В рубриката "Помните ли..." на предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт" отбелязваме годишнини на важни фигури и институции в музикалната история на България.
Повод да припомним творчеството на диригента и композитор Виктор Райчев е 100-годишнината от рождението му. Неговото име е свързано преди всичко с дейността на Държавния музикален театър „Стефан Македонски“, където той в продължение на 30 години е на диригентския пулт и на чиято сцена са поставени всички негови оперети, които бързо стават любими на публиката.
Виктор Райчев е роден на 24 май 1920 г. в семейство, от което произлизат още двама забележителни български музиканти: братята му Александър Райчев - големият наш композитор, и Ромео Райчев - известният оперен диригент. Отначало пътят на Виктор Райчев е далеч от музиката, въпреки че от 14-годишен свири на различни инструменти. Той завършва стопански науки в Софийския университет, но когато отбива военната си служба, организира самодеен ансамбъл - увлича се от творческата работа и скоро постъпва в Музикалната академия. Там учи дирижиране при Асен Димитров и композиция при Парашкев Хаджиев.
Още както студент Виктор Райчев ръководи ансамбъла при Профсъюзния дом, а след дипломирането си през 1952 г. е назначен за диригент в Държавния музикален театър “Стефан Македонски“ (сега Национален музикален театър). Там преминава цялата му кариера: през 1959 г. става главен диригент, от 1962 до 1967 г. е директор на театъра, а през 1982 г., поради заболяване, се оттегля от активна дейност.
С цялостната си дейност Виктор Райчев допринася за професионалното израстване и утвърждаване на оперетния театър в България. В този период той композира и шестте си оперети, бързо станали популярни: „Младостта на Маестрото“, "Женски герои“, “Бал на жените“, “Щастливеца“, “Къщичка от карти“, “Хъшове“. Райчев композира още хорово-оркестрови творби като „Молитва от Ботев“, “Смъртта на Самуил“, и камерна музика - 12 пиеси за пиано, “Серенада“, хорови песни. Виктор Райчев умира на 5 януари 1999 г.
В Златния фонд на БНР е запазено изказване на уважаваната диригентка Росица Баталова, която в продължение на дълги години работи с Виктор Райчев. Чуйте в звуковия файл.
На 21 декември ансамбъл КласикАрт кани почитателите си на празничен концерт - Коледа с КласикАрт. Специално участие в него ще има забележителната българска акордеонистка Вероника Тодорова, която е и автор на една от пиесите в програмата. На сцената с тях ще бъдат още: Детски филхармоничен хор, Балетно студио “Джулия Ромеова”, деца художници от “Артис”..
Провокацията има граници , заяви пред БНР певецът Иво Димчев - един от най-популярните български алтернативни изпълнители. Той е известен не само с артистичните си изяви, но и с подкрепата на ЛГБТ общността и борбата срещу дискриминацията. Той е хореограф, художник, режисьор, автор на спектакли, текстове и песни. " Когато отнемаш удоволствието,..
На 21 декември в зала "България" от 19:00 часа Смесеният хор и Симфоничният оркестър на БНР ще изпратят 2024 година по специален начин - с музика между класиката и джаза. Диригентът Владимир Кираджиев - уважаван музикант и преподавател във Виена - избира операта "Порги и Бес" от Джордж Гершуин за поредното си гостуване на радиосъставите в София. За тях..
За осма поредна година фондация "Йордан Камджалов" организира отбелязването на рождения ден на забележителния български композитор и архитект Димитър Ненов - 19 декември. Новата българска музикална традиция на тази дата в София да бъде изпълнявана неговата впечатляваща оратория "Коледа" от оркестър "Генезис" и хора към Музикална лаборатория за Човека..
Една от най-талантливите наши млади цигуларки - Лора Маркова, носителка на специалния приз "Олга Камбурова" 2019 на предаването "Алегро виваче", ще дебютира като солистка на Софийската филхармония в четвъртък, 19 декември, в зала "България" от 19:00 ч. Тя ще поднесе на публиката емблематичния Концерт за цигулка и оркестър от Пьотр Илич Чайковски..
Тази събота, последно за тази година, камерен ансамбъл "Силуети" и Сити Марк Арт Център в София ще представят своя спектакъл-концерт "Шарената книжка". Това представление е специално подготвено за бебета и най-малки деца, както и за техните родители. Те ще могат да чуят класически пиеси от Моцарт, Шуберт, Брамс, Сен-Санс, Корсаков, Прокофиев,..
С албума си "Призми", който издадоха преди година и половина, One Day Less дадоха категорична заявка за енергията, стила и начина, по който решават да изразяват себе си. Неслучайно се определят така - "Ние сме алтърнатив рок банда, създадена през 2020-та. Мечтаем, дори когато спим! Пишем историята си и я споделяме с вас." Силно вдъхновени от..
Млади хора от село Столник, община Елин Пелин обикалят къщите в селото на Коледа. Коледарската група е от единадесет млади момчета ...
Кауза "Божик"- така са нарекли благотворителната инициатива хората от санданското село Спатово и техните приятели от фондация "Леб и вино" , чиято..
"Българската Коледа" не е само концерт, не е само благотворителна кампания, а е общественозначима кауза , която сплотява обществото ни и укрепва нашите..