Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Да запазиш семейните традиции като възстановиш чешма

Чешмата край пътя Доспат - Девин в местността Лешника
Снимка: Радостина Чернокова

В дните на извънредното положение Фикри Кехайов, заедно с по-малкия си брат и техен братовчед от доспатското село Касъка възстановиха чешма на починалите си баба и дядо и изградиха над нея мини макет на родопска къща

23-годишният Фикри Кехайов учи четвърта година в специалност "Педагогика" в Софийския университет "Св. Климент Охридски" и временно живее и работи в столицата. Той е и автор на идеята, която реализира с помощта на по-малкия си брат на 21 години и 30-годишния им братовчед. От малък Фикри обича да прави макети на къщи и да рисува. Затова решил и чешмата на дядо му и баба му да претвори в родопска къща.

Семейната чешма е покрай пътя Доспат - Девин в местността Лешника. Чешмата е на името на починалите Шукре Кехайова и Шабан Кехайов.

"Самата чешма е била построена през 1982 година от дядо ми и в последствие се е разрушила с времето. Решихме да я реновираме, като идеята ми беше да създам един вид като символ, тъй като при нас е традиция всяко семейство или поне човек да си има една такава чешма или поне да помогне за направата на такава чешма. Самата чешма представлява голяма родопска къща, която е символ на семейството, което е много ценно, поне за нашето семейство. Така сме възпитани - да сме сплотени и съответно да запазим тези традиции, целостта", разказа Фикри Кехайов.

Снимка: Радостина Чернокова

Младежите работили в продължение на 5 дни. Това не е първата инициатива на Фикри Кехайов. Преди време той създаде горска библиотека край село Касъка.

"Горската библиотека, която се намира непосредствено до водопада в селото, все още съществува. Тя беше инициатива с цел засилване на интереса на децата към четенето, тъй като я направих съвместно със селското училище. Децата имаха доста голям интерес към библиотека и до ден днешен се грижат за нея". 

Библиотеката е пълна с книги и всеки ден се появяват нови издания. Фикри Кехайов прави равносметка за живота си в София и родното му село.

"Някак в селото е по-спокойно и може да се намери по-лесно мир и хармония, тъй като си по-близо до природата и всички тези ресурси, които е нужно човек ги получава. Това си е доста голям дар за нас и сме големи късметлии, че се родени и израснали тук", смята Фикри Кехайов.

Репортажа можете да чуете в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
акад. Христо Кючуков

Акад. Христо Кючуков: Възродителният процес да се помни, за да не се случва отново!

Навършват се 40 години от насилствената смяна на имената на мюсюлманите у нас. На днешния ден, 26 декември 1984 година при протест в село Могиляне е простреляна малката Тюркян, майката е ранена, а други двама са убити. Възпоменателен митинг край Могиляне за 40 г. от смяната на имената на българските турци       " Възродителният процес в..

публикувано на 26.12.24 в 11:43
Марияна Кърк

Да си пожелаеш за Коледа... стари фотографии

С годините изборът на коледни подаръци, особено за най-близките хора, се превръща в изпитание. 48-годишната Марияна Кърк от Ямбол сама избира своя подарък за миналата Коледа. Но какво се случва, когато желанието ѝ се сбъдва и къде я отвежда загадката от старите фотографии, попаднали в живота ѝ? Марияна Кърк отдавна живее в Лондон, където работи..

публикувано на 25.12.24 в 10:25

Балван: Истории за надеждата по Рождество

Четири момичета, жертви на насилие, посрещат Рождество Христово в кризисния център за деца, жертви на трафик и насилие във великотърновското село Балван. Най-малката е на 10 години, а най-голямата е 17-годишна. Вместо да отварят коледни подаръци под елхата в домовете си, те са под закрила и на чуждо за тях място. Имат своята Коледа,..

публикувано на 25.12.24 в 09:23
 Станислав Стоилов, Кирил Димитров, Мартин Милев и Илия Петков

Коледарска група от с. Столник, община Елин Пелин възражда българската традиция

Млади хора от село Столник, община Елин Пелин обикалят къщите в селото на Коледа.  Коледарската група е от единадесет млади момчета .  Коледарите пеят песни и правят наричания за здраве и плодородие . От читалище "Иван Вазов" в селото са им ушили носии, пояси и яморлуци. Коледарите носят и геги, на които жителите на селото..

публикувано на 25.12.24 в 07:00
Боян Минчев

Боян Минчев шекерджията - живо съкровище, вписан за нематериално културно наследство

Днешното утро ще "подсладим" с историята на един шекерджия от Габрово. Преди броени дни той беше обявен за живо човешко съкровище и вписан в Националната представителна листа на нематериалното ни културно наследство .  Боян Минчев е на 35 години и продължава традициите на занаята, предаден му от неговия дядо. С майстора на познатите..

публикувано на 21.12.24 в 07:00

Злоупотреби с общински имоти в Белово? Искат оставката на председателя на Общинския съвет

Жителите на Белово настояват за оставката на председателя на общинския съвет Костадин Варев, който е бивш кмет на общината няколко поредни мандата. Причината е натрупани фиктивни задължения и последвали запори върху общински имоти с цел продажба . Под запор са сметопочистващите автомобили, колите, които обслужват социалния патронаж,..

публикувано на 18.12.24 в 08:50
Александър Тодоров и Ваклина Стоянова

"Дари храна, дари любов" - топлина за селата от Северозапада

Фондация "Дари храна, дари любов" прави поредната си декемврийска кампания за предоставяне на хранителни помощи преди празниците на възрастни хора от Северозапада. Всяка година на 1 декември се събират хранителни продукти, които след това стигат до нуждаещите се. Фондацията работи с около 30 постоянни доброволци. "След като съберем..

публикувано на 17.12.24 в 10:00