Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Николай Сиджимов: Трябва да намалим отпадъците за депониране и изгаряне

Снимка: БГНЕС

Във времето на изолация делът на пластмасовите отпадъци се е увеличил, те са били извозвани от компаниите за разделно събиране при по-интензивен график.

Заради хигиенни съображения и санитарни изисквания може да се наложи по-дълго да се използват пластмасови изделия за еднократна употреба, въпреки заложените европейски нормативи за прекратяване на използването им. Това прогнозира пред "Хоризонт" Николай Сиджимов, изпълнителен директор на Асоциацията на еколозите в общините в България.

Предпазните маски и ръкавици сега попадат в контейнерите за битови отпадъци и според указанията следва да се третират като масовите, неразделно събрани отпадъци. От контейнерите за общия боклук те отиват към сепариращите инсталации.

Ръкавиците и маските са изработени от много разнообразни материали. Ако са смесени различни материали, това прави още по-трудно тяхното рециклиране, смята Сиджимов. Един от вариантите според него е "да измислим начин да правим такива, които могат да бъдат рециклирани, с което да се справи съществуващата рециклираща индустрия".

В момента може би най-добрият начин да се справим с отпадъци като маските и ръкавиците е изгарянето, проблемът обаче е дали инсталациите ни са достатъчно надеждни, за да могат да преработват такъв тип отпадъци, подчерта Николай Сиджимов в предаването "Хоризонт до обед". На първо място подобен тип отпадъци се горят в циментовите заводи, другото място са ТЕЦ-овете, уточни той. 

Пластмасовите отпадъци не са големи като обем, но попадайки в околната среда, когато не са изхвърлени където трябва, техният живот и период на разграждане е много дълъг, припомни той.

По ОП „Околна среда“ за периода 2007-2013 година са били изградени 11 сепариращи инсталации и 18 инсталации за компостиране на зелени отпадъци, посочи Сиджимов.

"По новата вече са подписани договори за 35 инсталации плюс три нови анаеробни инсталации, 19 инсталации за предварително третиране. Така целият брой инсталации в България става става 53. 45 регионални съоръжения за предварително третиране и 4 инсталации за анаеробно изграждане в България, което е един значителен капацитет. Чрез тях ние значително ще намалим отпадъците, които отиват за депониране или изгаряне.“

Николай Сиджимов смята, че количествата отпадъци, които се отделят, са все още недостатъчни. „Трябва да се научим да отделяме много по-прецизно това, което остава като отпадък. Ако отделяме добре, количеството, което ще отива за депониране и изгаряне, е наистина малко“, коментира той. 

„Това, което не отива за рециклиране, отива или за депониране, или за изгаряне. Тук борбата е между двете крила на професионалистите в тази сфера – едните, които са „за“ това голяма част от отпадъците да не се изгарят, и другата, която счита, че най-добрият начин да се справим с такъв тип отпадъци, е изгарянето“, допълни Сиджимов. 

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Елена Хайтова

Елена Хайтова: Ако баща ми знаеше, че не чуждите думи са беда, а опростачването на езика

Хайтов много се гневеше на чуждите думи в българския език, но ако знаеше, че не това е бедата, а това, че езикът ни много се опростачва .  Това каза пред БНР Елена Хайтова, дъщеря на писателя Николай Хайтов.  "Все пак чуждите думи внасят своя колорит. Но да казваш нещо от незнание или малокултурие, това е смешно. ...  Написала съм едно есе точно за..

публикувано на 16.09.24 в 19:23

Протест в края на септември готвят седем браншови организации, обучаващи нови шофьори

Протест в края на септември готвят седем браншови организации, обучаващи нови шофьори . Причината са обнародваните във вторник в Държавен вестник две наредби за промени в условията при обучението.  Диалогът е нарушен, казва Йонко Иванов от Съюза на преподавателите по авто-мотоподготовка . А министерството на транспорта обяснява, че..

публикувано на 15.09.24 в 16:00
проф. Юри Кълвачев и проф. Илза Пъжева

Проф. Илза Пъжева: Няма ИИ без естествен. Естественият интелект има крайната дума

Между 12 и 15 септември българската структура на германската научна правителствена фондация "Александър фон Хумболт" организира Хумболтов колегиум на тема: "Човекът и изкуственият интелект в науката и обществото". Форумът ще събере млади и утвърдени български и чуждестранни специалисти в София в "Гранд хотел Милениум". Те ще дискутират..

публикувано на 11.09.24 в 10:54

Може ли ислямският ум да бъде спасен? Новата книга на Мохамед Халаф търси отговор

Важният въпрос днес е: Може ли ислямският ум да бъде спасен?   Така журналистът Мохамед Халаф синтезира акцента в новата си книга "НЕподчинение. Ислямът и реформаторите", която представи пред БНР. "Кризата на исляма днес е колкото политическа, толкова и културна, и религиозна. Тя носи в себе си много други кризи, свързани с невъзможността да се..

публикувано на 09.09.24 в 14:26
Вътрешната баня на Сърбинската къща

Голям е интересът към Ипеклийската и Сърбинската къща в Берковица

Вътрешна баня в къща на 260 години - берковчанис гордост разказват за така наречената Ипеклийска къща, в която е живял поетът Иван Вазов. В съседство с нея има и по-млада на години баня, която е на век и половина и е част от Сърбинската къща. Двете са част от Музейния комплекс в Берковица. Към Ипеклийска и Сърбинската къща има голям..

публикувано на 09.09.24 в 11:49

В близост до германския планински масив в Харц от дни бушува пожар

В близост до планинския масив в Харц, в германската провинция Саксония Ахалт от дни бушува пожар. Властите смятат, че е възможно да става дума за умишлен палеж. Горският пожар на Брокен може да е бил предизвикан умишлено. Има индикации за това, казва пред местния вестник "Фолксстийм" началникът на районната пожарна служба Кай-Уве Лозе...

публикувано на 08.09.24 в 13:59

Фестивалът "Ние сме децата на реката" ще се проведе край Марица в Пловдив

"Ние сме децата на реката", под това мото в Пловдив се подготвя най-новият фестивал , който  ще се проведе край река Марица. Целта на организаторите от Фондация InBetween и Община Пловдив е чрез различни форми на изкуството жителите на града да станат съпричастни на  концепцията на администрацията за социализация на пространствата около..

публикувано на 08.09.24 в 07:15