Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Владимир Люцканов: Светът няма да се промени след пандемията

Противоепидемичните мерки обезсмислят чудния свят на театъра

Владимир Люцканов
Снимка: БГНЕС

Тази вечер Младежкият театър "Николай Бинев" ще излъчи онлайн емблематичната постановка "Кухнята" по пиесата на Арнолд Уескър. Повече от 40 години след като баща му поставя пиесата на сцена, Владимир Люцканов отново режисира това заглавие, което попада в афиша през 2015 година. Определя като емоционално и професионално предизвикателство „30 души да бъдат организирани в една театрална машина, на сцената на един театър", но си признава, че е субективен и си обича този спектакъл.

Относно излъчванията онлайн мненията се люшкат от „Осанна!“ до „Разпни го!“, моето е някъде по средата, каза Владимир Люцканов в предаването "Хоризонт до обед".

Когато всичко ни е забранено и не можем да практикуваме професията си, тези онлайн излъчвания някак си ни правят живи или казват: „Ние сме тук още, ние сме на картата. За мен те имат стойност. Когато всичко друго ни е отнето, по-добре така, отколкото без нищо.“

Кои са сърдитите млади хора днес и различни ли са те от онези в пиесата на Арнолд Уескър?

Те се увеличават с всяка изминала година – сърдити млади хора, които да се бунтуват срещу света, в който живеем. Сега имаме да се сърдим за много, много неща и според мен сърдитите млади хор вече не са сърдити млади хора, а са сърдити хора. Защото светът, в който живеем, начинът, по който сме принудени да съществуваме, поставя много повече въпроси и дава много по-малко отговори“, коментира Люцканов.

„Тази епидемия, пандемия или каквото и да е друго даде време на много хора да преоценят начина, по който съществуват самите те и начина, по който светът съществува. Далече съм от романтичната мисъл, че като изчезне тази пандемия, светът ще се промени за добро и всичко ще стане великолепно, хората ще си дадат сметка как, забързани, гонейки живота си, пропускат много по-важна част от този живот. Човек е устроен по този начин. Той е вид животно и ще продължи да руши, така както лъвът ще продължи да разкъсва антилопи. Тоест светът ще се върне, и то според мен не много бавно, към същия начин на живот отпреди пандемията.“

Вратите на театъра остават затворени за представления на закрито най-рано до 1 октомври, изтъкна директорът на Младежкия театър Владимир Люцканов. Той нарече притеснително изискването представленията на открито да се провеждат при 30% запълняемост на местата и с противоепидемични мерки.

Хората, които ходят на театър, ходят, за да попаднат в друг свят. А изведнъж, когато те влязат в една зала, в която трябва да са може би дори с маски и когато гледат само камерни представления и артистите на сцената също трябва да спазват тези мерки, когато трябва да влизат като на пазар от едно място, пък да излизат на друго, когато трябва да стоят през стол или през ред, до голяма степен според мен се обезсмисля попадането им в чудния свят на театъра“, изтъкна Владимир Люцканов.

Цялото интервю слушайте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
проф. Юри Кълвачев и проф. Илза Пъжева

Проф. Илза Пъжева: Няма ИИ без естествен. Естественият интелект има крайната дума

Между 12 и 15 септември българската структура на германската научна правителствена фондация "Александър фон Хумболт" организира Хумболтов колегиум на тема: "Човекът и изкуственият интелект в науката и обществото". Форумът ще събере млади и утвърдени български и чуждестранни специалисти в София в "Гранд хотел Милениум". Те ще дискутират..

публикувано на 11.09.24 в 10:54

Може ли ислямският ум да бъде спасен? Новата книга на Мохамед Халаф търси отговор

Важният въпрос днес е: Може ли ислямският ум да бъде спасен?   Така журналистът Мохамед Халаф синтезира акцента в новата си книга "НЕподчинение. Ислямът и реформаторите", която представи пред БНР. "Кризата на исляма днес е колкото политическа, толкова и културна, и религиозна. Тя носи в себе си много други кризи, свързани с невъзможността да се..

публикувано на 09.09.24 в 14:26
Вътрешната баня на Сърбинската къща

Голям е интересът към Ипеклийската и Сърбинската къща в Берковица

Вътрешна баня в къща на 260 години - берковчанис гордост разказват за така наречената Ипеклийска къща, в която е живял поетът Иван Вазов. В съседство с нея има и по-млада на години баня, която е на век и половина и е част от Сърбинската къща. Двете са част от Музейния комплекс в Берковица. Към Ипеклийска и Сърбинската къща има голям..

публикувано на 09.09.24 в 11:49

В близост до германския планински масив в Харц от дни бушува пожар

В близост до планинския масив в Харц, в германската провинция Саксония Ахалт от дни бушува пожар. Властите смятат, че е възможно да става дума за умишлен палеж. Горският пожар на Брокен може да е бил предизвикан умишлено. Има индикации за това, казва пред местния вестник "Фолксстийм" началникът на районната пожарна служба Кай-Уве Лозе...

публикувано на 08.09.24 в 13:59

Фестивалът "Ние сме децата на реката" ще се проведе край Марица в Пловдив

"Ние сме децата на реката", под това мото в Пловдив се подготвя най-новият фестивал , който  ще се проведе край река Марица. Целта на организаторите от Фондация InBetween и Община Пловдив е чрез различни форми на изкуството жителите на града да станат съпричастни на  концепцията на администрацията за социализация на пространствата около..

публикувано на 08.09.24 в 07:15

Борбата за контрола над дигиталното пространство в нова фаза

Задържането на изпълнителния директор на „Телеграм“ Павел Дуров във Франция и преустановяването на достъпа до „Екс“ в Бразилия възпламениха дебата за ролята, която социалните мрежи играят в политиката, свободата на изразяване и разпространяването на дезинформация. Сред залозите в тези два случая са международната политика и интересите на..

публикувано на 07.09.24 в 10:30

На двудневен празник в Елхово: местни храни, кулинарни ателиета, концерти

Двудневен празник " ЕКО кошница, моля! " в град Елхово ще представи производители и преработватели от региона. На 6 и 7 септември жителите и гостите на южния град ще опитат продуктите на местни майстори, ще могат да се включат в кулинарни демонстрации, да послушат фолклорни концерти. Акцент е ателието за българска народна шевица. Поканата..

публикувано на 05.09.24 в 11:58