Първото светско училище по българските земи е създадено в Габрово преди 185 години, по волята и с даренията на възрожденеца Васил Априлов и други състоятелни българи, живеещи в странство. За пътя на благодетеля - габровеца, който още от дете напуска родния си дом, разказва директорът на Националния музей на образованието - Любка Тинчева.
"Априлов много рано остава сирак, отива в Русия, получава стабилно образование благодарение на двамата си братя, които са там. Прочитайки книгата на Юрий Венелин "Древните и сегашни българи", това е преломът в неговото съзнание. Той решава, че Габрово, родното му място, е мястото, където трябва да бъде изградено едно училище, което да бъде достъпно за всички деца, да бъде изградено по европейски образец", каза Любка Тинчева.
Идеята за създаване на училище е подкрепена от българи, които живеят в Букурещ, в Одеса. Събират се средства и училището е открито тържествено на 2 януари 1835 година в присъствието на първия учител Неофит Рилски.
Васил Априлов, който пътува из Европа и Русия и дълго време разпознава себе си като грък, призовава децата да се учат на бащин език, да изучават историята, географията, математиката, но и другите езици, убеден, че това е европейската система. В училището в Габрово се преподава за пръв път на български език, за нуждите му са написани учебници, помагала и пособия, които впоследствие стават еталон за никнещите из българските земи светски училища.
В онези времена, когато нито учителите, нито учебниците били достатъчно, обучението се водило по взаимната метода. Един учител обучавал от 100 до 200 деца едновременно, а по-напредналите ученици му помагали.
Възстановка в Музея на образованието показва как е изглеждало новобългарското училище. Чиновете са дървени, както и катедрата, а над нея е изписан школският девиз, който гласи: „Едно място за всяко нещо и всяко нещо на мястото си”.
"Навремето във взаимното училище добрите ученици са получавали специални табелки - кавалери с надписи "мъдър", "покорен", "благочинен", "внимателен", "прилежен". За непослушните ученици си имаме и черни табелки. Показваме на децата и най-строгото наказание под учителската катедра и това е "затворът". "Затворът", в който немирникът прекарвал прекарвал времето на колене. Много често учителят е слагал под коленете остри камъчета, орехови черупки, зърна", допълни Любка Тинчева.
Музеят на образованието, който е единствен по рода си у нас, пази една от най-богатите колекции възрожденски учебници - познатият ни "Рибен буквар" на д-р Петър Берон.
Директорът на Националния музей на образованието Любка Тинчева спира вниманието ни на буквара на Георги Босилин, издаден през 1844 година в Москва.
"Георги Босилин е бил толкова скромен човек, че дори не си е оставил името върху буквара, но какво послание е отправил към българските деца - "бъди снизходителен, тих и състрадателен към другите, а строг към себе си".
Музеят показва и как предците ни са изписвали книгите - с гъше перо, с перодръжка и после с писалка. Мастилото са си приготвяли сами. Необходими били дървени въглища, шикалки, железен сулфат, накиснати във вода или вино.
Репортажа можете да чуете в звуковия файл.В Плевен отбелязват 25 години от създаването на първото частно лечебено заведение за извънболнична и болнична медицинска помощ в Северна България. Носи името АВИС "Медика". Какво точно означава то, за идеята и реализацията през годините, за мечтите и доброто у хората разказват създателите на АВИС "Медика" – д-р Владимир Андреев и..
Благодатният четвъртък е свързан и с Тайната вечеря, на която арестуват Христос. Две места в Йерусалим претендират точно там да се е състояла вечерята на Исус и апостолите. Обикновено туристите биват водени в двуетажна дом в еврейския квартал на стария град на Йерусалим. Екскурзоводите твърдят, че точно това е мястото, посочено в текстове от..
Обява за предстоящо бутане на незаконни постройки е била разлепена върху домове в ромската махала в столичния квартал "Захарна фабрика". Местната администрация предлага на жителите на махалата жилища, които те не одобряват. От общината посочват, че подготовката за събарянето тече от месеци, като всички са надлежно информирани. Потърпевшите..
Какво може да накара човек да изостави в една мразовита зимна вечер кучето, за което до този момент е полагал всеотдайни грижи? Историята на едно куче разказва Явор Гечев. "Да, благодарение на хилядите споделяния на предишните постове, вече е ясна цялата история на Шадоу (#Шади) - кучето, което беше оставено вързано на пейка на мост на..
Репортаж на Димитър Драганов чуйте в звуковия файл.
Да пресъздават българската история, да вдъхновяват децата да четат и знаят за делата на предците си . Това е каузата, която обединява от години един учител в затвор и един шлосер, които са увлекли след себе си десетки мъже и жени и правят исторически възстановки със свои средства и на ползу роду. Срещаме ви с Димитър Чушев от Цалапица и..
Поетичната книга на Пламен Пеев "Кратки истории" ще бъде представена на 14 април от 18.00 ч. в Гьоте институт. В стихосбирката са включени творби от 40-годишен период. "Една книга за разстоянията в живота ми, приближаването да някои истини в живота, изричането им на глас. Разказването на истории е част от нашето ежедневие. Когато имаме..
Акция на полицията в столичния квартал "Студентски град". Открито е голямо количество анаболни стероиди и таблетки. Двама души са..
Средната възраст на автомобилите в България е 17-18 години , посочи пред БНР председателят на Съюза на автосервизите Емил Германов. По думите му..
Не виждам причини БСП да остане в това управление ! Стабилността не е лява политика, но очевидно има други причини, които не предполагат излизането на..