"Историята винаги е била политизирана и това е неизбежно. Не случайна е приказката, че историята се пише от победителите. Но не само от тях". Това каза пред БНР историкът проф. Дарина Григорова, преподавател в СУ "Св. Климент Охридски".
В контекста на историческата дата 9-и май и различния прочит на събитията, свързани с края на Втората световна война, проф. Григорова заяви:
"Победителите са основно съветските войни, заедно със съюзниците. Това в момента е част от продължението на Студената война, която се трансформира. И то се ожесточи постепенно след 1991-ва година,т.е. от разпадането на Съветския съюз започна тази тенденция и най-вече от средата на 90-те години и постепенно ескалира и няма да спре. Разчита се на невежеството и на новите поколения, които живеят повече виртуално, и за тях 20-и век изглежда като праистория".
По думите ѝ в Източна Европа и в Русия споменът е много по-различен и колкото и да има опити за изкривяване - те са дори в терминологията, преди всичко:
"Размива се участието на съветската армия и се говори за съюзнически сили, накрая ще отпаднат и червеноармейците. Фиксира се върху битки, които не са съществени. Това е непрекъснат фон. Но ми се струва, че тази примитивна пропаганда едва ли ще има сериозни резултати. Тя отблъсква".
В предаването "Хоризонт за вас" проф. Дарина Григорова коментира декларацията от САЩ и 9 страни от Централна и Източна Европа, сред които и България, в която разкритикуваха Русия за опит да фалшифицира историята. Държавният секретар на САЩ Майк Помпейо и външните министри на 9-те страни заявиха по повод на 75-годишнината от края на Втората световна война, че победата на съюзниците не е донесла свобода на цяла Европа:
"На 8-и в Берлин капитулира нацистка Германия, 9-и май е по московско време. И тук веднага задавам въпрос: "Аушвиц къде се намира? От кой е освободен?". Това е в Източна Европа - "Освиенцим", освободен от червената армия, няма нито един съюзник. Това за щастие самите евреи го помнят. Но е показателно, че западноевропейците искат да го забравят с помощта на източноевропейските външни министри".
Според нея трябва да се зададе въпрос към министърът на външните работи на Чехия: "Защо той не се спомня за Мюнхен 1938-а година, когато Западна Европа дарява Чехословакия на нацистка Германия, Полша и Унгария?". По думите ѝ това въобще не се помни.
Проф. Григорова посочи, че Европа има много грехове, защото нацизмът се ражда в нейното сърце. "И тази толерантност към нацизма не е случайна", уточни тя.
По думите ѝ за военни действия трябва да говорят експерти, а не да се слиза на нивото на пропагандата с "примитивни" твърдения.
Цялото интервю на Петър Волгин с проф. Дарина Григорова в предаването "Хоризонт за вас" можете да чуете от звуковия файл.
Основните стоки, които Гърция изнася в САЩ, са маслини, зехтин, вино и компот от праскови. Само в област Иматия 25 хиляди фермери се издържат от производството на праскови и кайсии за компот за американския пазар. Те се опасяват, че продуктите ще останат нереализирани и се обърнаха за помощ към правителството. Държави и компании обмислят..
От днес до неделя отбелязваме седмицата на българската гора. Тази традиция стана на 100 години. Много инициативи ще се проведат в цялата страна, а една от най- различимите е залесяването на територии, унищожени от пожари. Готова ли е българската гора за катаклизмите и промените в климата? Къде са грешките в нейното управление и стопанисване..
Шофьорите да са внимателни при преминаване през Петрохан. Пътят е почистен до асфалт, снежната покривка извън него е около 10 сантиметра, съобщи дежурният в Областно пътно управление Монтана. Три машини отговарят за поддържането му. Ако решите да пътувате от Монтана за София през Петрохан, автомобилите трябва да са оборудвани със зимни гуми...
Движението през Троянския проход е ограничено за автомобили над 12 тона заради обилен снеговалеж. Снежната покривка там вече е над 10 сантиметра. Четири машини на областното "Пътно управление" в Ловеч почистват и обработват пътната настилка. До 20 см е зимната покривка в област Пазарджик. Всички пътища са проходими при зимни условия...
Най-малко 19 жертви взеха бурите, преминали през 7 американски щата през последните дни. На много места в засегнатите райони дъждът спря, но реките продължават да излизат от коритата си. Регистрирани са най-малко 31 торнада в осем щата от началото на бурите от сряда до сега. Сред загиналите е 5-годишно дете, след като дърво е паднало върху къща в..
Над 350 възрастни хора от села в Северозападна България ще бъдат зарадвани за Великденските празници от фондация "Запази Доброто", съобщи в интервю пред БНР Илияна Мирчева, създател на платформата и учредител на фондацията. В тазгодишната кампания, която вече започна, се набират доброволци за сортирането и раздаването на хранителните..
В Дома за възрастни хора "Св. Василий Велики" в Пловдив тече усилена подготовка за предстоящия основен ремонт на сградата . Общинският старчески дом е вторият по големина в страната с капацитет над 190 души. В момента там са настанени над 160 възрастни, сред тях и хора, изискващи специални грижи. Домът е построен през 1983 г. и отдавна се..
Съдебната система се променя през политиката. Политиката обаче не може да оправи съдебната система, тъй като съдебната система не може да дисциплинира..
Голяма част от поддръжниците ни желаят реално нашето участие във властта и категорично заявяваме, че за това, което сме се споразумели, че всички..