Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Веселин Тодоров: 9% ДДС за книгите е в полза на читателите, не на издателите

Не се получават права за електронни книги, защото България е известна с пиратството

Веселин Тодоров
Снимка: БГНЕС

Издателите са донякъде доволни от намаляването на ДДС за книгите, защото са се надявали това да бъде трайна мярка, не временна. Това обясни в предаването "Хоризонт до обед" издателят Веселин Тодоров, представител на Асоциация "Българска книга" (АБК).

Това не е мярка, която ще даде повече пари на издателите. Поне ние, издателите, твърдим, че ще намалим цените на книгите с тези около 9%. Ползата за издателите ще бъде, че може би ще постигат по-големи тиражи, от което може би ще имат по-големи печалби, но със сигурност авторите ще получават по-високи хонорари, а читателите ще получават по-ниски цени на книгите. Това е нашата теза за това защо смятаме, че не е мярка, която да подпомогне издателите на книги, а мярка, която да подпомогне читателите и писателите“, коментира Тодоров пред БНР.

Щетите, които търпим от пиратството в Интернет, са по-големи от ползите, които може би ще получим от намаляването на ДДС, изтъкна Веселин Тодоров. Издателите се надяват след поредното спиране на незаконно разпространение на литературни произведения в Интернет от ГДБОП, темата да добие по-голям отзвук. 

„Каквото ГДБОП може да свърши, е свършено. Проблемът е, че законодателството не ни позволява лесно, след като свършат своята работа, да бъде започнато досъдебно производство от страна на прокуратурата и нарушителите да бъдат санкционирани. Нашата цел, на издателите, не е да бъде вкаран някой в затвора, а да се предотврати пиратството“, заяви Тодоров.

Директива на Европейския съюз от 2001 година за защита на авторското право все още не се прилага у нас. Издателите настояват това да се промени. За целта са подготвени и обсъдени съответните текстове с Дирекция "Авторско право" в Министерството на културата, поясни Тодоров.

Предложенията са ГДБОП и съдът да налагат обезпечителни мерки за предотвратяване на пиратство до приключване на евентуален съдебен процес. Тъй като делата продължават по няколко години, е важно не да се чака не резултатът от тях, а още преди началото му да могат да се наложат тези мерки, уточни Веселин Тодоров. 

Заради законодателните празноти някои нарушители успяват дори да осъдят страната ни в Европейския съд по правата на човека за накърнена свобода на словото. „И те, под прикритието на такива псевдопопулистки лозунги като свободата на словото, не само че свободно пиратстват, ами даже получават обезщетения за евентуални действия срещу тях.“

В много от европейските страни действат много строги регламенти. Нашите студенти там знаят какво се случва дори само ако четеш пиратско произведение, допълни издателят.

Носителите на правата за дадени заглавия от ЕС и САЩ отказват да ги дадат за електронните издания, защото България е известна със своето пиратство, подчерта Тодоров. „Така че ако има книги, които са само хартиени и не електронни, причината е пиратството, а не обратното.“

Цялото интервю слушайте в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
д-р Александрина Перчева

Д-р Перчева: 3 D мамографията е най-прецизният начин за диагностика при плътна млечна жлеза

Месец октомври е обявен за месец на борбата с рака на гърдата – време за осведоменост, превенция и грижа за женското здраве.  " 3 D мамографията е най-прецизният начин за диагностика при плътна млечна жлеза , каза за "Хоризонт" д-р Александрина Перчева, един от водещите мамолоз и и специалисти по образна диагностика в България.  Тя участва..

публикувано на 03.10.24 в 11:48

"Данък захар"?

"Нашият метаболизъм е така устроен, че ние се храним с въглехидрати . Човек гледа да консумира храни с висока енергийна плътност – мазни и сладки храни, и оттам са съвременните заболявания." Това коментира пред БНР диетологът д-р Велислав Георгиев във връзка с предложението да се помисли за въвеждането на "данък захар". Д-р Николай..

публикувано на 03.10.24 в 10:53

Експерти: Не се завръщат щъркели от юг! Това са птици, идващи от север или неотлетели

Връщат ли се щъркелите обратно в България, след като преди повече от месец напуснаха гнездата си и се отправиха към топлите страни? Този въпрос е сред най-коментираните в социалните мрежи, след като сайтът за прогнози Meteo Bulgaria сподели клип на Семчо Миронов , известен земеделец от Монтанско, заснел щъркели, които били отлетели, а сега..

публикувано на 03.10.24 в 06:58

20 години в очакване на закон за доброволчеството

50-ото Народно събрание бе поредното, което не успя да приеме Закон за насърчаване на доброволчеството. България е единствената страна в ЕС, която няма такъв нормативен акт. Според доклад на "Евростат" едва 14% от младежите в България участват в доброволчески дейности - близо двойно по-малко в сравнение със средното за Европа. Мария Тончина:..

публикувано на 02.10.24 в 07:14

Бягане в подкрепа на незрящи хора ще се проведе за седма година в София

Благотворително бягане в подкрепа на трудноподвижни или незрящи хора ще се проведе тази вечер в София.  Организатор на събитието "Светулки RUN" е Софийски планински клуб и началото му е край езерото Ариана в Борисова градина. Информация за инициативата можете да немарите и във "Фейсбук" . Регистрацията започва в 19 часа, а самото бягане - от 20 часа...

публикувано на 01.10.24 в 05:08

Роботите стават все по-достъпни в българската икономика

Роботиката представлява голяма планина, която участниците се учат да изкачват заедно . По време на това изкачване те учат много за екипната работа, за реалния свят – как когато свържем две жички, напишем малко код и натиснем един бутон, виждаме как това, което сме направили, може да помогне на останалите около нас. Това обясни в интервю за..

публикувано на 27.09.24 в 11:32

Румяна Киризиева: В по-малките населени места са по-отворени към спорта

Последният петък на септември е Европейски ден на спорта в училище. Идеята е да се съчетаят физическа активност и забавление . Това е десето, юбилейно издание на кампанията у нас, в която се включват все повече училища и спортни клубове, отбеляза пред БНР  Румяна Киризиева от пловдивското сдружение "Бъди активен". По техни данни близо 800..

публикувано на 27.09.24 в 11:00