Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Протестите в САЩ като извор на надежда

Снимка: БТА

През уикенда се проведоха едни от най-мащабните протести в Америка с искания за равенство. Повод бе поредният фатален арест на афроамериканец. Демонстрации имаше в над 600 малки и големи градове в цялата страна. 

Стотици са възможно най-близо до Белия Дом, чийто периметър е отцепен, но сградата се разкрива ясно пред очите ни. Събота сутрин е, пламенни викове с познатия лозунг „Без справедливост няма мир“ се преплитат със скандирания на имената на загинали в ръцете на полицията афроамериканци като Джордж Флойд, Бриана Тейлър и много други жертви, превърнали се в символи на една продължаваща десетилетия борба. Така изглежда един от районите на протестите.

Смята се, че най-малко десет хиляди са участвали в протестите в събота във Вашингтон. В епицентъра им там вече има новопокръстена улица - Black Lives Matter Plaza - в груб превод "Животът на афроамериканците има значение". 

На създадения площад дошлите бързат да се снимат до огромните жълти букви по асфалта по-малко от 24 часа след получаването на новото име.

Според един от присъстващите афроамериканци, вече има индикации за тръгване в правилната посока. За разлика от преди, при случая с Джордж Флойд е имало бързо уволнение на замесените и повдигане на обвинения. „За момента ответните реакции са добри, можеше да действат по-бързо.“

Бяло момиче без да се замисли отсича, че това не е първият й подобен протест, но се надява да е последният й. Запитана дали вижда нещо оптимистично, тя отговаря, че повече бели хора започват да схващат реалното положение.

Афроамериканец с черна маска срещу Covid-19 с надпис “Не мога да дишам“ – болезнената фраза от последните мигове на Джордж Флойд, е дошъл с храна и вода за демонстриращите, защото вярва, че всеки участник в движението Black Lives Matter е от значение. Мъжът коментира, че присъствието хора от различни етноси е оптимистичен сигнал, който ще доведе до необходими за провеждане на разговори.

На няколко пъти по време на протестите на протестите се забелязват и спорадични танци. Органите на реда са почти незабележими. Но фона на хубавото време хората във Вашингтон се възползват максимално от това да станат част от историята и да се похвалят в социалните мрежи, но има и такива, които не забравят причината за събирането – наново отворени дълбоки рани, които изискват конкретно лечение.

Непоставяни под въпрос с десетилетия дискриминационни практики в ущърб на афроамериканците, за които някои бели американци дори и не са се замисляли. Сега индикациите са, че има чуваемост, емпатия и готовност за помощ. Но тепърва предстои да се види дали реално енергията от протестите ще трансформира реалността - дали ще се доближим до свят, в който цветът на кожата не е определящ фактор за това кой да заеме място в мениджърски екип. Свят, в който цветът на кожата не е определящ фактор за това кой да бъде приет в болница и кой да бъде оставен на самолечение. Свят, в който цветът на кожата не е определящ фактор за това кой да се се размине с леко наказание и върху кого да бъде използвана смъртоносна сила. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Българите в Южна Каролина отбелязоха тържествено 24 май

Училището “Патиланско царство” в Мъртъл Бийч, щата Южна Каролина, тържествено отбелязва 24 май и краят на учебната година. Децата участваха в празничен концерт, куклен театър и имаха още много приятни преживявания заедно с родителите си. Беше отпразнуван празникът на буквите в неделното училище, създадено само преди 6 години, все още само..

публикувано на 25.05.25 в 07:20

Нова техника получава отделението по Нуклеарна медицина в Комплексния онкологичен център в Русе

Напредъкът на технологиите дава възможност за развитие на медицината, а оттам и огромна полза за хората. Всъщност става дума за човешки живот и това е безценният принос на съвременната техника и лекарски знания.  Как ще се развива отделението по Нуклеарна медицина в Комплексния онкологичен център на Русе разказва кореспондентката ни Ася Пенчева в..

публикувано на 25.05.25 в 06:11

Над 4 милиона българи ще могат да се тестват в домашни условия за два вида онкологични заболявания

Над 4 милиона българи ще могат да се тестват у дома за два вида онкологични заболявания през следващите шест години. Здравното министерство обяви, че подготвя модерен скрининг за рак на маточната шийка и на дебелото черво, а целта е максимален брой хора да се прегледат, без да чакат на опашка пред лекарски кабинет. Очаква се първите тестове да..

публикувано на 25.05.25 в 05:50

Диана Гласнова от Хърватия: Най-голяма полза от еврото имат големите фирми, хората търсят промоциите

Най-голяма полза от влизането на Хърватия в еврозоната имат големите фирми, които имат внос и износ . За тях беше много положителна крачка, защото се избягват много технически проблеми при вноса и износа.  Това коментира пред БНР журналистът Диана Гласнова - българка, която от години живее в Хърватия, също е и кореспондент на БТА. За..

публикувано на 21.05.25 в 14:14
Бела Бенова

Бела Бенова - фотограф и пътешественик по морските фарове на Европа

Бела Бенова е фотограф и  пътешественик по морските фарове на Европа.  Автор на книгата "По пътя на пулсиращата светлина". Няколко изложби по темата. "Връщаме лентата" точно 18 години назад, когато Бела поема на първото си пътешествие, следвайки пулсиращата светлина на българските черноморски фарове, а светлината бързо я повежда към съседна..

публикувано на 20.05.25 в 13:37
Доц. Михаела Мишева - УНСС

УНСС набира стажанти за програма "Езиков приятел" в подкрепа на деца мигранти

УНСС набира стажанти за програма "Езиков приятел" в подкрепа на деца мигранти. Стажантска програма "Езиков приятел" е насочена към студенти, които желаят да допринесат за социалната интеграция и успешното развитие на деца мигранти в България. Инициативата се реализира в рамките на проекта Language Buddy. Програмата търси мотивирани и..

публикувано на 18.05.25 в 11:04

София на последно място в международно проучване за безопасно придвижване на деца и подрастващи

София заема последното, 36-о място в международна класация на мрежата "Чисти градове" за безопасно придвижване на деца и подрастващи. Оценката ни е три пъти по-ниска дори от предпоследния в подреждането . В класацията участват големи градове и столици на държави от ЕС. Проучването "Улици за децата, градове за всички" анализира..

публикувано на 16.05.25 в 11:47