Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Труден сезон за къмпингите

Снимка: БГНЕС

Как ще работят къмпингите това лято и какви мерки ще се спазват, за да не се разпространява коронавирусът? 

Труден сезон очакват на къмпингите по южното Черноморие. Набелязват се мерки за безопасност, въпреки че указания и правила за работата им на този етап няма. Туристическият сезон в къмпингите започва на 1-ви юли, но базите вече се подготвят да посрещнат гости.

Красив залив, широка и дълга плажна ивица и гъста гора с безценна сянка привлича туристите на къмпинг "Каваците" на юг от Бургас. Къмпингът разполага със 100 места за каравани и палатки, мотел до морето и 60 бунгала. Между караваните и палатките има жив плет.

"Очакваме много труден сезон. Това, което правим - увеличаваме разстоянието между т. нар. сепарета, обособените места за каравани, на минимум 7 метра, за да могат да бъдат спазени абсолютно всички изисквания. Макар че все още и ние не сме наясно с изискванията за отваряне", обясни Зорница Илиева, мениджър на фирмата, която стопанисва къмпинг "Каваците".

Вече са направени резервации за почивка от 1 юли.

"Ще обърнем още по-голямо внимание на чистотата. Категорично няма да се допуска масово влизане. Ще има определен човек от персонала, който да следи. Влизането ще става само с чип", допълни Илиева.

Вероятно ще бъдат намалени цените за нощувки за мотела и бунгалата в къмпинг "Каваците". 2 500 лева е наемът на караваните за сезона. В цената са включени осигуряването на топла вода, електрозахранване, охрана и почистване. Срещу тази сума всяка каравана може да бъде оставена на къмпинга до следващото лято.

Община Шабла продължава да е едно от малкото места на българското Черноморие, където не могат да бъдат видени големи хотелски комплекси, изоставени във времето паметници на човешката алчност и завинаги погубена природа. За сметка на това всеки турист може само да се възхити от километрите пясъчна ивица, от спокойствието, от красотата на плажните дюни и песента на птици, обитаващи местните езера.
Почти всеки сантиметър е защитена зона по Натура 2000. Тук е и едно от най-предпочитаните места за хората, избрали караваната, кемпера или палатката за свой начин на почивка. До този момент регламентираните къмпинги в община Шабла са два. 
Управителят на къмпинг „Космос“ край село Дуранкулак Галина Неделчева споделя, че макар те никъде да не фигурират в заповедите на министъра на здравеопазването, мерките им ще се доближават максимално до тези на хотелите

"Къмпингът притежава 30 бунгала и съответно има терен за палатки и каравани. Ще се водим от критериите, които важат за хотелите, да се вземат всички предпазни мерки, брошурки, съответно дезинфектанти на видни места, дезинфекция по бунгалата", подчерта Галина Неделчева.

Късният старт на летния туристически сезон, който се очаква да е в началото на юли, не буди голяма тревога сред заетите в бранша по най-северното ни Черноморие, тъй като тук традиционно той започва около началото на юли и продължава до началото на септември. Истинският проблем за Община Шабла отново ще е масовото нерегламентирано къмпингуване, за което за поредна година не беше изготвена нормативна база.

"Притеснения отново, за поредна година, имаме с къмпингуването, свободното къмпингуване, извън местата за настаняване. Новото за това лято - единствено, че не се допускат пътни превозни средства върху границите на морските плажове", отбеляза Мариян Жечев, кмет на община Шабла. 

И тъй като до този момент нито Регионалната инспекция по околната среда и водите, нито Министерството на туризма, нито който и да било друг са поставили така необходимата указателна табела, забраняваща разполагането върху дюните на моторни превозни средства, тази година с ангажимента се е заела общината в Шабла, съвместно с Областната дирекция на МВР.

Българите ще изберат да останат в България за къмпинг почивката си през това лято - това показва проучването на Българския къмпинг и караванинг портал Camping.bg относно нагласите на туристите за почивка на къмпинг на фона на пандемията от коронавирус. Проучването е проведено от 11 до 16 май чрез онлайн допитване.

