"Историята винаги е била политизирана и това е неизбежно. Не случайна е приказката, че историята се пише от победителите. Но не само от тях". Това каза пред БНР историкът проф. Дарина Григорова, преподавател в СУ "Св. Климент Охридски".
В контекста на историческата дата 9-и май и различния прочит на събитията, свързани с края на Втората световна война, проф. Григорова заяви:
"Победителите са основно съветските войни, заедно със съюзниците. Това в момента е част от продължението на Студената война, която се трансформира. И то се ожесточи постепенно след 1991-ва година,т.е. от разпадането на Съветския съюз започна тази тенденция и най-вече от средата на 90-те години и постепенно ескалира и няма да спре. Разчита се на невежеството и на новите поколения, които живеят повече виртуално, и за тях 20-и век изглежда като праистория".
По думите ѝ в Източна Европа и в Русия споменът е много по-различен и колкото и да има опити за изкривяване - те са дори в терминологията, преди всичко:
"Размива се участието на съветската армия и се говори за съюзнически сили, накрая ще отпаднат и червеноармейците. Фиксира се върху битки, които не са съществени. Това е непрекъснат фон. Но ми се струва, че тази примитивна пропаганда едва ли ще има сериозни резултати. Тя отблъсква".
В предаването "Хоризонт за вас" проф. Дарина Григорова коментира декларацията от САЩ и 9 страни от Централна и Източна Европа, сред които и България, в която разкритикуваха Русия за опит да фалшифицира историята. Държавният секретар на САЩ Майк Помпейо и външните министри на 9-те страни заявиха по повод на 75-годишнината от края на Втората световна война, че победата на съюзниците не е донесла свобода на цяла Европа:
"На 8-и в Берлин капитулира нацистка Германия, 9-и май е по московско време. И тук веднага задавам въпрос: "Аушвиц къде се намира? От кой е освободен?". Това е в Източна Европа - "Освиенцим", освободен от червената армия, няма нито един съюзник. Това за щастие самите евреи го помнят. Но е показателно, че западноевропейците искат да го забравят с помощта на източноевропейските външни министри".
Според нея трябва да се зададе въпрос към министърът на външните работи на Чехия: "Защо той не се спомня за Мюнхен 1938-а година, когато Западна Европа дарява Чехословакия на нацистка Германия, Полша и Унгария?". По думите ѝ това въобще не се помни.
Проф. Григорова посочи, че Европа има много грехове, защото нацизмът се ражда в нейното сърце. "И тази толерантност към нацизма не е случайна", уточни тя.
По думите ѝ за военни действия трябва да говорят експерти, а не да се слиза на нивото на пропагандата с "примитивни" твърдения.
Цялото интервю на Петър Волгин с проф. Дарина Григорова в предаването "Хоризонт за вас" можете да чуете от звуковия файл.
Новата ситуация в Сирия и Близкия изток, регионалната сигурност и Кипърският въпрос са сред ключовите теми по време на посещението на премиера на Великобритания Киър Стармър в Кипър днес. Предстоящите разговори бележат началото на стратегически диалог между Лондон и Никозия. Министър-председателят на Великобритания Киър Стармър ще има..
Печели национално-патриотичната линия, която е линията в цял свят в момента . Това е глобализмът срещу патриотизма и национализма, либерализмът срещу консерватизма. Новият тренд - това, което идва, е много повече консерватизъм и патриотично-национално говорене. Това мнение изрази пред БНР политическият психолог проф. Антоанета Христова. "В..
Графикът на водоподаване в Брезник временно се променя заради подмяната на довеждащия водопровод от язовир "Красава", съобщават от общината. От 10 декември до приключване на дейностите и прикачването към новия водопровод, вода ще се подава по 6 часа на денонощие, в часовите пояси- от 05:30 до 08:30 ч. и от 17:30- 20"30 ч. Ограниченията..
Съюзът на архитектите в България организира конференция на тема: "Витоша - време е за решения". Целта е да бъдат набелязани предложения за координирани действия по опазването, поддържането и развитието на природния парк. Витоша е първият парк на Балканския полуостров и тази година с поредица от активности, отбелязва своята 90-а годишнина.
Тазгодишното издание на срещата между бизнеса и властта ще постави акцент върху здравеопазването, демографията, енергетиката, финансите, предприемачеството и образованието. Специално внимание ще бъде обърнато на тристълбовия пенсионен модел по темата "Финанси", а в тема "Енергетика" акцент ще бъде поставен върху енергийната свързаност на..
Моментът за искането на имунитета на Кирил Петков не е избран случайно . В това е сигурен политологът доц. Даниел Смилов. "Явно моментът е подбран, за да има някакъв ефект. Прави се опит да се повлияе от една страна на процеса на съставяне на правителство, а другото е – евентуално на избора на Борислав Сарафов за главен прокурор вече за..
Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий" в София чества 146 години от създаването си. Празничната програма ще започне с поднасяне на цветя пред паметника на Светите братя Кирил и Методий. Официалното отбелязване на празника ще завърши с откриване на гостуваща изложба на Историческия музей в Попово по случай 180 години от рождението..
Вече сме направили всички възможни компромиси, дали сме заявки, направили сме всички отстъпки. Нека видим какво е държавническото поведение на..