Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

За заровените в мангановата мина "Оброчище" неизплатени заплати

Проблемите в мина "Оброчище" тлееха години наред. Сега бившите вече работници имат да получават неизплатени заплати.
Снимка: БГНЕС

Миньорите от мангановата мина „Оброчище“ разполагат с 11 дни, за да кандидатстват пред Фонда за гарантиране на вземанията. Повече от 18 месеца те не са получавали заплати.

Мината не работи от месеци, концесионерът на рудника - „Евроманган“ е обявен през март в несъстоятелностРаботниците от години сигнализират за нередности и организират протести. „Оброчище“ е една от най-големите манганови мини в света и най-голямата в Европа.

Работниците имат две възможности да получат забавените си възнаграждения. Единият е да кандидатстват пред Фонда за гарантиране на вземанията. Другият – пътят на индивидуалните дела, каквито част от тях вече са завели.

Концесионерът и до момента не е представил ведомости, които като документи да послужат пред институциите.

Павел Костадинов е завел индивидуално дело. Той е работил за „Евроманган“ 10 години, бил е освободен от длъжност през март 2019 г. Има да получава 9 заплати.

„Заведох дело за незаконно съкращение и го спечелих. Също така съм завел дело и за неизплатени заплати, което също съм спечелил. Най-интересното е, че в НОИ, където се подават документи за кандидатстване към Фонда за гарантиране на вземанията, изглежда, че една справка, която чакат всички работници, за да вземат заплати от фонда, е с по-голяма стойност от съдебно решение, което е някаква аномалия за мен. Съдебен акт да е с по-малка стойност от някаква справка от някоя си фирма, независимо коя фирма“, коментира Костадинов пред БНР.

Димитър Андреев е бил заварчик в мината 8 години. Дължат му 6 заплати. Той няма навършени години за пенсия, не успява да се намери работа и разчита на доходите на съпругата си. „Съпругата каквото изкара, това е. Няма откъде. Ходих да търся работа. Аз съм на 57 години. Казват – ние търсим млади. И няма“, споделя той.

Над 24 хиляди лева неизплатени заплати има да получава и Йоан Димитров. Той е работил като началник участък „Добив“. „Аз горе-долу му загубих края, но някъде около 15-16 заплати имам да вземам.“ Казва, че всички в неговото положение разчитат на Фонда за гарантиране на вземанията. „Не могат да накарат един работодател да даде ведомостите. Това не е ли смешно? Хората седят гладни“, отбелязва Димитров, който вече е пенсионер с 30-годишен трудов стаж под земята. „И благодарение на туй, че съм взел пенсия, имам с какво да живея“, изтъква той.

Йоан Димитров разказва, че е работил почти в цяла България, но по думите му „това е една от най-добрите, най-хубавите мини“ у нас, сравнима като богатство със златното находище в Челопеч. 

Долу има манган за 500 години напред. Това е четвъртото по големина находище в света, най-голямото в Европа. От Бяла до Шабла е манганът, тук до Добрич, а под морето колко има само руснаците знаят. Това е огромно море от манган.“


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Емоцията на колекционерската страст: Магията на нумизматиката

Събирането на монети е страст. Правейки колекция, хората си купуват тази емоция. Думите са от едно интервю преди години на нашия специален гост в „Изотопия“. Той е посветил времето си и цялото си същество на нумизматиката - колекционирането на монети.  На вашето внимание: Петър Неделев, председател на Нумизматично дружество "Филипопол“ ...

публикувано на 26.04.25 в 07:05
Снимката е илюстративна

Скални култови паметници на Добруджа оживяват в книга на проф. Г. Атанасов

Скалните култови паметници на Добруджа оживяват в нова книга на проф. Георги Атанасов. Над 100 обекта разкриват духовния и историческия пейзаж на региона от античността до Средновековието. Авторът на книгата - проф. Георги Атанасов, е археолог и изследовател, проучващ от десетилетия култовите обекти по поречията на Суха река и Канагьол...

публикувано на 25.04.25 в 11:40
Храма Св. Иван Рилски в село Горни Угорелец

"Счупена вяра" - фотопроект с мисия за възстановяване на храмове у нас

В дните, в които се поздравяваме с вяра във Възкресението, ще ви срещнем с хора, които с вяра и много работа се опитват да възкресят рухналите под напора на времето църковни сгради. Става дума за един фото - проект и десетки храмове в страната, за будни хора, хванали се за ръце. Нагледали сме се на православни храмове, изтърбушени и..

публикувано на 22.04.25 в 10:58

Дарителска кампания за нов храм в село Тученица

Дарителска кампания набира средства за изграждане на православен храм в плевенското село Тученица. Местните хора са пожелали новият храм да носи името на Света Параскева .  Градежът вече е в ход, но са нужни още средства за завършването на храма.  За каузата е организиран благотворителен концерт, каза Борислав Ботев, един от организаторите на..

публикувано на 21.04.25 в 17:43

Боряна Данаилова: Трябва да бъдем добри хора, за да ни се случват чудесата

Група доброволци откриха и възродиха за вярата забравена скална килия, обитавана от монаси още през Средновековието. Това се случва в русенското село Красен, сгушено в скалния венец на природния парк "Русенски Лом". Името на село Красен не е непознато за хората от цялата страна. Нека припомним, че то е "родното място" на пастет "Апетит",..

публикувано на 20.04.25 в 11:25

Ученици от София ще защитават свой проект пред космическото общество на САЩ

„През грапавините към звездите“ ще поеме група деца, които учат в столични училища. Български ученици с награда от конкурс за проектиране на космическа колония През юни те ще защитава своя проект за селскостопанска структура за отглеждане на растения в космоса - „Галантус“ пред Националното космическо общество в САЩ. Защото са..

публикувано на 20.04.25 в 10:56

Божият кръст беше издигнат в разрушеното гето в "Захарна фабрика"

Божият кръст беше издигнат вчера - на Велика събота, в разрушеното ромско гето в столичния квартал "Захарна фабрика". В началото на седмицата незаконните постройки бяха разрушени. Жителите на махалата посрещнаха Възкресение Христово под открито небе, с вяра в сърцата си. Убедени са, че Бог е милостив. "Най-важното, което сме..

публикувано на 20.04.25 в 06:18