Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проф. Олег Йорданов: Изследванията за 5G са скъпи и продължителни

Видимата светлина е около 180 хиляди пъти по-мощна на единица квант спрямо 5G

Снимка: ЕПА/БГНЕС
Видимата светлина е около 180 хиляди пъти по-мощна на единица квант в сравнение с 5G. Това каза в интервю за "Хоризонт" проф. Олег Йорданов, преподавател по физика в университет в Южна Каролина. Повече от 10 години той е ръководил лаборатория по микровълнова физика и технологии. 

За предимство на 5G се смята това, че десетократно ще увеличи скоростта на приемане на информация и ще има много по-къс период за включване, поясни Йорданов.

"Обикновено ние не усещаме това, но когато става въпрос за връзка между машини, е много важно комуникацията да се включи колкото може по-бързо. Това ще бъде много съкратено при 5G технологията в сравнение с това, което ползваме в момента."

В пълния си вид тези технологии ще обхващат три вида честоти – ниска, средна и висока. Ниската е подобна на тази, която имаме и сега, само че при нея ще имаме по-добър софтуер, по-добро насочване. Средната в момента масово се усвоява, особено в по-напредналите държави. Най-напреднала в това отношение е Южна Корея, която има в средната честота още от декември 2018 година, 5G. Практически всички развити страни - повечето от тях, от пролетта и лятото на миналата година - вече преминават на 5G системата“, коментира проф. Йорданов пред БНР.

Във високочестотната част ще има по-висока честота на излъчването, около 25 милиарда трептения в секунда, за сравнение - сегашното е около 1 милиард, обясни проф. Олег Йорданов.

"С повишаване на честотата, енергията на отделната порция, както се казва, квант, на излъчването, се повишава, но това е много-много-много далече от опасната област. Например ние ежедневно сме подложени на излъчването на видимата светлина. Тя не само е, като квант енергия, много по-висока от микровълните, но е 180 хиляди пъти. Всеки ден сме на видима светлина и нито хващаме някаква болест, нито рак, нито други неща, които се спрягат като конспиративни теории", допълни физикът.


Какви опасности за здравето могат да възникнат?

„Няма сериозно изследване, което да показва, че такава опасност има. Нещо повече – не съществува познат физически механизъм, който да е опасен, от 5G системата“, посочи Олег Йорданов, който обаче не изключва научните изследвания да се влияят от търговските геополитически битки

Разбира се, че се влияят, защото това в крайна сметка е въпрос на икономика, на пари и освен всичко това, ако само в една държава се произвеждат тези компоненти, както често се случва и с други неща, тази държава ще има монопол върху тях, ще има монопол върху сигурността, може да бъде пробита лесно сигурността...“

Всички тези електромагнитни лъчи са изследвани повече от столетия, няма какво да ни изненада в тях, подчерта проф. Йорданов.

„Чак когато слезем на по-ниска дължина на вълната и по-висока честота, както е при ултравиолетовите лъчи, те вече имат способността и енергията да променят химическия състав, има пигментация на кожата, хващаме тен, но това е свързано с възможност за рак, затова не стоим прекалено дълго време на слънце.“

Високочестотните микровълни имат свойството да затоплят – всички нас, телата - затова при много продължително подлагане на такива, поради самото загряване вътре в тялото, може да се предположи (не казвам, че е установено нещо), че може да се получи някакъв дефект. Но тези изследвания са много скъпи и дълги. Те трябва да продължават години наред евентуално да се установи нещо, ако се случва“, коментира ученият.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
проф. Юри Кълвачев и проф. Илза Пъжева

Проф. Илза Пъжева: Няма ИИ без естествен. Естественият интелект има крайната дума

Между 12 и 15 септември българската структура на германската научна правителствена фондация "Александър фон Хумболт" организира Хумболтов колегиум на тема: "Човекът и изкуственият интелект в науката и обществото". Форумът ще събере млади и утвърдени български и чуждестранни специалисти в София в "Гранд хотел Милениум". Те ще дискутират..

публикувано на 11.09.24 в 10:54

Може ли ислямският ум да бъде спасен? Новата книга на Мохамед Халаф търси отговор

Важният въпрос днес е: Може ли ислямският ум да бъде спасен?   Така журналистът Мохамед Халаф синтезира акцента в новата си книга "НЕподчинение. Ислямът и реформаторите", която представи пред БНР. "Кризата на исляма днес е колкото политическа, толкова и културна, и религиозна. Тя носи в себе си много други кризи, свързани с невъзможността да се..

публикувано на 09.09.24 в 14:26
Вътрешната баня на Сърбинската къща

Голям е интересът към Ипеклийската и Сърбинската къща в Берковица

Вътрешна баня в къща на 260 години - берковчанис гордост разказват за така наречената Ипеклийска къща, в която е живял поетът Иван Вазов. В съседство с нея има и по-млада на години баня, която е на век и половина и е част от Сърбинската къща. Двете са част от Музейния комплекс в Берковица. Към Ипеклийска и Сърбинската къща има голям..

публикувано на 09.09.24 в 11:49

В близост до германския планински масив в Харц от дни бушува пожар

В близост до планинския масив в Харц, в германската провинция Саксония Ахалт от дни бушува пожар. Властите смятат, че е възможно да става дума за умишлен палеж. Горският пожар на Брокен може да е бил предизвикан умишлено. Има индикации за това, казва пред местния вестник "Фолксстийм" началникът на районната пожарна служба Кай-Уве Лозе...

публикувано на 08.09.24 в 13:59

Фестивалът "Ние сме децата на реката" ще се проведе край Марица в Пловдив

"Ние сме децата на реката", под това мото в Пловдив се подготвя най-новият фестивал , който  ще се проведе край река Марица. Целта на организаторите от Фондация InBetween и Община Пловдив е чрез различни форми на изкуството жителите на града да станат съпричастни на  концепцията на администрацията за социализация на пространствата около..

публикувано на 08.09.24 в 07:15

Борбата за контрола над дигиталното пространство в нова фаза

Задържането на изпълнителния директор на „Телеграм“ Павел Дуров във Франция и преустановяването на достъпа до „Екс“ в Бразилия възпламениха дебата за ролята, която социалните мрежи играят в политиката, свободата на изразяване и разпространяването на дезинформация. Сред залозите в тези два случая са международната политика и интересите на..

публикувано на 07.09.24 в 10:30

На двудневен празник в Елхово: местни храни, кулинарни ателиета, концерти

Двудневен празник " ЕКО кошница, моля! " в град Елхово ще представи производители и преработватели от региона. На 6 и 7 септември жителите и гостите на южния град ще опитат продуктите на местни майстори, ще могат да се включат в кулинарни демонстрации, да послушат фолклорни концерти. Акцент е ателието за българска народна шевица. Поканата..

публикувано на 05.09.24 в 11:58