"Автокиното е формат, който е много подходящ за ситуацията, в която се намираме. В София има много пространства, които могат с някои усилия да бъдат адаптирани. Това е също така част от летния живот в града. Години наред вече правим прожекции в Борисовата градина и на други места, но присъствието на автомобила автоматично ни въвежда в спазване на здравословните изисквания в това предпазваме себе си и околните", отбеляза доц. Тодор Чобанов.
Според Чобанов прожекциите на филми на открито са възможност да компенсираме невъзможността да посещаваме киносалоните.
Лятното кино в района на Националния дворец на културата ще работи. Ще има прожекции в парковете и градините. Кината на открито ще са само част от дейностите, които се подготвят.
"Мога да кажа убедено, че в момента това, което виждам, е един много силен, повишен интерес от страна на редица оператори, творци, знакови личности, които през годините са действали основно в залите. Сега си дават сметка, че трябва да търсим новия формат", допълни Тодор Чобанов.
"Самите билети, всичко останало изцяло се случва онлайн", обясни Галин Желязков от инициативата "Автокино".
Той призова при организирането на прожекции на филми на открито българите да изберат родни заглавия.
Идеята за прожекция на филми в междублоковите пространства е възникнала, за да се показват заглавия, които не са достигнали пълния капацитет на зрители в мрежата на разпространение в кината.
"За нас винаги е било идея да дадем втори шанс на хубавите български филми да се виждат от още нова публика. От друга страна винаги сме се стремили към мислене в посока - по какъв начин биха могли по-отдалечените периферни райони на нашите градове да бъдат облагородени чрез културни събития, чрез приятни колективни занимания", подчерта Катерина Ламбринова от "Блок Кино".
В момента се обсъждат различни формати за провеждане на прожекции на открито.
"Със сигурност хората ще трябва да бъдат много по-малко. Досега винаги са били към 400 души, което е невъзможно", допълни Катерина Ламбринова.
Репортажа и интервюто можете да чуете в звуковия файл.
"Едни от най-ранните ми детски спомени са свързани с радиото. То беше един неизменен фон на моето детство“ . Това сподели българската писателка Виктория Бешлийска в предаването "Понеделник вечер" , посветено на 90 години БНР. Цвети Радева е носителят на голямата награда на БНР "Сирак Скитник" До седемгодишна възраст създателката на..
Къщата, в която е живяла Райна Княгиня в София вече е готова да бъде музей. Това стана ясно още през 2023 година. Тогава кмет на София беше Йорданка Фандъкова, която следеше строителните работи на сградата. „Възстановяваме къщата, в която е живяла Райна Княгиня, заедно със запазените автентични предмети. Тя се намира на ул. „Софроний Врачански“..
Един баща като всички други преживява ужасна драма в романа на бележития белетрист Славян Йоргакиев "Моето дете - моята съдба". Детето му е отвлечено за миг, докато той продава картини. Гледа го той, тъй като майката ги е изоставила. момиченцето е на 4 годинки, много красиво и любимката на баща си. И таткото, главен герой на романа, започва да я..
В рубриката "Български съкровища" на предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт" имаме повод да си спомним с благодарност за диригента Влади Симеонов, оставил светла диря в музикалната ни история и в биографиите на няколко музикални състава, сред които и Симфоничния оркестър на БНР. На 25 януари ще отпразнуваме 90-годишнината от създаването на..
На 19 януари се навършиха 10 години, откакто този свят напусна голямата българска диригентка Росица Баталова. Свързваме името й предимно с десетилетната й работа в Държавния музикален театър "Стефан Македонски", както и със създадения от нея Дамски камерен оркестър "София". Тя беше диригент с авторитет, спечелен с безупречната ѝ подготовка, висок..
За 50-и пореден път в Пазарджик ще се проведат Зимните музикални вечери "Проф. Иван Спасов" - фестивал с традиции, носещ името на своя създател, диригентът и композитор Иван Спасов. Вече 19 години програматор на форума е диригентът Григор Паликаров - художествен ръководител на Симфоничния оркестър - Пазарджик, в момента главен диригент в Държавна опера..
90-годишнината на БНР ни дава повод за среща с човек, известен в музикалните среди с артистичност, може би дори малко ексцентричност, но и с пълна отдаденост на каузата музика от десетилетия. Здравка Андреева влиза в БНР още като ученичка и е първопроходец в много отношения през 70-те и 80-те години на вече отминалия век – тя е една от първите..
Ако те решат с фалшиви данни да ни вкарат в еврозоната, ние ще ги подпалим . Това заяви пред БНР Костадин Костадинов, лидер на "Възраждане"...
Данъчните закони ще бъдат преработени и бюджетът ще бъде преработен . Това заяви пред БНР Делян Добрев, председател на Комисията по бюджет и финанси в..
Всяка партия има определени цели и докладът за влизане в еврозоната може да бъде изискан, когато държавата отговаря на изискванията, в момента не..