"Историята винаги е била политизирана и това е неизбежно. Не случайна е приказката, че историята се пише от победителите. Но не само от тях". Това каза пред БНР историкът проф. Дарина Григорова, преподавател в СУ "Св. Климент Охридски".
В контекста на историческата дата 9-и май и различния прочит на събитията, свързани с края на Втората световна война, проф. Григорова заяви:
"Победителите са основно съветските войни, заедно със съюзниците. Това в момента е част от продължението на Студената война, която се трансформира. И то се ожесточи постепенно след 1991-ва година,т.е. от разпадането на Съветския съюз започна тази тенденция и най-вече от средата на 90-те години и постепенно ескалира и няма да спре. Разчита се на невежеството и на новите поколения, които живеят повече виртуално, и за тях 20-и век изглежда като праистория".
По думите ѝ в Източна Европа и в Русия споменът е много по-различен и колкото и да има опити за изкривяване - те са дори в терминологията, преди всичко:
"Размива се участието на съветската армия и се говори за съюзнически сили, накрая ще отпаднат и червеноармейците. Фиксира се върху битки, които не са съществени. Това е непрекъснат фон. Но ми се струва, че тази примитивна пропаганда едва ли ще има сериозни резултати. Тя отблъсква".
В предаването "Хоризонт за вас" проф. Дарина Григорова коментира декларацията от САЩ и 9 страни от Централна и Източна Европа, сред които и България, в която разкритикуваха Русия за опит да фалшифицира историята. Държавният секретар на САЩ Майк Помпейо и външните министри на 9-те страни заявиха по повод на 75-годишнината от края на Втората световна война, че победата на съюзниците не е донесла свобода на цяла Европа:
"На 8-и в Берлин капитулира нацистка Германия, 9-и май е по московско време. И тук веднага задавам въпрос: "Аушвиц къде се намира? От кой е освободен?". Това е в Източна Европа - "Освиенцим", освободен от червената армия, няма нито един съюзник. Това за щастие самите евреи го помнят. Но е показателно, че западноевропейците искат да го забравят с помощта на източноевропейските външни министри".
Според нея трябва да се зададе въпрос към министърът на външните работи на Чехия: "Защо той не се спомня за Мюнхен 1938-а година, когато Западна Европа дарява Чехословакия на нацистка Германия, Полша и Унгария?". По думите ѝ това въобще не се помни.
Проф. Григорова посочи, че Европа има много грехове, защото нацизмът се ражда в нейното сърце. "И тази толерантност към нацизма не е случайна", уточни тя.
По думите ѝ за военни действия трябва да говорят експерти, а не да се слиза на нивото на пропагандата с "примитивни" твърдения.
Цялото интервю на Петър Волгин с проф. Дарина Григорова в предаването "Хоризонт за вас" можете да чуете от звуковия файл.
Фаворитът за президент на Румъния постави под съмнение ефективността на европейските фондове за развитието на страната. "Няма ли и други инвеститори?" запита Калин Джорджеску. В интервю за агенция Ройтерс той посочи, че ангажиментът към НАТО поне 2 процента от брутния вътрешен продукт да бъдат вложени за отбрана е далеч от приоритетите му...
Учени от Република Северна Македония ще гостуват в Националния археологически институт с музей при Българската академия на науките. Визитата им започва днес и ще продължи до 9 декември, съобщава БТА. Днес в сградата на музея ще се проведе откриващата лекция на проф. д-р Драги Митревски на тема "Пеонските общности и тяхната култура". На 6..
" Проблемите с човешките ресурси, липсата на достатъчно образовани и квалифицирани хора, постъпващи на пазара на труда, е сред топ 3 от проблемите, сочени от бизнеса в последните повече от 5 години. А в последните няколко години е сред първите 2 проблема - веднага след несигурността ". Това заяви пред БНР Васил Велев - председател на УС на..
В парламента има комуникационна битка. Този театър не е самоцелен . Съвсем очевидно е разиграван, за да може да приближи следващите предсрочни парламентарни избори, като отложи във времето всякакви вариации на законодателство, така че Борислав Сарафов да се озове на поста главен прокурор в средата на януари . Този прочит направи в интервю..
Къщата, в която е живял основателят на турската република Мустафа Кемал Ататюрк по време на престоя си в София като военен аташе, няма да бъде разрушавана. Временно изпълняващият длъжността главен архитект Богдана Панайотова оттегля издадено разрешение за строеж на ул. "Стара планина", започва цялостна ревизия на дългогодишната преписка, предаде..
Украинска делегация, водена от Андрий Ермак - началник на канцеларията на президента Володимир Зеленски, се срещна в Съединените щати с високопоставени представители на новоизбрания президент Доналд Тръмп. От Вашингтон съобщиха и за разговор между най-висшите военни от американска и руска страна. Началникът на канцеларията на украинския..
Българисти от 14 държави се събират на конференция във Виена под патронажа на вицепрезидента Илияна Йотова. Тя ще открие днес най-мащабното събитие на представители на българските лекторати по български език и култура в чужди университети. Българският културен институт "Дом Витгенщайн" с подкрепата на българското посолство в Австрия е..
Определени производства се ориентират към по-евтини дестинации заради новите нива на заплащане у нас - вече не сме заден двор на Европа с ниски..
Ръководството на БСП защитава интересите на Пеевски, Борисов и паралелната държава . Това каза пред БНР бившият депутат от БСП и бивш министър на..
Служебният министър на финансите Людмила Петкова обяви, че момента с Националния осигурителен институт се обсъжда как да бъдат платени преди..