Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Владимир Люцканов: Светът няма да се промени след пандемията

Противоепидемичните мерки обезсмислят чудния свят на театъра

Владимир Люцканов
Снимка: БГНЕС

Тази вечер Младежкият театър "Николай Бинев" ще излъчи онлайн емблематичната постановка "Кухнята" по пиесата на Арнолд Уескър. Повече от 40 години след като баща му поставя пиесата на сцена, Владимир Люцканов отново режисира това заглавие, което попада в афиша през 2015 година. Определя като емоционално и професионално предизвикателство „30 души да бъдат организирани в една театрална машина, на сцената на един театър", но си признава, че е субективен и си обича този спектакъл.

Относно излъчванията онлайн мненията се люшкат от „Осанна!“ до „Разпни го!“, моето е някъде по средата, каза Владимир Люцканов в предаването "Хоризонт до обед".

Когато всичко ни е забранено и не можем да практикуваме професията си, тези онлайн излъчвания някак си ни правят живи или казват: „Ние сме тук още, ние сме на картата. За мен те имат стойност. Когато всичко друго ни е отнето, по-добре така, отколкото без нищо.“

Кои са сърдитите млади хора днес и различни ли са те от онези в пиесата на Арнолд Уескър?

Те се увеличават с всяка изминала година – сърдити млади хора, които да се бунтуват срещу света, в който живеем. Сега имаме да се сърдим за много, много неща и според мен сърдитите млади хор вече не са сърдити млади хора, а са сърдити хора. Защото светът, в който живеем, начинът, по който сме принудени да съществуваме, поставя много повече въпроси и дава много по-малко отговори“, коментира Люцканов.

„Тази епидемия, пандемия или каквото и да е друго даде време на много хора да преоценят начина, по който съществуват самите те и начина, по който светът съществува. Далече съм от романтичната мисъл, че като изчезне тази пандемия, светът ще се промени за добро и всичко ще стане великолепно, хората ще си дадат сметка как, забързани, гонейки живота си, пропускат много по-важна част от този живот. Човек е устроен по този начин. Той е вид животно и ще продължи да руши, така както лъвът ще продължи да разкъсва антилопи. Тоест светът ще се върне, и то според мен не много бавно, към същия начин на живот отпреди пандемията.“

Вратите на театъра остават затворени за представления на закрито най-рано до 1 октомври, изтъкна директорът на Младежкия театър Владимир Люцканов. Той нарече притеснително изискването представленията на открито да се провеждат при 30% запълняемост на местата и с противоепидемични мерки.

Хората, които ходят на театър, ходят, за да попаднат в друг свят. А изведнъж, когато те влязат в една зала, в която трябва да са може би дори с маски и когато гледат само камерни представления и артистите на сцената също трябва да спазват тези мерки, когато трябва да влизат като на пазар от едно място, пък да излизат на друго, когато трябва да стоят през стол или през ред, до голяма степен според мен се обезсмисля попадането им в чудния свят на театъра“, изтъкна Владимир Люцканов.

Цялото интервю слушайте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

"Активни потребители": Нови правила облагодетелстват авиокомпаниите за сметка на пътниците

В продължение на две десетилетия Европейският съюз прави полетите по-лесни и по-справедливи за потребителите, като либерализира цените и въвежда в законодателството основни права на пътниците.  Сега налице е обратният процес - преразглеждане на Европейския регламент относно правата на пътниците с въздушен транспорт .  Авиокомпаниите редовно..

публикувано на 08.04.25 в 06:20
Норвегия

Въпрос на време ли е Норвегия и Исландия да влязат в ЕС?

Териториалните амбиции на Съединените щати към Гренландия, пряко оспорващи суверенитета на съюзника Дания, са заплаха сама по себе си, но имат последици за цяла Европа. Най-новата история ни учи, че неинтегрираните, неутрални държави не функционират като буферни зони между сферите на влияние. За агресивните велики сили с имперско мислене те..

публикувано на 05.04.25 в 11:20

Турски готвачи в нашата Албена: Наемат персонал от Бангладеш и Узбекистан!

С наближаването на летния туристически сезон темата за глада за кадри за сезонна заетост отново е актуална. За поредна година в Добрич се проведе трудова борса с такава насоченост, която предоставя възможност търсещи работа да се срещнат с работодатели - хотелиери, ресторантьори, концесионери на плажни ивици и др. Могат ли всички..

публикувано на 01.04.25 в 10:40

Столичната библиотека и фондация "Глобални библиотеки – България" представиха инициативата "Образовани дигитални граждани в библиотеките"

Столична библиотека и фондация „Глобални библиотеки – България“ организираха представяне с фокус – ролята на библиотеките в изпълнението на Стратегията за цифрова трансформация на България (2020 – 2030). Участие в събитието взеха представители на ключови за изпълнението на стратегията министерствата, както и на Столичната община. Събитието е..

публикувано на 30.03.25 в 08:31
Д-р Ким Сеуон, Снежана Тодорова и д-р Райна Бенева

"Кореистика" - все по-желана специалност в Софийския университет като първо желание

Когато източният вятър премине през ума и сърцето, той носи със себе си не само думи, но и цяла вселена от значения .  Какво означава един поздрав в Корея? Не е просто "Здравейте", а поклон, жест на уважение , хилядолетна традиция, предавана през поколения.  Какво значи да изучаваш Кореистика? Не е просто запаметяване на йероглифи и..

публикувано на 28.03.25 в 10:07

Стая за ИИ в училище - готови ли сме за промяната?

В частно училище в периферията на София – в Иваняне, беше открит кабинет по изкуствен интелект. Най–доброто обяснение защо в едно училище трябва да има стая за изкуствен интелект го дават учениците.  Виктор, който е петокласник и по-големите му съученици Зулфие и Васил посочват, че така или иначе децата го използват в учебния процес ...

публикувано на 26.03.25 в 10:17
Мария Янева, председател на фондация

"Искам бебе“ настоява за промяна в правилата на Центъра за асистирана репродукция

От фондация "Искам бебе“ настояват за промяна в правилата за работа на Центъра за асистирана репродукция и за финансиране от държавата да бъдат включени и пациентите, които имат нужда от донорски генегичен материал . Това заяви председателят на фондацията Мария Янева. Тя поясни, че в началото на седмицата исканите промени са внесени и обсъдени в..

публикувано на 23.03.25 в 17:25