1500 разузнавателни мисии над териториите на всички страни. Това е статиката, която върховният представител по външната политика и сигурността Жозеп Борел посочи в защита на запазването на инициативата „Открито небе“.
За 18-те години, откакто е влязла в сила, тя е знак за доверие между държавите от Русия до САЩ, посочва и военният експерт Съби Събев:
„Това е част от мерките за укрепване на доверието в областта на сигурността. Считам, че изпълнява важна роля. България също извършва такива полети, включително над територията на Съединените американски щати. Прелитал е един наш самолет Ан-30 с кацане и дозареждане в Рейкявик и след това над територията на Съединените американски щати. Процедурата е такава, че самолетът, който пристига за полет по „Открито небе“, каца на определено летище от територията на страната, над която трябва да се извърши инспекция. Договарят се процедурите, взема се представител от страната, на територията на която ще се прелита на борда на самолета и по определени договорени маршрути се преминава и фактически се извършва този полет. Договорът фактически се прилага за цялата територия на дадена страна, включително териториални води, включително острови. И по принцип приемащата страна не би следвало да отказва полета над определени региони. Неговата цел е да допринесе за откритост и прозрачност във военната дейност на страните, които са го подписали, чрез извършване на инспекционни полети над техни територии“.
Събев не остава изненадан от позицията на американския президент Доналд Тръмп, който обяви изтеглянето от договора. Русия го нарушава заради отказа си да разреши на самолети да приближават на по-малко от 500 километра от разположения между Литва и Полша руски анклав Калининград и да преминават на повече от 10 километра от границата на Русия с Грузия, обясниха от Вашингтон, а събраните кадри от тези полети можели да се получат по-бързо и евтино от американски военни или търговски сателити.
„Не е изнудване. Просто да се даде ясен знак на страната, която не спазва напълно договора, че трябва да се върне и да се придържа напълно към неговото изпълнение. Даже Тръмп заяви, че докато те не започнат да го спазват, ние се оттегляме. Това беше предупреждението. Някакви големи последствия от това няма да има. Възможно е да възникнат някакви разделения, примерно в НАТО. Защото всички европейски страни-членки на НАТО са твърдо убедени, че този договор трябва да продължи да функционира и, съответно, да се да се спазва. Ако САЩ излязат от този договор, те, разбира се, имат достатъчно космически средства за наблюдение да имат пълна представа какво става на територията на Руската федерация, но останалите страни –членки нямат такава възможност“.
Засега НАТО демонстрира желание за продължавате на взаимоотношенията в рамките на договора „Открито небе“, стана ясно от изказването на генералния секретар на алианса Йенс Столтенберг, който обясни, че Русия е тази, която трябва да се съобрази с подписаните споразумения:
„Жизненоважно за всички страни е да бъдат в пълно съответствие с договора, за да се запази ефективен международен контрол върху оръжията, разоръжаване и неразпространение. Продължаващото избирателно изпълнение на задълженията на Русия по договора е заплаха за сигурността и стабилността в евроатлантическия регион. Русия налага от много години ограничения на полетите, които са несъвместими със споразумението. Алиансът остава изцяло ангажиран към запазването на ефективния международен контрол над оръжията, разоръжаването и неразпространението им. Оставаме и отворени към разговори в рамките на съвета НАТО-Русия“.
Ако и Русия и се оттегли от договора, „мерките за укрепване на доверието сериозно се разрушават“, обясни Събев.
Засега САЩ, ЕС, НАТО и Русия разменят само реплики. Последните са отпреди дни, когато заместник-министърът на външните работи Сергей Рябков отрече обвиненията на САЩ и ги обвини в подкопаване международната сигурност. Говорителката на руското външно министерство Мария Захарова пък припомни и другите договори, от които САЩ са се оттеглили.
„Всичките документи, на които стратегическата стабилност се основаваше, съзнателно бяха разрушени от САЩ - Договорът за ограничаване на системите за противоракетна отбрана, Договорът за ракетите със среден и малък обсег, изявлението по отношение на нежеланието за ратифициране на договори за ядрените изпитания, а сега и договорът „Открито небе“. Остана само договорът за съкращаване на стратегическите ядрени оръжия, но това е, може би, последното останало нещо. Защо го правят? Те се смятат за изключителни. Но стратегическата стабилност се крепи и международната безопасност не зависи от желанието на една държава“.
