"Липсва всякаква нормативна уредба за нашия бранш. Странното е, че има инструкции как да бъдат стерилизирани, обезпаразитени шезлонгите, а няма нормативна уредба, която да отговаря на европейските стандарти и да казва какви трябва да бъдат нивата на биоцидните препарати, които гарантират безпроблемното ползване на басейните и липсата на инфекции от тях", коментира Кожухаров в предаването "Хоризонт до обед".
У нас концентрацията на хлор в басейните е регламентирана на между 0.2 и 0.6 промила на 1000. За сравнение в Румъния концентрацията за откритите басейни варира от 0.5 до 1.5, обясни инж. Кожухаров.
Когато в един хотел тръгне стрептококова инфекция, най-напред гледат кухнята, а след това басейна, посочи специалистът.
Проблемите започват още с нормите за проектиране. Над 95 на сто от обществените басейни в България не разполагат с автоматични системи за следене и дозиране на нивото на биоцидните препарати, подчерта Кожухаров.
„В повечето случаи се ръси хлор като на нивата, все едно се тори, и контролът е по желание на този, който експлоатира басейна.“
В Европа не дават разрешение за ползване на обществен басейн, ако той няма такава система, която в реално време следи и третира, допълни Стоян Кожухаров. „Защото хлорът е много летлив – сутринта го има, на обяд го няма. Ако няма човек, който да провери и да види какво е състоянието, това означава, че къпещите се се къпят във вода, която не е дезинфекцирана и не е здравословна.“
Браншът се е подготвил за сезон, направил е необходимите инвестиции, но сезон не се очертава, каза още Стоян Кожухаров. „Ние не искаме помощ. На нас не ни трябва мярка 60/40. Когато нямаш приходи, не ти трябва такава мярка. На нас ни трябва нормативна уредба.“
„Всички фирми за басейни са се заредили с тонове химия. Ами, обърнете се към тези фирми от бранша – те могат да ви бъдат полезни. Оказа се, че хлорът е един от най-силните дезинфектанти“, отбеляза Стоян Кожухаров.
Цялото интервю е в звуковия файл.
Над 90% от горските пожари у нас са резултат от човешка намеса, сочи анализ на природозащитната организация WWF. През последните 15 г. в България са изгорели над 1 млн. дка. От 2010 г. до сега у нас са регистрирани над 7000 горски пожара, обхванали над 1 млн. и 100 хил. дка територия, сочи най-новия анализ на WWF. Само през 2024 г. са избухнали..
Горски пожар наложи блокирането на около 2000 души в домовете им в Тарагона. Огънят е изпепелил над 2300 хектара. Опасността пожарът да достигне до населени места предизвика ограниченията, наложени от властите. Жителите на няколко града в провинция Тарагона, област Каталуния, бяха призовани да не излизат от домовете си, да затворят..
Участниците в последното сбиване в столичния квартал "Стрелбище" от снощи не са от групичките на "локалите", поясни началникът на Четвърто РПУ в София комисар Кристиан Тонев. Първоначално са били задържани 14 лица, в последствие в ареста е останал само един. Конфликтът е бил предизвикан от пострадалия, обясни още комисар Тонев...
Полицията във Великотърновска област задържа четирима извършители на домашно насилие. Единият от насилниците е посегнал и на полицай. В Свищов 19-годишен младеж вчера е пребил майка си. В Горна Оряховица 24-годишен мъж е тормозил в социалния комплекс жена си и детето си, които са били настанени там като мярка на защита от домашно..
Войната на Русия срещу Украйна ще приключи само ако президентът Путин е мъртъв или се оттегли, заяви бившият министър на отбраната на Украйна Олексий Резников в интервю за "Таймс". Описвайки военната кампания за подчиняване на Украйна като "лична мания" за Путин, Резников отбелязва, че конфликтът ще продължи под една или друга форма, докато..
Дългосрочното оцеляване на правителството е свързано с доказването на ползите от еврото пред гражданите. Това заяви пред БНР Ивайло Калфин, бивш вицепремиер и социален министър, бивш евродепутат, изпълнителен директор на Европейската фондация за подобряване на условията на живот и труд. Пътят към еврото "Да покажат, че България може да..
Здравната инспекция във Велико Търново установи фекално замърсяване на питейната вода в детската градина в село Козаревец, община Лясковец. Проверката на здравните власти върху качеството на питейната вода е установила към края на миналия месец, че от чешмите в детската градина в село Козаревец тече вода с недопустимите коли форми. Това е..
"Мотивите на вота на недоверие са несправяне на изпълнителната власт с огромния екологичен проблем и по-точно екологичната катастрофа , която вече се..
Проектозаконът за хранителната верига, пуснат за обществено обсъждане, е удар към малкия производител, удар срещу българското, защото прави вносът..
В Пернишка област вече има пусната подписка за подкрепа на обособяване на Пернишка митрополия. "Не говорим за мотиви, а за искане от миряните на..