"Историята винаги е била политизирана и това е неизбежно. Не случайна е приказката, че историята се пише от победителите. Но не само от тях". Това каза пред БНР историкът проф. Дарина Григорова, преподавател в СУ "Св. Климент Охридски".
В контекста на историческата дата 9-и май и различния прочит на събитията, свързани с края на Втората световна война, проф. Григорова заяви:
"Победителите са основно съветските войни, заедно със съюзниците. Това в момента е част от продължението на Студената война, която се трансформира. И то се ожесточи постепенно след 1991-ва година,т.е. от разпадането на Съветския съюз започна тази тенденция и най-вече от средата на 90-те години и постепенно ескалира и няма да спре. Разчита се на невежеството и на новите поколения, които живеят повече виртуално, и за тях 20-и век изглежда като праистория".
По думите ѝ в Източна Европа и в Русия споменът е много по-различен и колкото и да има опити за изкривяване - те са дори в терминологията, преди всичко:
"Размива се участието на съветската армия и се говори за съюзнически сили, накрая ще отпаднат и червеноармейците. Фиксира се върху битки, които не са съществени. Това е непрекъснат фон. Но ми се струва, че тази примитивна пропаганда едва ли ще има сериозни резултати. Тя отблъсква".
В предаването "Хоризонт за вас" проф. Дарина Григорова коментира декларацията от САЩ и 9 страни от Централна и Източна Европа, сред които и България, в която разкритикуваха Русия за опит да фалшифицира историята. Държавният секретар на САЩ Майк Помпейо и външните министри на 9-те страни заявиха по повод на 75-годишнината от края на Втората световна война, че победата на съюзниците не е донесла свобода на цяла Европа:
"На 8-и в Берлин капитулира нацистка Германия, 9-и май е по московско време. И тук веднага задавам въпрос: "Аушвиц къде се намира? От кой е освободен?". Това е в Източна Европа - "Освиенцим", освободен от червената армия, няма нито един съюзник. Това за щастие самите евреи го помнят. Но е показателно, че западноевропейците искат да го забравят с помощта на източноевропейските външни министри".
Според нея трябва да се зададе въпрос към министърът на външните работи на Чехия: "Защо той не се спомня за Мюнхен 1938-а година, когато Западна Европа дарява Чехословакия на нацистка Германия, Полша и Унгария?". По думите ѝ това въобще не се помни.
Проф. Григорова посочи, че Европа има много грехове, защото нацизмът се ражда в нейното сърце. "И тази толерантност към нацизма не е случайна", уточни тя.
По думите ѝ за военни действия трябва да говорят експерти, а не да се слиза на нивото на пропагандата с "примитивни" твърдения.
Цялото интервю на Петър Волгин с проф. Дарина Григорова в предаването "Хоризонт за вас" можете да чуете от звуковия файл.
Държавният план прием и в средното и във висшето образование трябва да бъде обвързан с потребностите на трудовия пазар. За целта обаче трябва да бъде изготвена прогноза на базата на това какви специалисти ще са необходими в перспектива напред във времето, заяви образователният министър Галин Цоков. Министерството на труда и социалната..
Френският президент Еманюел Макрон започва консултации за кандидат за нов премиер, след като правителството на Мишел Барние беше свалено снощи с безпрецедентен вот на недоверие в Националното събрание. След оставката на френското правителство: Очаква се среща на Макрон с Франсоа Байру Оставката на Мишел Барние е приета, премиерът ще..
Въоръжените групировки в Сирия, които воюват срещу правителствените сили, превзеха днес ключовия град Хама, предаде Ройтерс. Сирийската армия обяви, че се оттегля извън града, "за да защити живота на цивилните и да избегне улични боеве" след, по думите ѝ, интензивни сблъсъци. Тежки боеве край сирийския град Хама "Вашето време дойде", написа..
Утре вероятно ще бъде постигнато съгласие по най-голямото търговско споразумение в световен мащаб - между ЕС и страните от Меркосур - Уругвай, Аржентина, Бразилия и Парагвай. Председателката на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен е на посещение в столицата на Уругвай Монтевидео, където утре ще участва в срещата на високо равнище на..
Вярвам, че Министерство на финансите ще се справи с бюджета, но не вярвам, че без парламентарно мнозинство ще устиска с популистки разходи, каза Владислав Панев, създател на клуб "Ускорение", бивш депутат и съветник в СОС, и финансист, в интервю пред БНР. В предаването "Нещо повече" той коментира парламентарния хаос и проекта за бюджет за..
" Южна Корея е една много стабилна демокрация . Там беше демонстрирана устойчивост на институциите , а също така и ефективност на защитните механизми на южнокорейската демокрация" . Това заяви пред БНР Петър Андонов, бивш посланик на България в Индонезия, Япония и Южна Корея, след като опозицията в Южна Корея обяви, че планира на 7..
Музикално-драматичният театър "Константин Кисимов" във Велико Търново е първият, който приема 24-е студентски плаката, създадени по спектакли на пет от водещите културни института в страната. Проектът, наречен "Плакатът работи", е на художествената галерия в Димитровград и целта е да се възроди това изкуство. 12 студенти от четири от художествените..
Служебният министър на финансите Людмила Петкова обяви, че момента с Националния осигурителен институт се обсъжда как да бъдат платени преди..
В Панагюрище започват 4-дневни тържества, посветени на 75-ата годишнина от откриването на панагюрското златно съкровище. На 5-и и 6-и декември ще..
На този проблем най-накрая трябва да му се намери решение, защото ние вече търпим имиджови санкции като държава . Това е мнението на Пламен Абровски -..