Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ириней Константинов: Няма по-пусто място от празния театрален салон

Салон през един стол е като лошо остригана глава, казва актьорът

Ириней Константинов
Снимка: БГНЕС

"Няма по-пусто и празно място от театралния салон след представление. В 9 всичко свършва, край. Може още да ти кънтят в ушите аплаузите, реакциите, но изведнъж ти си сам. Седиш сам на сцената, магията я няма. Осветлението е дежурно. Столовете са изскочили срещу теб с цялата си подредена хармоничност. Много е страшно.“ Това сподели в предаването "Графити по въздуха" актьорът и театрален директор Ириней Константинов.

Артистите сега много страдат, твърди Константинов. „Ние сме сложна природа. На нас собственият ни живот не ни стига. Ние сме свикнали да живеем с добавената стойност на още други животи, на още истории, на още събития. Това е енергията, която ни зарежда.

Театрални салони, в които зрителите да сядат през един стол Ириней Константинов оприличава на сватба, на която гостите сядат през стол. 

„Ами тя, работата е в общото усещане, в общуването. Зрителят няма да се почувства по същия начин.  Особено в едно представление, вечерта, когато споделяме заедно нечия съдба на сцената. Плачем заедно, смеем се заедно. Твоята енергия се прелива в енергията на другите. Като видиш един такъв салон през стол хора – това е като лошо остригана глава.

Вечер към 7 настъпва мъртвото време на артиста, празното време на артиста, незаменимо с нищо друго, когато не е на сцената, допълва Константинов.

Театърът ще се възстанови бързо, защото е живо изкуство. Театърът не може да бъде заменен с онлайн излъчвания, вярва той.

„Да, те дават някаква информация. Те дават някаква реклама. Дават някакво усещане, че сме живи, но истински живи сме, само когато има живи хора долу. И ние на половин-един метър от тях носим своята отговорност – за това, което ще се случи, за това, за което сме ги събрали.“

Театърът е оцелял толкова години. Минали са войни, карантини, всякакви бедствия. Хората са оцелявали и винаги са искали да се забавляват“, оптимист е Ириней Константинов. 

Сега карантината, отсъствието задължава театралните мениджъри и актьорите още повече за бъдещите творчески посоки, убеден е Ириней Константинов, който допълва, че и на сцената, и от страната на публиката еднакво нетърпеливо очакват да се дръпне завесата

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Аспарух Лешников

Нова книга за Аспарух Лешников излиза в началото на 2025-а

Новата книга "Целувам ви, Аспарух Лешников" ще излезе от печат в началото на новата година. Автор е д-р Веселина Узунова. Тя е ползвала семейния архив, предоставен от внучката на известния певец - Джесика Лешников, която живее в Лондон и е оперна певица.   Когато четете книжката, ще имате възможност и да слушате известните шлагери на Аспарух..

публикувано на 02.12.24 в 10:07
Константин Анастасов - художник

Константин Анастасов: Изкуството е най-добрата дипломация

Гост в рубриката „Горещо сърце“ е пазарджишкият художник Константин Анастасов.   Неговото много спектърно творчество провокира различна публика, включително и детската, която го дарява с много емоции и непринуденост.   Константин Анастасов е носител на таз годишната национална награда на СБХ в раздел карикатура.  Той е автор на много творчески и..

публикувано на 01.12.24 в 08:09
Кирил Маричков

Средновековно невъзможен? Хамлет в омагьосания замък (втора част)

"Изотопия" се размечта не просто за Ден на будителите, а за цял месец (защо не и повече), в който да се срещаме с хората, превърнали се в будната ни национална съвест . Средновековно невъзможен? Хамлет в омагьосания замък (първа част) Сред тях е Кирил Маричков , а и всички познати и непознати нему, с които..

публикувано на 22.11.24 в 19:55
Кирил Маричков

Средновековно невъзможен? Хамлет в омагьосания замък (първа част)

Вярващите са убедени, че 40 дни след смъртта душата на покойника е сред нас, едва след това отлита към отвъдното. На този специален ден за помен християните подават храна и дарове, раздават и дрехите на мъртвия. Всичко дадено ще му се намери на оня свят. "Изотопия" поднася на Кирил Маричков спомените и емоциите на..

публикувано на 20.11.24 в 16:38
Наталия Георгиева

Наталия Георгиева се е посветила на читалището в село Гурково

В рубриката „Горещо сърце“ отиваме в балчишкото село Гурково, където ни отвежда кореспондентът ни в Добрич Мая Райнова. Там тя се срещна с председателя на читалище „Свобода“ Наталия Георгиева, която родом е от Велико Търново, но след години в чужбина решава не просто да се завърне в България, а да се премести близо до морето.  "Човекът, който..

публикувано на 17.11.24 в 06:24

Омайващата Юркие Фейзи предава на хората позитивния си дух

Юркие Фейзи вдъхновява всеки, който я познава. Вярва, че винаги има път и надежда. Все още никой не е открил лек за лупуса, с който е принудена да живее, но вярва, че хората сами могат да се справят с всичко, стига да имат воля и любов към себе си. Това е най-важното нещо, на което се е научила от лупуса. "Да обичам повече себе си и когато..

публикувано на 10.11.24 в 08:14
Йордан Караджов

Данчо Караджов: Националното радио е в основата на успеха на "Сигнал"

"Националното радио , без никакво притеснение мога да кажа, че е в основата на успеха на "Сигнал", каза Йордан Караджов пред "Нощен хоризонт". "Да те жадувам", "Може би", "Сбогом", "Липсваш ми" са само няколко заглавия, които вече 46 години пренасят поколенията в свят на рок емоция и дълбоки спомени , създадени от музиката на "Сигнал"...

публикувано на 07.11.24 в 14:55