Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Съдилищата възобновяват работа, но с мерки против заразяване

| обновено на 14.05.20 в 15:17
В Съдебната палата, както и в други съдилища, ще влизат само магистрати, адвокати и участници по дела.
Снимка: БГНЕС

С приключването на извънредното положение съдилищата възобновяват работа, но при строги противоепидемични мерки. През последните два месеца се разглеждаха само много малка част от делата, изрично описани в Закона за мерките по време на извънредното положение.

Адвокати и граждани трябва да знаят, че достъп до съдебните зали ще имат само страните по делата, а журналисти и наблюдаващите граждани поне в следващите два месеца няма да могат да следят процесите физически.

Влизането в сградата ще става само с предпазни средства, след дезинфекция и според възможностите на съответната съдебна палата  - ще има отделен вход и изход. Няма да се допускат хора с видим нездрав вид. При възможност ще измерва телесната температура.

За да не се допуска струпване на хора пред залите, между отделните заседания ще има времеви прозорец, а за да не се застояват страните в делата - пейките във фоайетата ще бъдат махнати или заградени.

Предвиждат се специални предпазни средства за съдебните състави.

Съдилищата ще са длъжни да имат в наличност маски, ръкавици и дезинфектираща течност.

Като алтернатива на невъзможната публичност на делата заради Covid-19, Съдийската колегия препоръча информация да се подава от пресаташетата на съда, чрез протоколи от заседанията и - ако може, чрез стрийм в реално време на процесите от обществен интерес.

Влизането в сградата на съда ще става само с предпазни средства.

В интервю за „Хоризонт“ адвокат Валя Гигова призова разглеждането на делата да не започва едновременно, а тези, които не са толкова спешни, да бъдат отложени за след края на пандемията.

„Не мога да разбера как е възможно в нашата страна да има изисквания за отстояния на чадъри, шезлонги; отстояние от маси в заведения за обществено хранене и начин на комуникация между обслужващия персонал и клиентите, а да няма разписани правила от министъра на здравеопазването по отношение на съдебните сгради. Това изискване „по възможност“ означава, че няма да има разстояние метър и половина между отделните участници в процеса, а да не говорим въобще за възможността за циркулация на въздуха“.

Тя предупреди, че в някои съдебни сгради няма прозорци в залите, където се гледат дела и предупреди:

„Да не се окаже така, че след 2 месеца затваряне на съдилищата изведнъж сме поставени в ситуация, в която тези съдебни сгради се превръщат в нови огнища на зараза“.

Гигова беше притеснена и как точно ще се осъществява и изискването за публичност на делата, защото със сигурност медии и граждани няма да могат да присъстват физически в Съдебната зала, а обществото трябва да знае какво се случва там:

„Публичността на съдебните заседания е гаранция, че процесът ще бъде справедлив, честен и ще се появи по правилата, които законите предписват. Това е съществена гаранция за осъществяване на правосъдието във всяка демократична страна. Това, което направиха другите правни системи, е, че замениха пряката възможност за публичност на съдебните заседания със директното им излъчване в интернет пространството и възможността неограничен кръг лица да могат да наблюдават начина, по който се осъществяват съдопроизводствените действия“.

Според нея такава алтернативност може да бъде осигурена и у нас. 

Интервюто на Силвия Великова с Валя Гигова в предаването „Нещо повече“ можете да чуете в прикачения звуков файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Милен Митев

Милен Митев: БНР е с уникалната роля на създател, ползвател и разпространител на културно съдържание

Българското национално радио е с уникалната роля едновременно на създател, ползвател и разпространител на културно съдържание. Това подчерта директорът на БНР Милен Митев, който участва в първия панел "Културата в медиите", част от програмата на 20-а Световна среща на българските медии, организирана от Българската телеграфна агенция:..

публикувано на 24.05.25 в 17:18
На сн. /отляво на дясно / Радослав Петров- кмет на град Батановци, кметът на Перник Станислав Владимиров и министърът на младежта и спорта Иван Пешев

Липсата на достатъчна ангажираност на младите хора е една от причините за т.н. "локали", заяви спортният министър

Липсата на достатъчна ангажираност в свободното време на младите хора е една от причините за т.н. "локали", заяви пред журналисти в Батановци министърът на младежта и спорта Иван Пешев.  Министър Пешев подчерта, че Министерството на младежта и спорта съвместно с МВР работи за системна превенция на насилието и нарастващата агресия сред младите..

публикувано на 24.05.25 в 16:58

Британските власти са подложени на натиск да признаят палестинската държавност

Британските министри са подложени на натиск както от кръгове в управляващата Лейбъристка партия, така и извън нея, да признаят палестинската държавност на конференция на ООН следващия месец, като партийни високопоставени лица твърдят, че това би укрепило перспективите за мир и би демонстрирало "морално лидерство на фона на ескалиращото напрежение",..

публикувано на 24.05.25 в 16:33

В Ловеч отбелязаха 24 май с празнично шествие

В Ловеч празникът на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност беше отбелязан с празнично шествие под звуците на "Върви народе възродени…" и  награждаване на изявили се учители и ученици.  Именно в Ловеч на празника на светите равноапостоли Кирил и Методий през 1901 г. се запява за първи път Химна на светите братя Кирил и..

публикувано на 24.05.25 в 16:15

Диктовки на открито по случай празничния 24 май

В парка "Княжевска градина" в София учени от Института за български език към Българската академия на науките отбелязаха с диктовки на открито за дванайсета поредна година Деня на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност. В рамките на кампанията на Института "Написаното остава. Пиши..

публикувано на 24.05.25 в 15:54
На снимката (от ляво надясно): Българският патриарх и Софийски митрополит Даниил, вицепрезидентът Илияна Йотова и кметът на София Васил Терзиев на тържественото шествие по случай 24 май в София

С тържествена церемония в столицата отбелязаха 24 май

България отбелязва Денят на българската азбука, просвета и култура и на славянската писменост. Тържествена церемония в столицата се проведе пред паметника на Светите братя Кирил и Методий. Церемонията в София започна с молебен и тържествен водосвет, извършени от патриарх Даниил. Извън предварително предвидения сценарий, патриархът произнесе..

публикувано на 24.05.25 в 15:31

В София откриха 20-ата Световна среща на българските медии

В София беше открита 20-ата Световна среща на българските медии, организирана от Българската телеграфна агенция. Мотото на форума тази година е "Медии и знание".  В срещата участват български журналисти от 25 държави, сред тях от 34 българоезични медии по света, както и представители на 36 медии от България. Генералният директор на БТА Кирил..

публикувано на 24.05.25 в 15:28