При кризата, породена от пандемията от Covid-19, за по-чувствителните от нас е необходима специална подкрепа.
Преди две седмици психиатрите от Военномедицинска академия започнаха да дават безплатни онлайн консултации на пациенти, болни от коронавирус, които се лекуват в болници или са под карантина вкъщи. Връзката с психиатрите се осъществява на телефон 02 92 26 190, както и през платформите Вайбър и Скайп.
Най-честите оплаквания са страхове, тревога, интензивна тревожност, достигаща до паника, депресивни състояния, безсъние като първи признак на психични проблеми. Увеличават се случаите на паник атаки и повечето хора споделят като причина началото на извънредното положение и продължителността му.
"Трудно може да се намери решение, което да е подходящо и добро за всички", коментира в предаването "Рано в неделя" доц. д-р Данчо Дилков, психиатър във Военномедицинска академия в София.
Паническата атака е вид психично разстройство.
"Нямаме засега в статистиката пациент, който е починал от панически пристъп. Ако се е случило съвпадение по това време да получи и инфаркт е вече съвсем друго нещо, от самата паника не се умира, но е тежко страдание и доста десоциализира хората, защото често е съпроводено и с агорафобия, т.е. страх от влизане в големи пространства, както и сред тълпа или пък влизане в превозни средства. Това допълнително ограничава пациентите, те не могат дори да излязат от дама си, да отидат до магазина", допълни психиатърът.
Всяка кризисна ситуация има свои характеристики и особености.
"Аз мисля, че при настоящата епидемия до голяма степен има значение това, че факторът е невидим. Когато е невидим, се включват едва ли не всички страхове на човек, които има от самото детство. Тогава реакцията може да бъде доста по-непредвидима", подчерта доц. Данчо Дилков.
Според психиатъра реакциите на правителството у нас и на медицинските специалисти е била навременна.
"Мисля, че мерките, които се взеха, макар да изглеждат драстични с много ограничения, бяха много по-адекватни, отколкото да бяхме оставили всеки да се грижи за собствената си сигурност и здраве. Мисля че нямаше да имаме по-добър резултат", изтъкна Дилков.
Консултациите по телефона, Вайбър и Скайп на психиатрите от Военномедицинска академия ще продължат, докато има нужда от тях.
"Имаме още една инициатива - да поработим и с медицинските екипи, които са на първа линия в клиниките за лечение на коронавирусни инфекции, защото съществуват рискове. Поради честите срещи с такива тежки, кризисни моменти, инциденти, започват да се появяват тежки емоции, които влияят върху здравето и върху функционирането на тези екипи и това неминуемо ще се отрази върху работата, рано или късно", заяви доц. д-р Данчо Дилков.
Интервюто можете да чуете в звуковия файл." Учебните програми имат нужда от много сериозна актуализация . Промените, които се правят, са абсолютно козметични, на парче – отпадане на някой термин, местене на материал от един клас в друг, което не е реална промяна. Има нужда от концептуална, философска промяна на учебните програми, така че да бъдат фокусирани върху уменията,..
Повече от 2 месеца институциите у нас – АПИ, националното ТОЛ-управление, МРРБ и МС, мълчат за осъдително за България решение на Съда на Европейския съюз по делото "Екострой", което е постановено на 21.11.2024 г. С решението разпоредбите на Закона за пътищата и Закона за движението по пътищата, касаещи налагането на административни наказания и..
Не съм чувал за такава инициатива - да отменим домакинството ни на предстоящата сесия на Комитета за световно наследство на ЮНЕСКО, която трябва да се проведе в София. Не знам да има някакви притеснения или страната ни да реши да се откаже . Това заяви пред БНР избраният за председател на форума проф. Николай Ненов - директор на Регионалния..
Дали ние като общество реално не оставаме встрани от световната заплаха - пандемия от самотници ? Самотата е обзела света, които иначе комуникира безпрепятствено. Дори самата Световна организация е обявила Самотата като глобален проблем за общественото здраве . Защо е така, какви ще бъдат в бъдеще последствията от самотата , разказва за "Нощен..
" Яко е да си отговорен - събитие за бъдещето " беше една кампания за видеа в подкрепа на безопасното движение по пътищата и образованието в тази посока. Зад инициативата стоят родителите на едно младо момче, което загуби живота си при катастрофа. Красимира Манолова е майката на 17-годишния Стефан, който загина в пътния инцидент. Пред БНР тя..
Правителството ще чака европейските данни за инфлацията, които излизат на 24 февруари, за да знае "дали да се напъва" с бюджета , а финансовият министър Теменужка Петкова ще получи негативен знак за еврозоната в понеделник. Това прогнозира пред БНР Георги Кадиев, бивш заместник-министър на финансите, лидер на партия "Нормална държава"...
По-скоро става въпрос за групировки , не за идеологически различия. Това каза след избора на председател на БСП социологът Кольо Колев от..
Справедлив мир за Украйна няма да има. В това е категоричен журналистът Валерий Тодоров, бивш кореспондент на БНР и БНТ в Москва. В предаването "Преди..