Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Кирил Манолов, Музикант на годината 2019: Благодарен съм, че мога да усетя любовта на публиката!

Музикант на годината 2019 - кого избраха слушателите на БНР в 29-ата поред национална анкета на предаването "Алегро виваче":

Първо малко статистика:

През месеците януари и февруари бяха събрани общо над 5000 гласа, от които валидни - 4382. Предложенията за “Музикант на годината” бяха 69, за “Ансамбъл на годината” - 16, а за “Музикален проект на годината” - 9. Подробен списък можете да видите по всяко време в групата Allegro Vivace по Хоризонт във Фейсбук. Своеобразна надпревара за титлата имаше почти през цялото време, но накрая една ярка личност надделя!

С най-голям брой гласове титлата "Музикант на 2019 година" спечели баритонът Кирил Манолов!

Кирил Манолов като Фалстаф в спектакъл с диригент Рикардо МутиКариерата на Кирил Манолов е в истински разцвет - той пее по световните оперни и фестивални сцени, канен е от престижни театри и работи с изключителни диригенти и певци. Радостното е, че още през 2015 г. прави студийни записи със Симфоничния оркестър на БНР, дирижирани от маестро Григор Паликаров, а именно през 2015-а Кирил Манолов е поканен от маестро Рикардо Мути да пее партията на сър Джон Фалстаф в операта „Фалстаф“ от Верди в рамките на престижния фестивал в Равена и в Овиедо.

Новият носител на приза "Музикант на годината" за 2019-а е софиянец. Като дете пее в младежката формация на хор „Гусла“ и там гласовите му дадености не остават незабелязани. Завършва Националната музикална академия "Проф. Панчо Владигеров", където попада по съвет на проф. Павел Герджиков - видният наш педагог чува Манолов, когато кандидатства специалност Музикална педагогика в Софийския университет "Св. Климент Охридски" и направо му казва: "Момче, ти не си за тук!" И така Герджиков дава насока и става ментор на младия баритон, а в Музикалната академия негов преподавател е проф. Илка Попова. По-късно следа в неговото израстване оставят и басът Никола Гюзелев, и проф. Оливера Миакович във Виена, и не на последно място - изключителната наша пианистка и акомпанятор Вяра Шуперлиева - високоценен специалист по вокална подготовка. Оттук нататък следва много работа, покани и успехи - първо е Хърватия, после Германия, отварят му вратите и в Италия...

Мариана Панова и Кирил МаноловИ така стигаме до деня, в който екипът на "Алегро виваче" се срещна с Кирил Манолов, за да му честити наградата "Музикант на годината 2019". И неслучайно избраната дата беше 11 май, защото това е Денят на светите братя Кирил и Методий - именият ден на нашия гост.

„Не си спомням да е имало друга година, в която да съм пял толкова на българска сцена. Много се радвам и благодаря на публиката, че оцени старанието ми. Изборът на слушателите в тази анкета за мен е най-ценното нещо, защото, колкото и клиширано да звучи, ние работим за публиката. Тя е най-важното нещо, което имаме и аз съм много щастлив, че хората ме избраха за „Музикант на годината“!“ - сподели вълнението си певецът.

Чуйте интервюто с Кирил Манолов и негови изпълнения в звуковия файл.

Имената на наградените в останалите категории вижте тук.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Свързани новини

Бяха обявени наградите в анкетата "Музикант на годината 2019"

Световноизвестният баритон Кирил Манолов е „Музикант на годината 2019“ в националната анкета на предаването „Алегро Виваче“ на програма „Хоризонт“ на БНР. Резултатите от гласуването на публиката, в което се включиха над 5000 слушатели,..

публикувано на 20.05.20 в 18:08
ВИЖТЕ ОЩЕ

Премиера на "2084. RЕХ. Или последният цар на света" в Пловдив

На сцената на Пловдивския театър тази вечер ще се състои премиерата на спектакъла "2084. RЕХ. Или последният цар на света" . Автор на пиесата е руският драматург Кирил Фокин , а постановката е на македонския режисьор Деян Пройковски ...

публикувано на 16.01.25 в 14:50
Woomb

Българският дует Woomb излиза на сцената на фестивала "Евросоник" в Грьонинген

Българският дует Woomb ("Уумб"), носител на награда от конкурса "Пролет" на БНР, ще излезе на сцената в Грьонинген тази вечер като един от номинираните за престижните музикални награди. Българската група Woomb е сред номинираните за..

публикувано на 16.01.25 в 08:23

Силен старт на Международния кларинетен конкурс "Сава Димитров" 2025

От 17 до 21 януари 2025 г. София ще бъде домакин за трети път на Международния кларинетен конкурс „Сава Димитров“ – културно събитие, което все повече трупа престиж и привлича световния музикален елит. Организатори са Националната музикална..

публикувано на 15.01.25 в 16:52
Мартина Табакова и Албена Врачанска

Радиооркестърът представя световната премиера на нов български клавирен концерт

На 15 януари в Първо студио на БНР от 19.30 ч. Симфоничният оркестър на БНР ще продължи поредицата си, в която през този сезон представя програми изцяло с българска музика. На диригентския пулт ще застане Константин Добройков - ръководител на камерния..

публикувано на 15.01.25 в 15:56

Влиянието на ИИ във фокуса на Венецианското биенале по архитектура 2025

19-ото издание на Венецианското биенале по архитектура е планирано за периода от 10 май до 23 ноември 2025 г. Темата тази година изследва влиянието на изкуствения интелект и новите технологии върху архитектурата и обществото.  Българският..

публикувано на 13.01.25 в 18:34
Росица Кавалджиева, Ирена Гъделева, Красимира Йорданова и Татяна Иванова

"Алегро виваче" на 35!

Първото издание на предаването за класическа музика "Алегро виваче" е на 6 януари 1990 г. Оттогава, вече 35 години, водещите, редакторите и репортерите му се стараят да отстояват високите стандарти, задавани ежедневно в ефира на Програма "Хоризонт", с..

публикувано на 13.01.25 в 14:57

Станислав Тунов преподава народни танци на над 100 любители на българския фолклор

Само въображението може да бъде ограничение - твърди Станислав Тунов, ръководител на фолклорен танцов състав "Шевица", който обединява интереса към народните танци на над 100 души на различна възраст. Всяка седмица по два пъти те танцуват заедно, така..

публикувано на 12.01.25 в 07:01