Адвокати и граждани трябва да знаят, че достъп до съдебните зали ще имат само страните по делата, а журналисти и наблюдаващите граждани поне в следващите два месеца няма да могат да следят процесите физически.
Влизането в сградата ще става само с предпазни средства, след дезинфекция и според възможностите на съответната съдебна палата - ще има отделен вход и изход. Няма да се допускат хора с видим нездрав вид. При възможност ще измерва телесната температура.
За да не се допуска струпване на хора пред залите, между отделните заседания ще има времеви прозорец, а за да не се застояват страните в делата - пейките във фоайетата ще бъдат махнати или заградени.
Предвиждат се специални предпазни средства за съдебните състави.
Съдилищата ще са длъжни да имат в наличност маски, ръкавици и дезинфектираща течност.
Като алтернатива на невъзможната публичност на делата заради Covid-19, Съдийската колегия препоръча информация да се подава от пресаташетата на съда, чрез протоколи от заседанията и - ако може, чрез стрийм в реално време на процесите от обществен интерес.
В интервю за „Хоризонт“ адвокат Валя Гигова призова разглеждането на делата да не започва едновременно, а тези, които не са толкова спешни, да бъдат отложени за след края на пандемията.
„Не мога да разбера как е възможно в нашата страна да има изисквания за отстояния на чадъри, шезлонги; отстояние от маси в заведения за обществено хранене и начин на комуникация между обслужващия персонал и клиентите, а да няма разписани правила от министъра на здравеопазването по отношение на съдебните сгради. Това изискване „по възможност“ означава, че няма да има разстояние метър и половина между отделните участници в процеса, а да не говорим въобще за възможността за циркулация на въздуха“.
Тя предупреди, че в някои съдебни сгради няма прозорци в залите, където се гледат дела и предупреди:
„Да не се окаже така, че след 2 месеца затваряне на съдилищата изведнъж сме поставени в ситуация, в която тези съдебни сгради се превръщат в нови огнища на зараза“.
Гигова беше притеснена и как точно ще се осъществява и изискването за публичност на делата, защото със сигурност медии и граждани няма да могат да присъстват физически в Съдебната зала, а обществото трябва да знае какво се случва там:
„Публичността на съдебните заседания е гаранция, че процесът ще бъде справедлив, честен и ще се появи по правилата, които законите предписват. Това е съществена гаранция за осъществяване на правосъдието във всяка демократична страна. Това, което направиха другите правни системи, е, че замениха пряката възможност за публичност на съдебните заседания със директното им излъчване в интернет пространството и възможността неограничен кръг лица да могат да наблюдават начина, по който се осъществяват съдопроизводствените действия“.
Според нея такава алтернативност може да бъде осигурена и у нас.
Интервюто на Силвия Великова с Валя Гигова в предаването „Нещо повече“ можете да чуете в прикачения звуков файл.
Българското национално радио е с уникалната роля едновременно на създател, ползвател и разпространител на културно съдържание. Това подчерта директорът на БНР Милен Митев, който участва в първия панел "Културата в медиите", част от програмата на 20-а Световна среща на българските медии, организирана от Българската телеграфна агенция:..
Липсата на достатъчна ангажираност в свободното време на младите хора е една от причините за т.н. "локали", заяви пред журналисти в Батановци министърът на младежта и спорта Иван Пешев. Министър Пешев подчерта, че Министерството на младежта и спорта съвместно с МВР работи за системна превенция на насилието и нарастващата агресия сред младите..
Британските министри са подложени на натиск както от кръгове в управляващата Лейбъристка партия, така и извън нея, да признаят палестинската държавност на конференция на ООН следващия месец, като партийни високопоставени лица твърдят, че това би укрепило перспективите за мир и би демонстрирало "морално лидерство на фона на ескалиращото напрежение",..
В Ловеч празникът на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност беше отбелязан с празнично шествие под звуците на "Върви народе възродени…" и награждаване на изявили се учители и ученици. Именно в Ловеч на празника на светите равноапостоли Кирил и Методий през 1901 г. се запява за първи път Химна на светите братя Кирил и..
В парка "Княжевска градина" в София учени от Института за български език към Българската академия на науките отбелязаха с диктовки на открито за дванайсета поредна година Деня на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност. В рамките на кампанията на Института "Написаното остава. Пиши..
България отбелязва Денят на българската азбука, просвета и култура и на славянската писменост. Тържествена церемония в столицата се проведе пред паметника на Светите братя Кирил и Методий. Церемонията в София започна с молебен и тържествен водосвет, извършени от патриарх Даниил. Извън предварително предвидения сценарий, патриархът произнесе..
В София беше открита 20-ата Световна среща на българските медии, организирана от Българската телеграфна агенция. Мотото на форума тази година е "Медии и знание". В срещата участват български журналисти от 25 държави, сред тях от 34 българоезични медии по света, както и представители на 36 медии от България. Генералният директор на БТА Кирил..
"Вижте кой предложи създаването на държавни магазини?! Тази политическа структура, която господин Пеевски представлява и управлява, перфектно се..
Когато лекуваш един пациент, това е цяла вселена , каза в интервю за БНР проф. Асена Сербезова, бивш министър на здравеопазването, бивш изпълнителен..
По данни на Националния статистически институт от 2020 година насам има значително трайно покачване на броя на българите, които се прибират да живеят..