Министър-председателят Бойко Борисов и членовете на Министерския съвет проведоха чрез видеоконферентна връзка извънредно правителствено заседание. Прието беше Решение за обявяване на извънредна епидемична обстановка, считано от 14 май 2020 г. до 14 юни 2020 г., съобщиха от пресслужбата на МС
Пандемията от Covid-19 представлява тежка извънредна ситуация, свързана с общественото здраве в национален и световен мащаб и представлява непосредствена опасност за живота и здравето на гражданите.
Заболяването поставя системата на общественото здравеопазване в извънредна ситуация, в която е необходима и изключително важна своевременната реакция и въвеждането на мерки за намаляване на риска от разпространение, както и възможността за тяхната промяна и адаптиране според новите научни данни за заболяването и причинителя му, подчертават от пресслужбата.
Промените в Закона за здравето дават възможност министърът на здравеопазването по предложение на главния държавен инспектор да внесе предложение в МС и той да вземе решение за обявяване на извънредна епидемична обстановка, поясни на извънреден брифинг здравният министър Кирил Ананиев и допълни:
„Ние се възползвахме от тази възможност веднага, тъй като няма рязка промяна в развитието на болестта. Ние считаме, че прилаганите досега мерки трябва да продължат да се прилагат и сме убедени от оценката, която направи главния държавен здравен инспектор…за развитието на заболяването в България и света, прави анализ на мерките, които сме предприели, на промяната в епидемичната обстановка, и на базата на неговия доклад правителството смята, че пандемията от Covid-19 представлява наистина тежка извънредна ситуация, свързана с общественото здраве и запазването на здравето и живота на българските граждани“.
„На базата на тази оценка внесох решение днес в Министерския съвет и той прие решение за обявяване на такава извънредна епидемична ситуация...Ще издам няколко заповеди, които влизат от полунощ тази нощ. Те са групирани в 4 вида: заповед с противоепидемичните мерки; втората е за преминаването през КПП и ограничения с тях; третата е с карантина и изолация на хората при заболяване или контакт с болни; и четвъртата е какво ще остане да работи и кои заведения и дейности няма да функционират“, каза още министър Ананиев.
Той допълни, че първата нова мярка, включена в заповедите, е разрешаване на трансплантациите: „Втората е, че вече може свободно да ходят всички в градските градини и паркове. Това са двете нови мерки“.
Всеки един кмет на град е предвидил със своя заповед съответните изисквани за социална дистанция, за сядане по пейките, за струпване на хора при посещение на градини и паркове.
На днешното заседание не е обсъждано връщане на противоепидемични мерки при над 100 заразени на ден.
„Убеден съм, че ако в продължение на определен период от време, според мен поне една седмица, има такива високи стойности на новозаболели, ние ще предприемем и обратните мерки“, отбеляза още министърът.
Преценили сме, че един месец е достатъчен период да преценим ситуацията, изтъкна Ананиев.
Всичко, което е разрешено да функционира, продължава и занапред. Това, което е забранено на този етап – училищата и моловете, няма да функционират до второ нареждане.
„Няма да има разлика между чужденци, идващи в България, и българи, които отиват в други държави на почивка - 14-дневна карантина ще има за всички. Предстои разговори с балканските колеги, за да въведат еднакви мерки.
Според мен за всеки, който влиза на територията на България, трябва 14-дневна карантина“, посочи още той.
На работодателите се препоръчва персоналът им да работи дистанционно, доколкото е възможно.
Прави се алгоритъм съвместно с министерство на образованието за отварянето на детските градини с групи максимум 10-12 деца. Прави се анкета сред родителите, дали желаят децата има да ги посещават, посочи Ананиев.
От 15 май започват тренировките, а от 5 юни се възстановява първенството от професионалния футбол, но без публика.
Днес е имало среща с премиера и е взето решение Националният оперативен щаб да оповестява данни за новите случаи на коронавирус само сутрин, а не както досега и вечер.
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
Районен съд Дупница наложи наказания "пробация" и "глоба", за двама родители, улеснили непълнолетния си син и момиче, което не е навършило 16 - годишна възраст, да заживеят съпружески, без да са сключили брак, съобщават от правосъдното ведомство. Престъплението е по чл. 191 от НК. Понеже "съпругът" е непълнолетен, прокуратурата повдига..
Пожарът, който по-рано днес достигна пазарджишкия квартал "Запад", е напълно овладян към 20 ч. Гасят се отделни огнища. Димът се разсея. Районът на улица "Иван Батаклиев", където по-рано беше разпоредена евакуация, все още е отцепен, но част от хората започнаха да се прибират. Вятърът със скорост до 100 километра в час разпали днес осем пожара..
Комисията по регионална политика и благоустройство в Народното събрание прие промени в бюджета за тази година, които да финансират проектите на общините за инфраструктура. Националната инвестиционна програма предвижда един милиард 650 млн. лв. за 2025 година. Основната част от проектите са за нови пътища и улици, за ВиК-системи и съоръжения...
Български екип с една противопожарна кола от Кюстендил се включи в борбата за овладяване на пожара в района на Крива паланка, Република Северна Македония, съобщиха от външното ни министерство. Огънят се разраства бързо и е заплаха за къщите в близко село и потенциално за самия град. На път към района е и втори български екип, изпратен от..
Новите членове на антикорупционната комисия ще се избират с обикновено мнозинство, реши на второ четене парламентарната правна комисия. Поправките в Закона за противодействие на корупцията, предложени от ГЕРБ, предвиждат още Номинационната комисия, която се формира при всеки избор на членове на КПК, да провежда заседания и да приема решения с..
Студенти от Софийския университет и от други висши училища в страната излязоха на протест до подлеза на Алма Матер, срещу планираното повишение на таксите за платено обучение за следващата академична година. За някои от специалностите в СУ се планира двоен и дори троен ръст. Сутринта в парламента депутатите приеха промени в Закона за висшето..
Екипи на дирекция "Аварийна помощ и превенция" на Столична община са получили над 20 сигнала, свързани със силния поривист вятър в София за паднали клони и дървета. До момента те са реагирали на 15 в различни райони. Екипите на "Зелена система" отработват сигнали за паркове и градини в районите "Оборище", "Средец", "Лозенец".
Лято е. Слънцето не прощава – температурите в Силистра гонят 40 градуса. А пред Централната поща – опашки. Дълги, изнурителни, на жарещия..
Пазарджишката многопрофилна болница е предпочитано място за лекарите-специализанти , въпреки че работи в конкуренция с още 12 болници в града. В..
Българските лекари са желани в чужбина заради добрата си подготовка и солидните си знанията. В България има много за лекуване и една от..