Центърът на Добрич беше изцяло ремонтиран през 2011 година при управлението на Детелина Николова. Средствата от 5 милиона лева бяха отпуснати по Оперативната програма „Региони в растеж“, а конкурса за изпълнение спечели консорциум от София с подизпълнител местна фирма. Едва 2 години по-късно идват и първите сигнали за некачествена работа - масово плочките започват да се чупят и отлепват.
Днес центърът има нужда не от ремонт, а от фадрома, коментират жителите на града.
„Центърът е в ужасно състояние. Той беше гордостта на бившата кметица. Наистина беше много красив. Кой да очаква обаче, че е изпълнен кошмарно? Типично по български не очакваме някой да потърси отговорност“, казва мъж от Добрич.
„Според мен никакъв ремонт не може да се направи, така че трайно да се реши въпросът, освен всичко да се изрине и да се направи наново“, гласи друго мнение.
Жители на града определят състоянието на центъра като безобразно и плачевно.
През годините са били подавани много сигнали до прокуратурата, първият - още през 2013 година. Впоследствие тя се самосезира по публикации в медиите, но след проверките нито веднъж не се е стигнало до образуване на производство заради недостатъчно събрани данни за извършване на престъпление от общ характер при договарянето на ремонта и неговото изпълнение.
Обществена тайна в Добрич е, че местната фирма, наета впоследствие като подизпълнител от спечелилия софийски консорциум, е предложила много по-ниска цена, но обществената поръчка не е спечелена от нея.
Петгодишният гаранционен период вече е изтекъл, софийският консорциум е с преустановена дейност, а плочките вече не се произвеждат.
Дебелината на декоративните плочи, които по проект от 2006 година са били 60 мм, впоследствие е намалена на 20 и 15 мм, разказва заместник-кметът на Добрич инж. Пенчо Керванов. „Чисто инженерно, намалявайки дебелината на плочата наполовина, нейната носимоспособност намалява 4 пъти.“
При полагането на клинкерните плочи горната част от кореновата система на дърветата е била изсечена, което е нарушило тяхната устойчивост и сега 54 от тях трябва да бъдат премахнати.
Със средства на общината вече е започнат ремонтът на най-компрометираните участъци, което обаче е краткосрочен вариант и не решава в цялост проблема, допълва инж. Керванов. Затова общината е започнала процес за цялостна промяна на облика на централната градска част.
Общината ще обяви конкурс за идеен проект за нов градски център, който ще обхваща територията на пешеходната зона по бул. „25 септември” от Стара къща до пл. „Тракийски” и на запад - до кино „Добрич”.
Още за казуса чуйте и в звуковия файл.Най-голяма полза от влизането на Хърватия в еврозоната имат големите фирми, които имат внос и износ . За тях беше много положителна крачка, защото се избягват много технически проблеми при вноса и износа. Това коментира пред БНР журналистът Диана Гласнова - българка, която от години живее в Хърватия, също е и кореспондент на БТА. За..
Бела Бенова е фотограф и пътешественик по морските фарове на Европа. Автор на книгата "По пътя на пулсиращата светлина". Няколко изложби по темата. "Връщаме лентата" точно 18 години назад, когато Бела поема на първото си пътешествие, следвайки пулсиращата светлина на българските черноморски фарове, а светлината бързо я повежда към съседна..
УНСС набира стажанти за програма "Езиков приятел" в подкрепа на деца мигранти. Стажантска програма "Езиков приятел" е насочена към студенти, които желаят да допринесат за социалната интеграция и успешното развитие на деца мигранти в България. Инициативата се реализира в рамките на проекта Language Buddy. Програмата търси мотивирани и..
София заема последното, 36-о място в международна класация на мрежата "Чисти градове" за безопасно придвижване на деца и подрастващи. Оценката ни е три пъти по-ниска дори от предпоследния в подреждането . В класацията участват големи градове и столици на държави от ЕС. Проучването "Улици за децата, градове за всички" анализира..
Александруполис е най-големиятград в Западна Тракия с най-голямото пристанище в региона . Градът, разположен недалеч от българската граница, предлага съчетание от крайбрежна атмосфера, достъпни цени и богати възможности за активен отдих и забавления, посочи за "Пътувай с "Хоризонт" Петрос Кириакидис – заместник-председател на туристическия сектор в..
Германия е най-добрата културна дестинация за туристите в Европа по данни на Световната организация по туризъ м. За българските туристи тя се нарежда на трето място след Гърция и Турция. Какво поддържа интереса на българските туристи към Германия и какво предстои през тази година? За това разказа в "Пътувай с "Хоризонт" Кристиян Салай –..
Какви са основните жалби на потребителите, как се извършват проверките, и какви реални санкции могат да понесат туроператори, които работят "на тъмно", посочи за БНР Игнат Арсенов, директор на дирекция "Контрол на пазара" в КЗП . Колко често се получават сигнали и жалби , свързани с туристически услуги и какви са тенденциите в броя им в последните..
На децата отдавна не им е интересно в училище. Това заяви пред БНР Александър Чакмаков, директор на Първа английска гимназия в София...
Репортаж на Латинка Светозарова в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.
" Видях транспортни работници, които бяха използвани от политиците. Бяха използвани от т.нар. икономическо мнозинство в Столична община, в което за мой..