Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Хижите се подготвят да посрещат туристи

Снимка: БГНЕС

Българският туристически съюз подготви указания към хижите, за да може те да отворят максимално бързо след прекратяване на извънредното положение. В началото на тази седмица ще станат ясни подробностите как и кои хижи ще могат да приемат гости безопасно за туристите, като спазват противоепидемичните мерки. Ще се спазват всички изисквания в заповедите на министъра на здравеопазването.

"Съобразяваме се с отпадането на изънредното положение и отваряме хижите за посещение", увери доц. Венци Росманов, председател на Българския туристически съюз.

Ще има специални изисквания за наставяне на туристи в хижите. "Ако има отделни места за спане, нека да бъдат в отделни стаи. Там, където има нарове, е много трудно да се контролират нещата. Най-вероятно ще има ограничения за достъп", допълни Росманов.

Хижа "Ком" се готви да отвори врати, след като бе сред десетките затворени заради извънредното положение, свързано с Covid-19. Хижарят Георги Величков вече е получил от Регионалната здравна инспекция в Монтана инструкции за начина на работа в новите условия.

"Има много желаещи, които искат да идват на разходка в планината и да преспиват в хижата. Отвън ни разрешават да имаме масички на разстояние и да продаваме, кебапчета, кюфтета, летен бар", обясни Георги Величков.

Хижа "Ком" работи само събота и неделя. "Ние имаме 20 стаи с баня и тоалетна. Ако са семейства по двама, леглата са тройки, може и по двама. Ако са единични случаи, трябва по един в стаичка. 20 души можем да настаним, ако са по един", каза Величков. 

Работещите в хижите и туристите трябва да са с маски и ръкавици.

Лифтовите съоръжения на Витоша все още не работят. В момента се извършва техническа профилактика. Най-рано първата седмица на месец юни съоръженията ще могат да се ползват"В момента се работи по подготовката на съоръженията, всичко друго ще уточняваме във времето", каза Костадин Костадинов от "Витоша ски".

На всички станции ще бъдат поставени указания, свързани с безопасността. "Разрешаваме по двама пътника в кабина най-много. Кабините се дезинфекцират редовно. Отиване, връщане, няколко пъти за деня. Ние ще изпълним съвестно задълженията, които имаме към клиентите, да не допуснем нещо нежелано", подчерта Костадин Костадинов. 

Лифтовете на Витоша работят в събота, неделя и в празничните дни от 9 до 17.30 часа. Драгалевският открит лифт е спрян от експлоатация заради силна амортизация.

Интервютата можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Пътувай с Хоризонт" в сърцето на Родопите

В горещите летни дни, алтернативата е планинският туризъм. "Пътувай с Хоризонт" тръгва на разходка в сърцето на Родопите, сред тишината и спокойствието на балкана, на 1200 метра надморска височина. В село Момчиловци срещаме гостоприемни домакини, свикнали да посрещат гости още от 90-те години на миналия век, когато селото се превръща в едно от..

публикувано на 07.07.24 в 14:49

Вършец - най-старият балнеолечебен курорт в България

Вършец е най-старият балнеолечебен курорт в България, известен с топлата си минерална вода и мек планински климат. Първата държавна минерална баня е построена през 1990 г.  Градът възниква около минерални извори и неговата история е свързана с балнеолечението за това свидетелстват откритите развалини от римски бани.  Град Вършец е разположен в..

публикувано на 07.07.24 в 10:10
Снимката е илюстративна

Ученици от варненската математическа гимназия създават уред за зеленчуци

Четирима ученици от варненската математическа гимназия "Д-р Петър Берон" са създали учебна фирма UV GREEN. Учениците отглеждат зеленчуци в кутия, уредът използва напоителна система с вода, която циркулира чрез сензори, запазвайки хранителните вещества в почвата, отглеждат се 7 растения едновременно, процесът е автоматизиран.  Те разказаха за БНР,..

публикувано на 06.07.24 в 10:10
Брегът на Синеморец, Странджа

Учени от БАН представиха нови методи за пречистване и екология

Учени от БАН предлагат нови методи за пречистване и екология. Представянето им стана по време на четвъртото издание на форума „Наука за бизнес".   С рециклирането на отпадъците при опаковането на лекарства се е заел доцент-доктор Иван Узунов. Той е от Института по обща и неорганична химия. Неговата статистика е, че количеството отпадък, който..

публикувано на 30.06.24 в 05:37
Туристическо дружество -

Туристическо дружество - "Лудите мечки" с обич към планините

В планината без бензин и асфалт, сред сянката на дърветата се диша по-свободно, мисълта е по-ясна и е много по-спокойно. Няма я суетата на морския бряг и купищата туристи. Не струва толкова скъпо, като другите почивки, но зарежда невероятно, дава нови сили и повишава тонуса на тялото. Изключително освежаващо е в летните жеги.  Сдружение..

публикувано на 27.06.24 в 12:46
Стоилко Апостолов

Интересът на земеделските стопани към биологичния сектор се повишава

Интересът на земеделските стопани в страната към биологичния сектор се повишава през последната година. Това отчетоха участниците в международна био-конференция, която се проведе в Пловдив. По данни на агростатистиката биологичните площи у нас са се увеличили с 35% спрямо предходната година . Броят на животните и пчелните семейства, отглеждани..

публикувано на 26.06.24 в 18:04
Грийнпийс България

Мартин Томов: Трябва ли Черно море да бъде морски резерват?

Трябва ли Черно море да бъде морски резерват ?  "Живо черно море" е зелената мисия на "Грийнпийс".  "Черно море е  море, в което има живот до дълбочина 200 метра, най-вече в по-плитките до 50 метра , тест много близо до брега. Това го прави  особено чувствително на различни заплахи . Ние с "Грийнпийс" вече  от година и половина започнахме..

публикувано на 18.06.24 в 15:55