Културата е един от най-засегнатите сектори заради пандемията от коронавируса. Кината имат право да отворят при капацитет на публиката от 30% заети места и спазване на строги противоепидемични мерки. Повечето обаче ще останат затворени, защото нямат възможност да реагират в актуалната ситуация, а нямат и икономическа изгода от това.
Как киноиндустрията пострада от коронакризата.
Кината нямат нужните премиерни филми, много нови филми бяха отложени, снимките на много ленти бяха спрени.
Българският филм „Ятаган“ на режисьора Андрей Андонов дебютира по кината на 20 февруари. Седмиците до началото на март са много успешни за продукцията, разказва режисьорът:
„Тенденцията беше да се повиши посещаемостта, но започна истерията, хората започнаха да не посещават събитията и то без да бяха затворени кината. Филмът щеше да е по кината цяла година“.
„Ятаган“ ще се появи в кината и сега, макар и в 30 процента запълнена зала и зрители с маски. По думите на Андрей Андонов продуцентът на филма е притеснен, че не е ясно как на практика ще се приложат изискванията:
„Това може да работи в големите кинокомплекси, защото в малките, ако залата е 50 места, при 30% пак си на загуба“.
Много филми имат подобна съдба, след като пандемията затвори и кината.
Станислава Айви от документалната поредица Cinema Confidential в момента на интервюто трябваше да е на снимки в Лос Анджелис. Пандемията от Covid-19 променя и нейните плановете. Началото на кризата за киноиндустрията според нея е случилото се с Том Ханкс и съпругата му Рита Уилсън.
„Техният случай на заразяване беше първият на световни знаменитости и беше публичен. Това се случи по време на снимки в Австралия. Том Ханкс снима новия филм на Баз Лурман „Елвис“ за живота на Елвис Пресли. След като стана ясно, че Рита Уилсън и Том Ханкс са болни, снимките бяха спрени. Започнаха да затварят все повече снимачни площадки. Кината са сред първите, които пострадаха и не знам как ще се възстановят“.
Киноиндустрията несъмнено е изправена пред огромни загуби, казва кинокритикът и журналист Ирина Иванова:
„Основното предизвикателство е пред дистрибуцията, а ако продължава извънредната ситуация – и пред снимането на филми. Битката между стрийминг платформите и традиционните разпространители на филми започна педи години и без пандемия, сега се изрази в пълните си мащаби. Ако пандемията е крах на традиционното разпространение на филми, тя е победа на домашното гледане на филми“.
Платформите, известни още като Video on Demand, се явиха като алтернатива на големите киносалони. Станислава Айви вижда стрийминг платформите като спасение за малките продукции:
„VОD платформите, това, което си избереш от видеотеката, е начинът, по който много хора прекараха кризата и много филми бяха пренасочени натам... Дори Оскарите промениха правилата си и вече филми на онлайн платформи могат да бъдат сред номинираните“.
Въпреки че тези стрийминг платформи стават все по-популярни и предпочитани, особено във време на изолация, според Ирина Иванова гледането на филми на голям екран няма да изчезне след пандемията и двете форми ще съществуват паралелно.
В момента обаче най-засегнати в киноиндустрията са хората зад кадър – звената, които нямат постоянна работа.
Много премиери и фестивали бяха отложени – сред тях са игралната версия на „Мулан“, „Нито звук“ 2 на Джон Красински, „Топ Гън: Маверик“ трябваше да излезе юни, Сезарите, Златната малинка.
Репортаж по темата можете да чуете в звуковия файл.
"Светът, такъв какъвто го познавахме, вече не съществува“, заяви британският премиер Киър Стармър в коментар за вестник "Сънди телеграф“, като обеща да помогне "за защитата на британския бизнес от бурята на американските мита“. Киър Стармър заяви, че неговото правителство е готово да използва адекватни индустирални политики "за защита на..
ЕС е готов да защитава интересите си със съразмерни ответни мерки на митата на американския президент Доналд Тръмп и ще работи заедно с партньорите си в тази насока, каза днес председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен след телефонен разговор с британския премиер Киър Стармър, предаде "Ройтерс". Фон дер Лайен посочи, че..
Доброволното формирование към Община Дупница набира доброволци за предотвратяване или овладяване на бедствия, пожари и извънредни ситуации и отстраняване на последиците от тях, обявиха от администрацията. Във формированието сега членуват 29 души. Пълният комплект от документи за членство в доброволното формирование се подава в деловодството..
Близо 50 жители на Доспат се включиха в първата акция от кампанията за по-чиста, зелена и приветлива община Доспат - "Обнови и освежи“. Инициативата за пролетно освежаване и облагородяване на публичната среда е подета от "Обединение за бъдещето на община Доспат". Първата акция промени и разкраси пространството на разклона към с. Любча. В..
Френският крайнодесен лидер Марин Льо Пен обяви днес, че ще се бори с мирни средства срещу наложената ѝ петгодишна забрана да заема изборни длъжности и че ще черпи вдъхновение от американския борец за граждански права Мартин Лутър Кинг. На този фон в Париж се събраха хиляди нейни привърженици, за да я подкрепят, предаде "Ройтерс"...
Първата от началото на годината градушка падна днес в Смолян. Леденият валеж продължи около 5-10 минути. Сняг вали във високите части на областта Смолян, като в района на Рожен и Превала новата снежна покривка е около 5-10 см. Заради снеговалежа е ограничено движението на тежкотоварни автомобили с ремаркета и полуремаркета през проходите..
Полицията е задържала мъжа, който нанесе побой над двамата синоптици на връх Мургаш и който днес по обед избяга от психиатрията в Курило. Пребиха дежурните метеоролози в станцията на връх Мургаш Бащата на мъжа, пребил двама метеоролози на връх Мургаш, обяви гладна стачка От СДВР съобщават за БНР, че мъжът е напуснал болницат сам без..
Съдебната система се променя през политиката. Политиката обаче не може да оправи съдебната система, тъй като съдебната система не може да дисциплинира..