Половината от българите ще променят плановете си за почивка през това лято, но въпреки това само 5% ще се откажат да почиват на къмпинг. 61% от анкетираните заявяват, че почивката на къмпинг е по-безопасна в условията на разпространение на коронавирус.

"За радост къмпинг собствениците вече са стартирали повечето къмпинги. Тук можем да делим къмпингите на такива, които са насочени да предлагат повече сезонни места - такива са къмпингите по морето. Вече във вътрешността на страната къмпингите предлагат краткосрочен и сезонен престой, някои от тях са ориентирани повече към чуждестранни групи, други са ориентирани повече към българи. В България ще страдат къмпингите, които работят предимно с чужденци и чийто трафик е над 90% от чужденци", коментира Цветомира Цоцова от Българският къмпинг и караванинг портал Camping.bg. 

Репортажите и интервюто можете да чуете в звуковите файлове.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Акад. Христо Найденски с предложения за развитие на БАН

На 2 декември на Общо събрание на БАН предстои да бъде избран нов председател на Академията. Член-кореспондент Евелина Славчева и акад. Христо Найденски са допуснати до участие в избора на председател от мандатната комисия. Техните програми за развитие на Академията са качени на сайта на БАН. "В моята програма се вглеждам в бъдещето на..

публикувано на 27.11.24 в 12:23
Снимката е илюстративна

Велинградските животновъди в напрегнато очакване на повторни проби

Заради откритото огнище на чума по дребните преживни животни  във Велинград и последвалите протести на фермери там днес ще бъдат взети повторно нови 300 проби . Към момента 1700 овце са застрашени от принудително умъртвяване . Вчера животновъдите заявиха, че животните им са здрави и настояват за нови изследвания, тъй като са убедени, че..

публикувано на 27.11.24 в 06:37
Владимир Береану

Владимир Береану: Джорджеску спечели благодарение на Тик-Ток с 3 млн. последователи

Любопитни са резултатите от първия тур на президентските избори. Първия - Калин Джорджеску, изобщо социолозите не го хванаха. В проучванията той беше в графата "и други", каза журналистът Владимир Береану в интервю пред БНР. В предаването "Нещо повече" той направи интересен анализ на  двамата  от осемте кандидати за президент на северната ни..

публикувано на 25.11.24 в 18:14
Бойко Ноев

Бойко Ноев: На България са необходими нови политически субекти. Тези са изчерпани

"Дълбоко съм убеден, че  на България са ѝ необходими нови политически субекти . Тези са изчерпани. " Това заяви пред БНР   Бойко Ноев, бивш министър на отбраната и дипломат.   Ще се появят нови лидери , изрази убеденост той. Не е възможно Борисов да бъде министър-председател , смята Ноев.  Според него това е така и заради..

публикувано на 23.11.24 в 14:02

Паул Шмид: Контролът по вътрешните шенгенски граници е паническа и напълно неефективна мярка

Две години Австрия блокира пълното присъединяване на България и Румъния към Шенгенското споразумение. Вчера стана ясно, че Австрия вдига ветото. Неофициално това се знаеше още след парламентарните избори в алпийската република, казва Паул Шмид , директор на Австрийския институт за европейски политики. Паул Шмид: Назрял е политическият момент Виена..

публикувано на 23.11.24 в 11:44

Джон Маннерс-Бел: Налагането на търговски мита не носи полза за никого

Геополитическото противопоставяне ще задушава глобалната икономика в следващите години. Очаква ни вял растеж, фрагментация и най-вероятно търговска война. Това е изводът на повечето наблюдатели на икономическите процеси, пред които стои основният въпрос - какъв ще бъде следващият двигател на растеж? Отговорите са противоположни, но по един от тях като..

публикувано на 23.11.24 в 11:00

Какво произвежда нереформираното образование?

Над 2500 души са подписали петицията за преразглеждане на сегашната система от национални външни оценявания във всичките ѝ етапи. Те са достатъчно, за да потвърдим, че такъв проблем съществува , каза пред БНР Ирина Манушева, инициатор на петицията. Според нея обаче проблемът не се разпознава достатъчно ясно, а той пропива цялата..

публикувано на 22.11.24 в 10:55