Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Домбровскис пред БНР: Докладът по Европейския семестър няма общо с мониторинга

| обновено на 21.05.20 в 16:52
Валдис Домбровскис
Снимка: БГНЕС-архив

Еврокомисарят, отговарящ за икономиката в интерес на хората Валдис Домбровскис заяви в ексклузивно интервю за БНР, че обявеният вчера доклад по Европейския семестър с препоръки за България няма нищо общо с доклада по механизма за сътрудничество и проверка. Той каза това във връзка с появили се публикации, че мониторингът над България ще продължи:

„Европейският семестър не е свързан с Механизма за сътрудничество и проверка. Колкото до последния, вече имаше доклад по него през октомври 2019 година. В него има заключение, че България вече е покрила всички изисквания. Това не се е променило и тук няма нищо ново“.

По-рано днес от БСП поискаха оставката на правосъдния министър Данаил Кирилов заради вчерашния доклад.

Ето пълния текст на интервюто на Ангелина Пискова с Валдис Домбровскис:

Комисар Домбровскис, в обявения вчера доклад за България от пролетния пакет по Европейския семестър имаше критики към страната ни във връзка с борбата с корупцията. До каква степен те се припокриват с написаното в доклада по механизма за сътрудничество и проверка?

"Нека бъдем ясни - това, което публикувахме вчера, е докладът по Европейския семестър, както и специфичните препоръки за всяка една от страните-членки. В основата си Европейският семестър е нашият основен механизъм, който координира икономическите и фискални политики на държавите. Положителната новина всъщност беше, че България е единствената страна-членка, която не нарушава критериите за бюджетен дефицит за тази година. Знаем, че всички държави страдат от сурова рецесия, която доведе до сериозно увеличение на този дефицит. Така че този Европейски семестър не е свързан с механизма за сътрудничество и проверка. Колкото до последния, вече имаше доклад по него през октомври 2019-а година. В него има заключение, че България вече е покрила всички изисквания. Това не се е променило и тук няма нищо ново".

Все пак нека уточним - по отношение на корупцията има ли нови моменти? Вие самият споменахте България във връзка с прането на пари...

"Нека бъдем ясни - пак казвам, миналогодишният доклад казва, че всички изисквания са изпълнени. Това означава, че Европейската комисия в момента не изготвя нов доклад за България по механизма за сътрудничество и проверка и не обхваща България в рамките на този механизъм. Колкото до Европейския семестър, както правилно споменахте прането на пари, Европейската комисия изготви препоръки за 11 страни-членки. България е една от тях. През изминалите години имахме серии от скандали с прането на пари в ЕС, скоро публикувахме и план за действие в тази насока. И, да, този проблем ще продължим да наблюдаваме в контекста на европейския семестър".

Все пак не отговорихте на въпроса ми - части от доклада по механизма за сътрудничество и проверка използвани ли са в доклада по Европейския семестър и особено по въпроса за прането на пари?

"Пак казвам, Европейският семестър е нещо различно и се занимава предимно с икономически, социални и фискални въпроси.  Елементът с прането на пари се появи в Европейския семестър, наистина, през последните години след скандалите в Европа. Отнася се за 11 страни и става дума за нещо с различна насоченост. Комисията работи по въпросите на върховенството на закона, например. В този контекст тя изготвя нов, хоризонтален механизъм за върховенството на закона, по който ще наблюдава всички страни-членки. В този смисъл да, наблюдението в тази насока в ЕС продължава, но новият механизъм няма да е свързан с механизма за сътрудничество и проверка. Пак повтарям - заключенията на Комисията по механизма за сътрудничество и проверка не са променени - България е изпълнила всички изисквания".

Накрая няма как да не ви попитам на какъв етап е кандидатурата на България за еврозоната и изпълнено ли е условието за капитализацията на една банка, както споменахте преди време?

"По отношение подготовката на България за присъединяване към механизма ERM2, работата продължава, както и капитализацията на банката, така че очакваме да чуем развитието от българските власти. И когато тя приключи, тъй като другите ангажименти вече са изпълнени от България, можем да се придвижим напред с решението за присъединяване на България към чакалнята. Така че, ако рекапитализацията бъде извършена успешно, въпросът може да се разгледа през юли на заседание на еврогрупата". 

Интервюто можете да чуете от звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

НС прие окончателно промени в Търговския закон

Депутатите приеха окончателно промени в Търговския закон. С тях се дава правна възможност за постигане на ускорена ликвидация на юридически лица, които през последните 12 месеца нямат дейност, наети служители или регистрация по Закона за данък добавена стойност. За да се възползват, те не трябва да имат задължения към държавата и общините, както и данъчни..

публикувано на 18.09.24 в 14:07

България е в топ 5 по ръст на туристическите нощувки в периода април - юни в ЕС

България се нарежда сред петте водещи държави в Европейския съюз по ръст на туристическите нощувки за периода април - юни тази година, спрямо същия период миналата. Това показват последните данни на Евростат. Близо 2 милиона и 127 хиляди туристически регистрации в категоризирани места за настаняване са отчетени през второто тримесечие на..

публикувано на 18.09.24 в 13:50

Подготвят промени в наредбата за информация за имитиращите млечни продукти

Министерството на земеделието подготвя промени в наредбата за предоставяне на информация на потребителите за храните, като целта е да се въведат допълнителни изисквания при използването на имитиращи млечни продукти. Промените ще направят задължително обявяването на точния състав на ястията в заведенията за обществено хранене. Промяната на..

публикувано на 18.09.24 в 13:44
Върховният представител на ЕС по външната политика Жозеп Борел

ЕС осъди атаките, застрашили сигурността и стабилността на Ливан

"Дори атаките да са били цeлeнасочени, те нанесоха безразборни странични щети върху цивилни, включително деца", се казва в изявление на върховния представител на ЕС за външната политика Жозеп Борел по повод координираните експлозии на пейджъри в Ливан.  Вчера стотици пейджъри на членове на проиранската ливанска групировка "Хизбула" избухнаха..

публикувано на 18.09.24 в 13:37

МС реши: Всички небитови потребители на ток могат да получат компенсации

Всички небитови потребители ще могат да получат компенсации за разходите за скъпия ток до края на годината, реши правителството като промени програмата за компенсации. За изпълнението ѝ ще са необходими над 500 милиона лева. Еврокомисията даде „зелена светлина“ за подпомагането. Очаква се МС да одобри компенсация на разходите на бизнеса за ток..

публикувано на 18.09.24 в 13:17

Депутатите приеха промени в Закона за туризма

След прегласуване на първо четене бяха приети и промени в Закона за туризма. С тях се уреждат реда и критериите за обявяване на един курорт за национален. Това ще става с решение на МС по предложение на министъра на туризма, като заявление до него трябва да подават общините, на чиято територия или част от нея са курортите. "За" гласуваха 83-ма..

публикувано на 18.09.24 в 13:16

Археолози разкриха монашеската обител на свети Теодосий Търновски

Археолози разкриха монашеската обител на свети Теодосий Търновски, която е била издигната с ктиторството на цар Иван Александър. Останките от каменната църква от 14-и век са в покрайнините на великотърновското село Самоводене и историците предполагат, че това е най-голямото за годината разкритие, което пренаписва историята, особено за..

публикувано на 18.09.24 в 13:11