За предимство на 5G се смята това, че десетократно ще увеличи скоростта на приемане на информация и ще има много по-къс период за включване, поясни Йорданов.
"Обикновено ние не усещаме това, но когато става въпрос за връзка между машини, е много важно комуникацията да се включи колкото може по-бързо. Това ще бъде много съкратено при 5G технологията в сравнение с това, което ползваме в момента."
„В пълния си вид тези технологии ще обхващат три вида честоти – ниска, средна и висока. Ниската е подобна на тази, която имаме и сега, само че при нея ще имаме по-добър софтуер, по-добро насочване. Средната в момента масово се усвоява, особено в по-напредналите държави. Най-напреднала в това отношение е Южна Корея, която има в средната честота още от декември 2018 година, 5G. Практически всички развити страни - повечето от тях, от пролетта и лятото на миналата година - вече преминават на 5G системата“, коментира проф. Йорданов пред БНР.
Във високочестотната част ще има по-висока честота на излъчването, около 25 милиарда трептения в секунда, за сравнение - сегашното е около 1 милиард, обясни проф. Олег Йорданов.
"С повишаване на честотата, енергията на отделната порция, както се казва, квант, на излъчването, се повишава, но това е много-много-много далече от опасната област. Например ние ежедневно сме подложени на излъчването на видимата светлина. Тя не само е, като квант енергия, много по-висока от микровълните, но е 180 хиляди пъти. Всеки ден сме на видима светлина и нито хващаме някаква болест, нито рак, нито други неща, които се спрягат като конспиративни теории", допълни физикът.
Какви опасности за здравето могат да възникнат?
„Няма сериозно изследване, което да показва, че такава опасност има. Нещо повече – не съществува познат физически механизъм, който да е опасен, от 5G системата“, посочи Олег Йорданов, който обаче не изключва научните изследвания да се влияят от търговските геополитически битки.
„Разбира се, че се влияят, защото това в крайна сметка е въпрос на икономика, на пари и освен всичко това, ако само в една държава се произвеждат тези компоненти, както често се случва и с други неща, тази държава ще има монопол върху тях, ще има монопол върху сигурността, може да бъде пробита лесно сигурността...“
Всички тези електромагнитни лъчи са изследвани повече от столетия, няма какво да ни изненада в тях, подчерта проф. Йорданов.
„Чак когато слезем на по-ниска дължина на вълната и по-висока честота, както е при ултравиолетовите лъчи, те вече имат способността и енергията да променят химическия състав, има пигментация на кожата, хващаме тен, но това е свързано с възможност за рак, затова не стоим прекалено дълго време на слънце.“
„Високочестотните микровълни имат свойството да затоплят – всички нас, телата - затова при много продължително подлагане на такива, поради самото загряване вътре в тялото, може да се предположи (не казвам, че е установено нещо), че може да се получи някакъв дефект. Но тези изследвания са много скъпи и дълги. Те трябва да продължават години наред евентуално да се установи нещо, ако се случва“, коментира ученият.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
Фестивалите са начин да съхраним традициите , да се докоснем до местната култура и да усетим духа на общността. Те събират хора от различни краища, като създават атмосфера на споделеност и празничност. Освен че предлагат уникални преживявания, фестивалите подпомагат местната икономика и популяризират автентични кулинарни, фолклорни и занаятчийски..
Има още една г рупа любители на железниците, които показват страстта си към този вид транспорт като изработват модели на влакове , жп инфраструктура и гари. Това са членовете на Клуб железопътен моделизъм . Неговото клубно помещение и изработени модели се намират на Централна жп гара София. Владимир Колев е председател на клуба. По темата..
Тайнствена пирамида на 2200 години, пълна със съкровища: монети и оръжия, беше открита близо до Мъртво море. Артефактите са запазени в почти перфектно състояние, благодарение на сухия пустинен климат. Мистериозната пирамидална структура е близо до ручея Зохар. Джипът пъпли през пустинята. Няма път. Тръгнахме, въпреки предупрежденията, че след..
Мачът да не е терен на война, а място, където можеш да заведеш детето си – този мотив обединява организаторите на кампанията "На мач с маргаритка". Акцията ще се състои в рамките на четири дни – от 11 до 14 април и ще покрие 8 мача с участието на 16 отбора. Това е 29-и кръг, предпоследен за професионалната ни футболна лига...
В продължение на две десетилетия Европейският съюз прави полетите по-лесни и по-справедливи за потребителите, като либерализира цените и въвежда в законодателството основни права на пътниците. Сега налице е обратният процес - преразглеждане на Европейския регламент относно правата на пътниците с въздушен транспорт . Авиокомпаниите редовно..
Териториалните амбиции на Съединените щати към Гренландия, пряко оспорващи суверенитета на съюзника Дания, са заплаха сама по себе си, но имат последици за цяла Европа. Най-новата история ни учи, че неинтегрираните, неутрални държави не функционират като буферни зони между сферите на влияние. За агресивните велики сили с имперско мислене те..
С наближаването на летния туристически сезон темата за глада за кадри за сезонна заетост отново е актуална. За поредна година в Добрич се проведе трудова борса с такава насоченост, която предоставя възможност търсещи работа да се срещнат с работодатели - хотелиери, ресторантьори, концесионери на плажни ивици и др. Могат ли всички..
След "улгартрансгаз" и договора с турската копания "Боташ", разследването в хотели в български ски курорти за предполагаема измама с европейски..
"Българската следа" е референция на опита за покушение срещу папата. Заглавието беше от една страна да си играя с клишето чисто иронично. В друг..
В еврозоната България може да влезе на 1 януари 2026 г. или началото на 2027 г. Средата на годината никога не е ставало и никога няма да стане, защото..