Събев обаче остава оптимист, че Русия и САЩ ще се разберат.
„Вероятният сценарий от тази стъпка на САЩ е провеждане на преговори Между САЩ и Русия или въобще НАТО и Русия по връщане или уточняване на някои клаузи по изпълнението на договора. Ще видим какво ще стане. Но както споменах, аз очаквам благоприятен изход от тази ситуация. Тоест, сядане на масата на преговорите, изглаждане на противоречията и връщане към цялостно изпълнение на договора... Русия няма интерес да прекрати изпълнението на този договор, защото ще се лиши от възможността за наблюдателни полети на територията на САЩ и европейските страни-членки на НАТО“.
България е част от договора „Открито небе” от 1994 г. Статистиката на МО показва, че между 2013-а и 2017-а година руски самолети са летели поне веднъж годишно. 2017-а година е последната, за която има данни, че руски самолети са провеждали наблюдателни мисии. От 1994 г. до 2016-а година в изпълнение на международните договори включително и „Открито небе“, Руската федерация е провела над 52 инспекции на военни формирования.
Американският президент Доналд Тръмп и първата дама Мелания Тръмп посетиха най-пострадалия от опустошителното наводнениe район на щата Тексас. Още от кореспондента ни в САЩ – Светослав Козловски: Президентът Тръмп пристигна в Сан Антонио в петък по обяд местно време, а във фокуса на визитата му беше Кер - най-пострадалия по време на..
Русия атакува отново тази нощ Украйна с дронове и ракети. Експлозии се чуха в много градове. Междувременно агенция ТАСС съобщи, че Украйна ще получи от Германия оръжейни системи с далечен обсег на действие до края на юли. Русия е изстреляла срещу Украйна около 130 дрона-камикадзе от шест места. Изстреляни са и крилати ракети в района на..
От днес влизат в сила по-високи изисквания при обучението и изпитите за шофьорска книжка. Всички автошколи трябва задължително да използват GPS приложение, през което ще може да се проследи целия процес. Дамян Войновски, бивш изпълнителен директор на Автомобилната администрация обясни: "Всеки курсист може да влезе в профила си в..
За период от 3 години само 33-ма студенти са пожелали да стажуват при работодател, в замяна на това държавата да поеме разходите за обучението им в специалности с недостиг на кадри. Данните са предоставени на БНР от Министерството на образованието и науката. За предстоящата учебна година са предложени близо две хиляди места при повече от 130..
Анкета, проведена сред бизнеса, показва, че две трети от фирмите вече отговарят на изискванията за работа с еврото. Технически настройки на софтуера и касовите апарати предстоят в търговията на дребно и услугите, каза пред БНР Васил Велев от Асоциацията на индустриалния капитал. От бизнеса предупредиха гражданите да не бързат с обмяната на..
"Възраждане" - Кюстендил, организира протестно автошествие срещу въвеждането на еврото. Избраният маршрут е по главен път Е-79 от Дупница до град Рила и обратно, уточни общинският лидер на партията Мартин Маринков.
"Продължаваме промяната" свиква Изпълнителния съвет на партията. Целта е да се обсъдят действията на формацията след ареста на кмета на Варна и корупционния скандал в София. Ще бъде взето решение и дали ПП ще внесат вот на недоверие към правителството и по каква тема. Вчера Асен Василев обяви, че целта е инициативата да е съвместна заедно с..
Политическият ни елит се изгаври с народната борба срещу корупцията . Това заяви пред БНР бившият премиер Ренета Инджова, след като гръмнаха няколко..
ПП ще подкрепи вота на недоверие срещу правителството на Росен Желязков за провала му в сектора на околната среда и несправяне с екологичната..
Изцяло политическо изпълнение – така д-р Николай Христов, общопрактикуващ лекар от Варна, определи програмата на здравните власти по която два..