Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Деян Денев, Асоциация на научно-изследователските фармацевтични производители:

Възможно е имунитетът срещу Covid-19 да действа няколко години

Деян Денев
Снимка: Личен архив

Здравните министри на страните членки на Европейския съюз ще обсъдят последствията от пандемията с коронавируса върху достъпа до лекарства. Ще бъдат дискутирани механизми за избягване на недостига на медикаменти и за гарантирането на тяхната наличност. Обменът на информация за бъдещи действия в тази област е стъпка от изготвянето на фармацевтична стратегия за Европа. 

Обикновено разработването на ваксина срещу определено заболяване отнема доста време, няколко години. В ситуацията на пандемия научната общност, изследователи в университетите, фармацевтични компании работят активно за създаването на ваксина срещу Covid-19.

"Към момента има около 100 "кандидати" за ваксини, които се проучват, около 7 от тях са най-обещаващи", обясни в предаването "Хоризонт до обед" Деян Денев, изпълнителен директор на Асоциацията на научно-изследователските фармацевтични производители.

Данните досега показват, че имунитет към коронавируса се развива. Вероятността да се изгради имунитет и да бъде създадена ваксина е 80%, посочи Денев.

"Колко дълго ще бъде активен този имунитет е твърде рано да се каже. Има данни, че отслабва с времето имунитетът, така че е възможно да действа в рамките на няколко години."

Европейската медицинска агенция не е потвърдила, че използването на лекарството ремдесивир е ефективно при лечението на Covid-19.

"Ремдесивир конкретно е лекарствен продукт, който първоначално е разработван за лечение на ебола, но всъщност се е оказал по-ефективен срещу коронавируси. Спрямо сегашния коронавирус Covid-19, от всички, които се проучват, в клинични изпитвания с пациенти, той показва най-обещаващи резултати", подчерта Деян Денев.

Един от препаратите, който в световен мащаб се проучва в момента за лечение на коронавирус, е предназначен за лечение на ХИВ/СПИН. Все още не е доказано, че има ефект при лечението на Covid-19.

"Компанията, която доставя препарата в България за лечение на пациенти със СПИН, е дарила на българските власти опаковки за лечение на 500 пациенти, страдащи от Covid-19, които да се използват по преценка на лекарите, наред с всички останали терапии, за които има някакви начални данни. Това не е панацея. Това не значи, че всички пациенти, които се разболеят от Covid-19, трябва да получат такъв препарат. Може да се окаже, че той не върши работа", уточни Деян Денев.

Интервюто можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Щъркели се връщат в монтанското село Якимово

Щъркели бяха забелязани в монтанското село Якимово. Местен жител, блогър, публикува видео в социална мрежа. Общо 9 щъркели са били в района на Якимово от понеделник до сряда. За първи път това се случва по това време на годината. Експерти: Не се завръщат щъркели от юг! Това са птици, идващи от север или неотлетели Семчо Миронов е на 77..

публикувано на 05.10.24 в 06:10
д-р Александрина Перчева

Д-р Перчева: 3 D мамографията е най-прецизният начин за диагностика при плътна млечна жлеза

Месец октомври е обявен за месец на борбата с рака на гърдата – време за осведоменост, превенция и грижа за женското здраве.  " 3 D мамографията е най-прецизният начин за диагностика при плътна млечна жлеза , каза за "Хоризонт" д-р Александрина Перчева, един от водещите мамолоз и и специалисти по образна диагностика в България.  Тя участва..

публикувано на 03.10.24 в 11:48

"Данък захар"?

"Нашият метаболизъм е така устроен, че ние се храним с въглехидрати . Човек гледа да консумира храни с висока енергийна плътност – мазни и сладки храни, и оттам са съвременните заболявания." Това коментира пред БНР диетологът д-р Велислав Георгиев във връзка с предложението да се помисли за въвеждането на "данък захар". Д-р Николай..

публикувано на 03.10.24 в 10:53

Експерти: Не се завръщат щъркели от юг! Това са птици, идващи от север или неотлетели

Връщат ли се щъркелите обратно в България, след като преди повече от месец напуснаха гнездата си и се отправиха към топлите страни? Този въпрос е сред най-коментираните в социалните мрежи, след като сайтът за прогнози Meteo Bulgaria сподели клип на Семчо Миронов , известен земеделец от Монтанско, заснел щъркели, които били отлетели, а сега..

публикувано на 03.10.24 в 06:58

20 години в очакване на закон за доброволчеството

50-ото Народно събрание бе поредното, което не успя да приеме Закон за насърчаване на доброволчеството. България е единствената страна в ЕС, която няма такъв нормативен акт. Според доклад на "Евростат" едва 14% от младежите в България участват в доброволчески дейности - близо двойно по-малко в сравнение със средното за Европа. Мария Тончина:..

публикувано на 02.10.24 в 07:14

Бягане в подкрепа на незрящи хора ще се проведе за седма година в София

Благотворително бягане в подкрепа на трудноподвижни или незрящи хора ще се проведе тази вечер в София.  Организатор на събитието "Светулки RUN" е Софийски планински клуб и началото му е край езерото Ариана в Борисова градина. Информация за инициативата можете да немарите и във "Фейсбук" . Регистрацията започва в 19 часа, а самото бягане - от 20 часа...

публикувано на 01.10.24 в 05:08

Роботите стават все по-достъпни в българската икономика

Роботиката представлява голяма планина, която участниците се учат да изкачват заедно . По време на това изкачване те учат много за екипната работа, за реалния свят – как когато свържем две жички, напишем малко код и натиснем един бутон, виждаме как това, което сме направили, може да помогне на останалите около нас. Това обясни в интервю за..

публикувано на 27.09.24 в 11:32