Анна и Димитър Спасови са свищовлии, семейство на средна възраст, отдало се на мисията да направи историята по-интересна и разбираема за малки и големи. Те са реконструктори, организатори и участници в много исторически възстановки и фестивали в България и чужбина.
Анна Спасова е завършила керамика в Троян и по професия е художник-керамик, занимава се с деца като води група по художествена керамика в първото българско читалище „Еленка и Кирил Аврамови“ в Свищов и работи с терапевтична цел с деца с увреждания.
„Тези всички неща, съчетани в едно, се получава едно цяло, което е добър продукт, който е достатъчно добър за крайния потребител - от А до Я си минавате по всичките сетива, възприятия и усещания“, казва Анна Спасова пред "Хоризонт".
Преди повече от 10 години Димитър Спасов създава клуба за исторически възстановки „Дукс Антика“, събира съмишленици от цялата страна и изоставя журналистиката в името на историята.
„Освен че между другото съм бил журналист и много други неща, винаги хобито ми е било насочено в тази посока и реших в един момент, че хобито може да стане професия, макар и да дава повече духовна храна и ето, стана. Опитваме се. Моята голяма любов е историята, античната история, късната античност“, изтъква Димитър Спасов.
Анна и Димитър Спасови се осмелиха след отмяната на извънредното положение да организират първите демонстрации за туристи в античния град Никополис ад Иструм до Велико Търново, които продължават и тази събота, и неделя.
„Много ни се иска да вкараме в България тази практика, която всъщност по цял свят е доста богата - да направим обектите живи. Защото разкошните артефакти, които са тук, имат своята стойност, но, оживени, изглеждат по съвсем друг начин - тогава вече са „храносмилаеми“ дори за хора, които не са толкова навътре в тази наука и носят празник и настроение за всички и много информация. Това е историческо наследство, ние го имаме, то ни е дадено и няма вариант, в който да кажем - това е чужда история“, допълва Димитър Спасов.
Една птичка пролет не прави, признава Анна Спасова. Според нея историческо наследство, занаяти, култура трябва да са като пръстите на едната ръка, за да направят здрав юмрука на българското.
„България има невероятни таланти, занаятчии, хора, които има какво да покажат на света. Хора, които знаят историята отпреди тази 681-а. Ние сме облечени от такива хора, обувките ни са правени от такъв занаятчия, оръжията са ковани тук, в България. Нашата идея е да си ги изработим тук, да нахраним някое българско семейство с парите, които ние даваме или на нас ни дават. Ние помагаме един обект, без значение къде е в България, да се популяризира, т.е. взаимопомощ - култура, представяне на историята и атракция", подчерта Анна Спасова.
Репортажа можете да чуете в звуковия файл.Да пресъздават българската история, да вдъхновяват децата да четат и знаят за делата на предците си . Това е каузата, която обединява от години един учител в затвор и един шлосер, които са увлекли след себе си десетки мъже и жени и правят исторически възстановки със свои средства и на ползу роду. Срещаме ви с Димитър Чушев от Цалапица и..
Поетичната книга на Пламен Пеев "Кратки истории" ще бъде представена на 14 април от 18.00 ч. в Гьоте институт. В стихосбирката са включени творби от 40-годишен период. "Една книга за разстоянията в живота ми, приближаването да някои истини в живота, изричането им на глас. Разказването на истории е част от нашето ежедневие. Когато имаме..
В "Родина зад граница" ви срещаме с една млада българка от Северна България - Шенел Сюлейманова , която е влюбена в биологията и преди 12 години тръгва от малкия крайдунавски град Никопол към Брюксел, с амбицията да продължи образованието си в Медицински университет в Белгия и да стане фармацевт. Пътят към реализиране на мечтата е дълъг и труден,..
Как тупти едно сърце, отдадено на книгите и техния свят? - Отговорът следва в рубриката "Горещи сърца". Гостуваме в първата у нас кафе - книжарница с благотворителна кауза, която се намира във Враца. Там ни посреща Кристина Константинова. Тя е на 39 години и чете от петгодишна. Във Враца отвори първата по рода си у нас кафе-книжарница..
На 6 април 885 г. във Велехрад приключва жизненият път на Свети Методий . Методий заедно с брат си Свети Константин-Кирил създават глаголицата и правят най-важните преводи на християнските богословски книги. В навечерието на успението на Свети Методий в Националната библиотека "Св.Св. Кирил и Методий" бяха открити две изложби, посветени на..
"Изкуството да си непослушна" e изкуство на жената боец, но и изкуство на акцията, провокацията, критиката, пърформанса, лекцията и научното проучване. Със смях и разум – така от 40 години жените в американския артистичен колектив Guerrilla Girls отстояват мястото на жените в съвременното изкуство. Емблематично..
Ако на фокус в парламента днес е външната политика, то в последно време някои екзотични въпроси се прокрадват в депутатските глави. Кръв или кърма да се лее в Народното събрание бе само едно от многото им скорошни умотворения. През годините късметлиите в тиража с числа до 240 блестят с култура на килограм – от идеи за модна..
Изпълнителната агенция "Медицински надзор" може да проверява дали са спазени правата на пациентите, дали е оказана качествена и навременна медицинска..
Зад тежките пътни инциденти, които правителството ще се опитва да ограничи, стоят човешки съдби . Учителката по информатика в математическата..
"България няма деца за убиване" и "Стига смърт на пътя". Това високо и ясно ще заявят всички, които ще участват в протестите, провокирани от смъртта..