Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Психиатри от ВМА консултират болни от коронавирус

Военномедицинска академия в София
Снимка: БГНЕС

При кризата, породена от пандемията от Covid-19, за по-чувствителните от нас е необходима специална подкрепа. 

Преди две седмици психиатрите от Военномедицинска академия започнаха да дават безплатни онлайн консултации на пациенти, болни от коронавирус, които се лекуват в болници или са под карантина вкъщи. Връзката с психиатрите се осъществява на телефон 02 92 26 190, както и през платформите Вайбър и Скайп.

Най-честите оплаквания са страхове, тревога, интензивна тревожност, достигаща до паника, депресивни състояния, безсъние като първи признак на психични проблеми. Увеличават се случаите на паник атаки и повечето хора споделят като причина началото на извънредното положение и  продължителността му.

"Трудно може да се намери решение, което да е подходящо и добро за всички", коментира в предаването "Рано в неделя" доц. д-р Данчо Дилков, психиатър във Военномедицинска академия в София.

Паническата атака е вид психично разстройство.   

"Нямаме засега в статистиката пациент, който е починал от панически пристъп. Ако се е случило съвпадение по това време да получи и инфаркт е вече съвсем друго нещо, от самата паника не се умира, но е тежко страдание и доста десоциализира хората, защото често е съпроводено и с агорафобия, т.е. страх от влизане в големи пространства, както и сред тълпа или пък влизане в превозни средства. Това допълнително ограничава пациентите, те не могат дори да излязат от дама си, да отидат до магазина", допълни психиатърът.

Всяка кризисна ситуация има свои характеристики и особености.

"Аз мисля, че при настоящата епидемия до голяма степен има значение това, че факторът е невидим. Когато е невидим, се включват едва ли не всички страхове на човек, които има от самото детство. Тогава реакцията може да бъде доста по-непредвидима", подчерта доц. Данчо Дилков.

Според психиатъра реакциите на правителството у нас и на медицинските специалисти е била навременна.

"Мисля, че мерките, които се взеха, макар да изглеждат драстични с много ограничения, бяха много по-адекватни, отколкото да бяхме оставили всеки да се грижи за собствената си сигурност и здраве. Мисля че нямаше да имаме по-добър резултат", изтъкна Дилков.

Консултациите по телефона, Вайбър и Скайп на психиатрите от Военномедицинска академия ще продължат, докато има нужда от тях.

"Имаме още една инициатива - да поработим и с медицинските екипи, които са на първа линия в клиниките за лечение на коронавирусни инфекции, защото съществуват рискове. Поради честите срещи с такива тежки, кризисни моменти, инциденти, започват да се появяват тежки емоции, които влияят върху здравето и върху функционирането на тези екипи и това неминуемо ще се отрази върху работата, рано или късно", заяви доц. д-р Данчо Дилков. 

Интервюто можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Има по-голяма чувствителност към насилието над жени, но случаите растат

" Има по-голяма чувствителност сред обществото, че насилието над жени е съществен проблем . Последните социологически изследвания показват, че 84% от българите смятат, че имаме сериозен проблем, конкретно и с домашното насилие. За жалост обаче случаите продължава да нарастват. Има 50% ръст на новообразуваните досъдебни производства ". Това заяви..

публикувано на 02.10.24 в 10:52

Около 25% от българите вземат бързи кредити, малко над 1/5 спестяват

73% от хората отчитат, че спестяванията им са намалели заради високата инфлация след средата на 2021 г. Това регистрира социологическо проучване на агенция "Тренд", извършено по поръчка на Експертния клуб за икономика и политика (ЕКИП).  "Правилната форма означава първо да платим на бъдещото себе си, чак тогава да харчим остатъка. При..

публикувано на 02.10.24 в 09:13

Кампания: Агресията в училище може да се преодолее със спорт

Със спорт може да се преодолее агресията в училище. Това е посланието на кампанията на Държавната агенция за закрила на детето "Бъди смел, бъди добър". Б ългарски олимпийци се включиха в инициативата в столичното 140-то училище "Иван Богоров". Ивет Горанова е част от кампанията. Какво по-добре от час по физическо, ако упражненията ти ги води..

публикувано на 01.10.24 в 11:35

"В Северна България – от Видин до Русе, няма никой". Лицево-челюстните хирурзи са на изчезване

Специалността лицево-челюстна хирургия у нас е в криза. За това алармира д-р Лиляна Димитрова, специалист с 40-годишен стаж. "Останаха малко. Вероятно работещите са не повече от десетина. Всички останали вече са пенсионери ", пояснява д-р Димитрова пред БНР. Специалността е в криза . Точките, в които са достъпни подобни специалисти, са..

публикувано на 01.10.24 в 06:59

Иван Анчев: Само Москва има полза от разрастване на конфликта в Близкия изток

Бяха изпуснати много възможности за дипломация , заяви пред БНР експертът по контратероризъм и международна сигурност Иван Анчев, който е и директор на Центъра за изследване на глобални хибридни заплахи. Коментарът му е по повод на увеличаващото се напрежение между Израел и "Хизбула".  Откриха тялото на лидера на "Хизбула" Израелската..

публикувано на 30.09.24 в 10:28
Херберт Кикъл, лидер на австрийската крайна десница.

Крайната десница в Австрия печели за първи път парламентарни избори

Крайната десница в Австрия спечели за първи път парламентарни избори в алпийската република, но не е сигурно, че ще оглави следващото правителство. При преброени 100% бюлетини Партията на свободата получава почти 29 процента от гласовете, но е нежелан партньор от повечето парламентарни партии. Втора политическа сила е Народната партия на..

публикувано на 30.09.24 в 07:28
Любчо Георгиевски

Любчо Георгиевски: Има дежурни, които не позволят отношенията между София и Скопие да вървят напред

Постоянно има дежурни, които се занимават с това да не позволят отношенията между София и Скопие да вървят напред . Това заяви пред БНР бившият македонски премиер (1998-2002 г.) Любчо Георгиевски, лидер на ВМРО-Народна партия. " Всеки път, когато отношенията се подобряват, се случва някой да започне да ги влошава . ... Не знам какво в този момент..

публикувано на 27.09.24 в 18:02