"Историята винаги е била политизирана и това е неизбежно. Не случайна е приказката, че историята се пише от победителите. Но не само от тях". Това каза пред БНР историкът проф. Дарина Григорова, преподавател в СУ "Св. Климент Охридски".
В контекста на историческата дата 9-и май и различния прочит на събитията, свързани с края на Втората световна война, проф. Григорова заяви:
"Победителите са основно съветските войни, заедно със съюзниците. Това в момента е част от продължението на Студената война, която се трансформира. И то се ожесточи постепенно след 1991-ва година,т.е. от разпадането на Съветския съюз започна тази тенденция и най-вече от средата на 90-те години и постепенно ескалира и няма да спре. Разчита се на невежеството и на новите поколения, които живеят повече виртуално, и за тях 20-и век изглежда като праистория".
По думите ѝ в Източна Европа и в Русия споменът е много по-различен и колкото и да има опити за изкривяване - те са дори в терминологията, преди всичко:
"Размива се участието на съветската армия и се говори за съюзнически сили, накрая ще отпаднат и червеноармейците. Фиксира се върху битки, които не са съществени. Това е непрекъснат фон. Но ми се струва, че тази примитивна пропаганда едва ли ще има сериозни резултати. Тя отблъсква".
В предаването "Хоризонт за вас" проф. Дарина Григорова коментира декларацията от САЩ и 9 страни от Централна и Източна Европа, сред които и България, в която разкритикуваха Русия за опит да фалшифицира историята. Държавният секретар на САЩ Майк Помпейо и външните министри на 9-те страни заявиха по повод на 75-годишнината от края на Втората световна война, че победата на съюзниците не е донесла свобода на цяла Европа:
"На 8-и в Берлин капитулира нацистка Германия, 9-и май е по московско време. И тук веднага задавам въпрос: "Аушвиц къде се намира? От кой е освободен?". Това е в Източна Европа - "Освиенцим", освободен от червената армия, няма нито един съюзник. Това за щастие самите евреи го помнят. Но е показателно, че западноевропейците искат да го забравят с помощта на източноевропейските външни министри".
Според нея трябва да се зададе въпрос към министърът на външните работи на Чехия: "Защо той не се спомня за Мюнхен 1938-а година, когато Западна Европа дарява Чехословакия на нацистка Германия, Полша и Унгария?". По думите ѝ това въобще не се помни.
Проф. Григорова посочи, че Европа има много грехове, защото нацизмът се ражда в нейното сърце. "И тази толерантност към нацизма не е случайна", уточни тя.
По думите ѝ за военни действия трябва да говорят експерти, а не да се слиза на нивото на пропагандата с "примитивни" твърдения.
Цялото интервю на Петър Волгин с проф. Дарина Григорова в предаването "Хоризонт за вас" можете да чуете от звуковия файл.
Правителствата на Германия и на Австрия спряха разглеждането на молби за предоставяне на убежище от сирийски граждани. В Берлин министърката на вътрешните работи Нанси Фезер обясни, че процесът засега само се замразява, защото ситуацията в Сирия все още е твърде неясна и не е професионално да се спекулира дали сирийците в Германия могат веднага да се..
Кирил Петков обяви, че веднага ще си даде депутатския имунитет, който малко по-рано му беше поискан от и.ф. на главен прокурор Борислав Сарафов. Сарафов поиска имунитета на Кирил Петков "Сарафов ми иска имунитета за ареста на Борисов. Вие не разбрахте ли, че през страх не можете да ни огънете! Видяхте, че бухалката Сарафов пада, и..
Това е политическа война, Борислав Сарафов в момента изпълнява поръчка на други политически лидери, това е бухалка. Така директорът на Антикорупционния фонд Бойко Станкушев, журналист, коментира в интервю пред БНР искането на главния прокурор да се свали депутатският имунитета на лидера на ПП Кирил Петков. Станкушев определи..
Депутатите не са хора на думата си - днес говорят едно, утре - друго и всички се изгубихме в това говорене. Това каза пред БНР Ива Митева, бивш председател на Народното събрание, доктор по конституционно право. Според нея при избора на председател на 51-вото Народното събрание е имало много "спънки, които са допуснали" народните представители, в..
Изпълняващият функции главен прокурор Борислав Сарафов внесе в 51-вото Народно събрание искане за сваляне на имунитета на народния представител Кирил Петков. Искането е по предложение на Софийска градска прокуратура (СГП) във връзка с водено разследване. Това съобщиха от държавното обвинение. По делото са разпитани множество свидетели, изискани и..
В Букурещ Социалдемократическата и Национално-либералната партия заедно със Съюз за спасение на Румъния, Демократичен съюз на унгарците и представителите на националните малцинства подписаха резолюция за мнозинство в парламента. Радио Румъния съобщава,че те имат двуседмичен срок, за да предложат премиер и състав на ново правителство. След решение на..
След затварянето на фабриката за хартия "Монди" в Стамболийски ще бъде преустановено водоподаването на близо 350 абонати, които обитават бивши ведомствени апартаменти на дружеството. За това предупреждават от Община Стамболийски като уточняват, че собствениците на тези жилища ще трябва да си монтират индивидуални водомери. "Монди" спира..
Вече сме направили всички възможни компромиси, дали сме заявки, направили сме всички отстъпки. Нека видим какво е държавническото поведение на..