Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Басейните работят по нормативна уредба от 1984-а

Снимка: БГНЕС

Нормативната уредба, по която басейните работят е от 1984 година и тя се отнася за басейни с питейна вода. Това каза пред БНР инж. Стоян Кожухаров, председател на сдружение "Българска професионална асоциация басейни и СПА".

"Липсва всякаква нормативна уредба за нашия бранш. Странното е, че има инструкции как да бъдат стерилизирани, обезпаразитени шезлонгите, а няма нормативна уредба, която да отговаря на европейските стандарти и да казва какви трябва да бъдат нивата на биоцидните препарати, които гарантират безпроблемното ползване на басейните и липсата на инфекции от тях", коментира Кожухаров в предаването "Хоризонт до обед".

У нас концентрацията на хлор в басейните е регламентирана на между 0.2 и 0.6 промила на 1000. За сравнение в Румъния концентрацията за откритите басейни варира от 0.5 до 1.5, обясни инж. Кожухаров.

Снимка: БГНЕС

Когато в един хотел тръгне стрептококова инфекция, най-напред гледат кухнята, а след това басейна, посочи специалистът.

Проблемите започват още с нормите за проектиране. Над 95 на сто от обществените басейни в България не разполагат с автоматични системи за следене и дозиране на нивото на биоцидните препарати, подчерта Кожухаров.

В повечето случаи се ръси хлор като на нивата, все едно се тори, и контролът е по желание на този, който експлоатира басейна.“

В Европа не дават разрешение за ползване на обществен басейн, ако той няма такава система, която в реално време следи и третира, допълни Стоян Кожухаров. „Защото хлорът е много летлив – сутринта го има, на обяд го няма. Ако няма човек, който да провери и да види какво е състоянието, това означава, че къпещите се се къпят във вода, която не е дезинфекцирана и не е здравословна.“

Снимка: БГНЕС

Браншът се е подготвил за сезон, направил е необходимите инвестиции, но сезон не се очертава, каза още Стоян Кожухаров. „Ние не искаме помощ. На нас не ни трябва мярка 60/40. Когато нямаш приходи, не ти трябва такава мярка. На нас ни трябва нормативна уредба.“

„Всички фирми за басейни са се заредили с тонове химия. Ами, обърнете се към тези фирми от бранша – те могат да ви бъдат полезни. Оказа се, че хлорът е един от най-силните дезинфектанти“, отбеляза Стоян Кожухаров.

Цялото интервю е в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Мирослав Боршош

До 1% от оборота на туроператорите - първоначалната вноска в Гаранционния фонд в туризма

До 1 процент от оборота на туроператорите ще бъде първоначалната вноска, която фирмите ще правят в Гаранционния фонд в туризма, който трябва да бъде създаден, за да обезпечи потребителската защита.  Министерството на туризма има готовност да публикува текстовете за промени в Закона за туризма за обществено обсъждане, каза министър Мирослав Боршош пред..

публикувано на 22.05.25 в 22:11

Седмица на турската кухня акцентира върху приятелските връзки между България и Турция

Седмица на турската кухня представя кулинарното богатство на южната ни съседка, както и избрани творби на българския художник Хубен Черкелов и турската художничка Бегюм Гюджюк. Седмицата, посветена на турските ястия, беше открита с гала вечеря в София на 21.05.2025 г. По време на събитието екип от турски кулинарни специалисти представи..

публикувано на 22.05.25 в 22:05

Земеделците ще бъдат компенсирани за разходите си за вода за напояване с бюджетни средства

Земеделските производители ще бъдат компенсирани за разходите си за вода за напояване със средства от държавния бюджет - това предвижда законопроект за изменение и допълнение на Закона за водите, приет на първо четене от парламентарната Комисия по земеделие. Законопроектът беше внесен по т. нар. "бърза писта" от народни представители, тъй като поливният..

публикувано на 22.05.25 в 22:05

Порой затрудни движението край силистренските села Богорово, Главан и Поп Кралево

Поройни валежи този следобед предизвикаха наводнение по пътя след село Богорово в посока Главан и Поп Кралево. Големи количества вода и земна маса се стичат от високите терени край шосето, а разклонът за село Главан е трудно проходим. В село Поп Кралево е паднала и градушка, а в двете населени места електрозахранването е било прекъснато за кратко. Към..

публикувано на 22.05.25 в 21:58

Градушка с големина на орех е ударила севлиевски села

Градушка с големина на орех е ударила севлиевски села, съобщиха от Община Севлиево. Щети има в селата Горна Росица, Шумата, Батошево, Карамичевци, Душевски колиби и Търхово, допълват от общинската администрация.  Градушка удари села в района на Габрово и Севлиево В област Разград три села, както и част от град Цар Калоян, са без..

публикувано на 22.05.25 в 21:56
Паметникът на св. равноапостоли Кирил и Методий, който се намира в двора на българското посолство в Рим.

Прием по случай 24 май в посолството на България в Рим

Държавна делегация, начело с премиера Росен Желязков, е в Рим в навечерието на 24 май, за да отдаде почит на светите братя равноапостоли и съпокровители на Европа Кирил и Методий. Премиерът заминава на традиционно посещение в Рим и Ватикана за 24 май Програмата на посещението започна с поднасяне на венци и цветя на бюст паметника на Капитан..

публикувано на 22.05.25 в 21:50

Благородните елени у нас са близо 44 хил., сърните - над 147 хиляди

Близо 44 хиляди благородни елена има у нас – това сочат резултатите от пролетната таксация за състоянието на дивечовите запаси в България. В сравнение с миналата година увеличението  на благородните елени е с над 2 300. Запасът от елен лопатар е над 13 хиляди броя, като повече от половината от тях са в държавните ловностопански райони.  Увеличение има и..

публикувано на 22.05.25 в 21:06