"Историята винаги е била политизирана и това е неизбежно. Не случайна е приказката, че историята се пише от победителите. Но не само от тях". Това каза пред БНР историкът проф. Дарина Григорова, преподавател в СУ "Св. Климент Охридски".
В контекста на историческата дата 9-и май и различния прочит на събитията, свързани с края на Втората световна война, проф. Григорова заяви:
"Победителите са основно съветските войни, заедно със съюзниците. Това в момента е част от продължението на Студената война, която се трансформира. И то се ожесточи постепенно след 1991-ва година,т.е. от разпадането на Съветския съюз започна тази тенденция и най-вече от средата на 90-те години и постепенно ескалира и няма да спре. Разчита се на невежеството и на новите поколения, които живеят повече виртуално, и за тях 20-и век изглежда като праистория".
По думите ѝ в Източна Европа и в Русия споменът е много по-различен и колкото и да има опити за изкривяване - те са дори в терминологията, преди всичко:
"Размива се участието на съветската армия и се говори за съюзнически сили, накрая ще отпаднат и червеноармейците. Фиксира се върху битки, които не са съществени. Това е непрекъснат фон. Но ми се струва, че тази примитивна пропаганда едва ли ще има сериозни резултати. Тя отблъсква".
В предаването "Хоризонт за вас" проф. Дарина Григорова коментира декларацията от САЩ и 9 страни от Централна и Източна Европа, сред които и България, в която разкритикуваха Русия за опит да фалшифицира историята. Държавният секретар на САЩ Майк Помпейо и външните министри на 9-те страни заявиха по повод на 75-годишнината от края на Втората световна война, че победата на съюзниците не е донесла свобода на цяла Европа:
"На 8-и в Берлин капитулира нацистка Германия, 9-и май е по московско време. И тук веднага задавам въпрос: "Аушвиц къде се намира? От кой е освободен?". Това е в Източна Европа - "Освиенцим", освободен от червената армия, няма нито един съюзник. Това за щастие самите евреи го помнят. Но е показателно, че западноевропейците искат да го забравят с помощта на източноевропейските външни министри".
Според нея трябва да се зададе въпрос към министърът на външните работи на Чехия: "Защо той не се спомня за Мюнхен 1938-а година, когато Западна Европа дарява Чехословакия на нацистка Германия, Полша и Унгария?". По думите ѝ това въобще не се помни.
Проф. Григорова посочи, че Европа има много грехове, защото нацизмът се ражда в нейното сърце. "И тази толерантност към нацизма не е случайна", уточни тя.
По думите ѝ за военни действия трябва да говорят експерти, а не да се слиза на нивото на пропагандата с "примитивни" твърдения.
Цялото интервю на Петър Волгин с проф. Дарина Григорова в предаването "Хоризонт за вас" можете да чуете от звуковия файл.
На извънредно заседание Народното събрание създаде временна комисия, която да изработи нов правилник за дейността и работата на парламента. За председател е избран депутатът от ГЕРБ-СДС Христо Гаджев. Днешното пленарно заседание е извънредно и първо след проточили се 26 дни избор на председател на парламента и продължи точно 30 минути. Целта..
Изследване показва, че местната власт стои по-стабилно от националната на фона на политическата нестабилност, а местният климат за почтеност в общините се повишава. Това са част от изводите в годишното изследване за Индекса на Местната система за почтеност на Асоциацията "Прозрачност без граници". Според резултатите от индекса, който е със стойности от..
Три процента дефицит на бюджета на България за 2025 г. е антицел, по скоро искам за окуража политиците да направят правителство, за да има с кого да говориш. Сега към кого да отправя коментарите ми за бюджета? Това каза Николай Василев, бивш вицепремиер и министър на икономиката и държавната администрация, в интервю пред БНР. "За мен..
Ще повярвам в действията на прокуратурата, ако делото срещу Кирил Петков влезе в съда. Това заяви в кулоарите на парламента председателят на "ДПС – Ново начало" Делян Пеевски в отговор на въпрос дали под той е повлиял да бъде поискан имунитетът на бившия премиер Кирил Петков: Сарафов поиска имунитета на Кирил Петков "Наблюдавам едно..
По-близо сме до възможност за редовно правителство , отколкото до ново служебно. Разделението и вътрешно прочистване в коалицията ПП-ДБ е стъпка в тази посока . Това каза пред БНР социалният антрополог Харалан Александров и уточни: "Очевидно имаме вече три партии - ГЕРБ, БСП и ДБ - готови да направят усилие и да платят цена, за да имаме редовен..
"ЕС обмисля допълнителни мерки срещу управляващите в Грузия на Съвет "Външни работи", който ще се проведе на 16-ти декември", се казва в съобщение на говорителя на Европейската служба за външна дейност. "Припомняме, че именно действията на "Грузинска мечта" доведоха до спиране де факто на процеса на присъединяване към ЕС. Устойчивото..
Разследването на предизборната кампания за президентските избори в Румъния и в частност на тази на независимия кандидат Калин Джорджеску извади наяве връзка между Джорджеску и лидер на група наемници, който бе задържан по подозрение, че е подготвял акция по предизвикване на хаос в Букурещ след анулирането на първия тур на вота за президент,..
Това е политическа война, Борислав Сарафов в момента изпълнява поръчка на други политически лидери. Това е бухалка. Така директорът на..
"Асад е голям виновник в това, което се случи и с него, и със страната му." Това заяви пред БНР Оля Ал-Ахмед, журналист, публицист и преводач...
Предвижда се от 1 юли догодина всички пенсии за трудова дейност, отпуснати до 31 декември 2024 г., да се индексират с между 8 и 9 на сто по..