„Очакваме вижданията на Европейската комисия за дългосрочния бюджет, за спасителния план и за връзката между спасителния план и зелените политики. Дали ще говорим за възстановяване или за възстановяване и за трансформация на европейските икономики, много важен въпрос, особено за България, която има голяма нужда от инвестиции в тази трансформация. За нас е важна тази връзка, за да може спасителният пакет да помогне истински за инвестиции в модернизацията и трансформацията на българската икономика“. Това коментира пред БНР евродепутатът Радан Кънев.
Председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен ще представи пред Европейския парламент днес новото предложение на Комисията за бюджета на Европейския съюз за следващите 7 години и плана за възстановяване от пандемията с коронавируса.
По думите на Кънев справянето с кризата има три елемента:
„Първият е подсилването на здравните системи. Тук Европа се справи закъсняло, но успешно. На второ място идва спасяването на тези дялове от икономиката, които санитарните мерки изправиха пред непосредствен фалит. Накрая идва въпросът за стратегическото възстановяване. Тук големият въпрос е дали след тази криза Европа икономически ще продължава да изостава след САЩ и Китай или ще се превърне в лидер“.
В предаването „Преди всички“ евродепутатът подчерта, че Европа правилно подхожда към дългосрочен възстановителен план, с който да стане независима и силна икономика:
„Европа трябва да си върне контрола върху здравето и да мисли за следващи стратегически рискове, свързани с икономическата ѝ, енергийната ѝ независимост, независимост и в други сфери. Трябва да се превърнем в независим и силен пазар, който произвежда основните стратегически продукти и да може да си ги достави в кризисни ситуации. И тук България има своя шанс“.
Според Радан Кънев здравната икономика и леката промишленост са сферите, в които нашата страна може да развие до позиции, в които това да са едни от стълбовете в икономиката ѝ:
„Колко души знаят, че България е водещ производител на велосипеди и електрически велосипеди и че страната ни е водеща в технологиите за въвеждане на фотоволтаици. България има огромни шансове в рамките на зеленото възстановяване на Европа да се превърне в един от лидерите на европейската икономика в определени пазари. Но това изисква ясна обединяваща национална стратегия“.
Интервюто с Радан Кънев можете да чуете в звуковия файл.
България е сред страните, които ще могат да се възползват от Фонда за възстановяване след пандемията от Covid-19 въпреки ниския брой на заразените. Това заяви в интервю за БНР председателят на групата на Европейската народна партия в Европейския..
Неудовлетворение и незначителен напредък - така може да се обобщи резултатът от конференцията за климата на ООН COP29, която приключи миналата неделя и на която участваха близо 200 държави. Какво беше - и какво не беше - постигнато по време на..
Зрителите на "Аз, морето – Живот в мълчание" ще видят кадри, които иначе само водолазите могат да видят . Това каза пред БНР Кремена Ватева, координатор на кампанията "Живо Черно море" на "Грийнпийс"– България. Филмът насочва вниманието към..
Сюжетът на сериала "Вина" показва и значението на местното вино като културно наследство. По инициатива на продуцента на филма Надежда Цветкова в центъра на Сандански беше организирана публична прожекция, която привлече много хора от различни краища..
В Кипър по европейски проект ще бъдат засадени 18 000 дървета, образуващи 30-километров жив плет, за борба с климатичните промени и риска от превръщането на земеделски райони в пустиня. С две големи акции днес се открива новият залесителен сезон на острова,..
Ново финансово споразумение за подпомагане на най-уязвимите държави беше постигнато на 29-ата климатична конференция на ООН в Баку, предадоха световните агенции. Целта е то да помогне на най-засегнатите правителства да се справят с последствията от..
Младежи от няколко училища в Смолянско създават благотворителни и еко каузи по проект "Активни младежи в Родопите" по Програма "Еразъм+". Той е насочен към възможностите за младежко участие в разработване на политики за подрастващите от общините..
Лондон е сред първите градове, които се индустриализират. За 100 години британската столица се превръща в един от най-големите градове в света. Интензивната индустриализация в комбинация с увеличаващия се брой на домакинствата, които се отопляват с..
Стотици населени места са на воден режим. Потърпевши са около 200 хил. души към момента. В някои села имат вода по 2-3 часа на 5 дни. Най-тежка е..
Увеличиха се възможностите на президента да действа като партиен лидер . Това заяви пред БНР Ренета Инджова, бивш служебен премиер. Силви Кирилов..
"Атанас Атанасов е възможност да преговори за създаване на управленско мнозинство . Бихме го подкрепили само ако започнем преговори за мнозинство...