никозия

"Туризмът в ерата на климатичните промени: предизвикателства и иновации" е темата на втората кипърска конференция по тези проблеми, която се провежда днес в Никозия. В нея участват експерти от Кипър и чужбина, представители на държавни организации, научната общност и туристическата индустрия. Изменението на климата е най-значимото ново..

публикувано на 05.12.24 в 09:09