Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Любомир Аламанов: Българите няма да се върнат на Черноморието

Протестиращи: Със сила не могат да ни върнат от Гърция

Несебър
Снимка: БГНЕС

Загубиха ли безвъзвратно българските морски курорти родните туристи? Покрай поредния казус, взривил общественото мнение - този с плажа в местността Алепу, поредният протест събра любители на природата и противници на презастрояването на българския бряг.

Откраднаха ни Черноморието. Откраднаха ни спомените дори.“

Алепу, 2019  Снимка: БГНЕС

Заради такива неща нашето Черноморие е станало тотално отблъскващо – и за българите, и за чужденците. Единственото, което можем да постигнем, е да придърпаме утайката на Европа и туристи, които са готови да плащат не повече от 10 лева на ден за евтино пиене. И това да е гледката, която ще бъде обичайна за нашето море.“

„Затова масово хората, познати мои, ходят на почивка другаде, а не в България.“

Една значителна част от българите няма да стъпят никога обратно по българското Черноморие. Няма как да ги върнат от Гърция, ако ще с насилствени мерки, ако ще танкове да сложат по границата. Вие знаете ли колко хубави празни диви плажове има там, на които хората от Солун си зарязват по цяло лято палатката и ходят там събота и неделя - палатката си стои на пясъка и никой не я пипа.“

Там има природа, малки къщички, ниско строителство, закони, които се спазват. Никой не изнаглява по този начин – да построи хотел и да каже – това не е хотел, ами е стена. Толкова е абсурдно, че нямам думи.“

Синеморец  Снимка: БГНЕС

Дивото къмпингуване – тук няма къде да отидеш. Единственото място, което остана, е Крапец и там ще му видят сметката.“

И е тъжно, когато видиш някакво хубаво местенце, след 10 години прилича на центъра на София. Каква почивка? По-добре си остани в големия град.“

„За да бъдем здрави, за да бъдем щастливи, да можем да работим добре и да живеем в едно здраво общество, ние имаме нужда от чиста околна среда и от запазена природа.“ Всичко това споделиха протестиращи в репортаж за предаването "Хоризонт до обед".

„Проследих ситуацията. Донякъде е забавно, донякъде е леко комична, трагична“, каза пред "Хоризонт" експертът по комуникации Любомир Аламанов в коментара си по казуса „Алепу“.

Относно имиджа на българското Черноморие, представен в официални клипове, който се разминава с действителността, той отбеляза:

В комуникациите основното правило е, че не трябва да се лъже. Трябва да се показват позитивните страни на даден продукт – било то стока, държава, компания, каквото и да е, но не трябва да се лъже. Понякога, когато някой, ентусиазиран да представи по-добре своята стока, прекрачи тази граница, той доста добре разочарова евентуалните си клиенти и те повече не стъпват при него. Ако държавата привлече туристи с подобни клипове и те дойдат и видят какво е реалното положение, те най-вероятно няма да се върнат повече“, заяви Аламанов.

Огромна част от туристите по българското Черноморие в последните години не се интересуват от природата, а от турове по барове и безплатно пиене, допълни той и посочи, че „да имаме образ на алкохолна дестинация не е от най-хубавите неща.“

Любомир Аламанов изтъкна, че и хотелиери, и самото правителство са получили „много ясни сигнали от страна на българите“, които на апела „Елате по родното Черноморие и изберете българското“ са отговорили с въпроса „Защо?“

Алепу, 2020  Снимка: БГНЕС

Хотелиерите не питат хората - да строим ли голяма, обемна, подпорна стена, която оставя усещането за стаи, но после, когато трябва да напълним хотелите, се обръщат към нас и казват – елате да ги напълните, изберете българското. Тази подпорна стена ли трябва да „напълним“, пита експертът.

Когато този бранш иска от 400 километра ивица, морска, да изкара печалби, които например в Гърция се изкарват от десетки пъти повече километри, това очевидно няма как да се случи. Няма нормален разговор какъв туризъм искаме да правим“, подчерта Аламанов.

Едно според него е сигурно – българите няма да се върнат по българското Черноморие, независимо от всички рекламни клипове. „Защото всеки нормален човек иска да отиде някъде, където има усещане за хубаво прекарване.“

Всички гледни точки чуйте в звуковите файлове.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ужилването от стършел може да бъде смъртоносно

Сред рисковете при топлото време особено опасно за някои хора може да се окаже ужилването от стършел. Жилещите насекоми са навсякъде, има ги в града, не само сред природата или на село. С какво е опасно ухапването от стършел и как да реагираме? Кое е основно и важно в долекарската първа помощ при инциденти от всякакъв характер? Комари,..

публикувано на 06.07.25 в 08:00

"Пикник с кауза" в Силистра - музика, забавления и събиране на средства за исторически проект

На 26 и 27 юли в Силистра ще се проведе третото издание на събитието „Пикник с кауза“. Организаторите от сдружение „Бъдеще за Силистра“ обещават два дни с богата програма – музика, забавления и подкрепа за историческо наследство. Всички събрани средства ще бъдат инвестирани в проект за визуализация на южната крепостна стена на древния..

публикувано на 05.07.25 в 08:00

Започна поклонническият поход "Светият път", посветен на свети Йоан Рилски

От Велико Търново за седма година започна поклонническият поход "Светият път", посветен на 556 години от пренасянето на мощите на свети Йоан Рилски от старопрестолния град до Рилския манастир. За повече от месец поклонниците ще извървят близо 700 километра.  Мощите на свети Йоан Рилски са първите, които са пренесени в старопрестолнината Търново през..

публикувано на 05.07.25 в 05:30
Странджа планина е рай за приключенци

Магията на мистичната Странджа. Какво търсят туристите?

В най-тайнствената и мистична българска планина - Странджа, се намира най-големият природен парк у нас. В горещите летни дни туристите по Южното Черноморие могат да се възползват от прохладата на планината, да се докоснат до нейните исторически, природни, кулинарни и древни забележителности. Странджа е магия, която пленява духа ...

публикувано на 04.07.25 в 09:39
Неда Терзиева

Неда Терзиева: Българи, нахранете душата си - тя е тази, която ще вземем нагоре с нас

По това време на годината лъчите са слънцето са особено зареждащи и носят нова енергия към нас . Нещо ни кара да се усмихнем в такъв ден, да бъдем позитивни, да почувстваме нови сили, за да продължим напред. Казват, че енерготерапията е професията на бъдещето. В съвременното ни общество енергията се влага в много и различни неща и..

публикувано на 02.07.25 в 08:15
Калина Георгиева

Преподавател по информационно право: Държавата да ограмотява за ИИ!

Към правомощията на институциите ще бъдат добавени такива, свързани с внедряването и използването на изкуствен интелект . Това обясни в интервю за БНР Калина Георгиева от Софийския университет "Св. Климент Охридски", преподавател по информационно право в Юридическия факултет и във Факултета по математика и информатика. Тя даде пояснения..

публикувано на 01.07.25 в 11:15
Министърът на образованието и науката Красимир Вълчев

Промените в Закона за предучилищното и училищното образование - в НС до средата на юли

Промените в Закона за предучилищното и училищното образование, предложени от Министерството на образованието и науката, ще влязат за обсъждане в Народното събрание до средата на юли. Това съобщи министърът на образованието Красимир Вълчев по време на широка експертна дискусия за промяна в образователната структура.  "И преди да го публикуваме..

публикувано на 26.06.25 в 13:51