Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Въпросник ще оценява мястото на БГ индустрията в европлановете за Космоса

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Въпросник ще търси отговори за това какво е мястото на българската индустрия в европейските планове за Космоса. Документът и новите предложения към бизнеса за участие в проекти на ЕС бяха представени на онлайн информационна сесия.

Динка Динкова, която е от дирекцията за новосформираната в ЕК Главна дирекция „Отбранителна индустрия и Космос“ посочва, че по различни програми за изследванията в Космоса има близо 30 милиарда евро. И това е доказателството, че за ЕС космическите изследвания са приоритет. България също може да е част от тези проекти, става ясно от думите ѝ и изброи възможните сектори.

"Програма за насърчаване на бизнеспредприемачеството, програма за стартъп компании, която ще предлага и достъп до рисково финансиране на най-добрите идеи. Другият нов момент - програмата предвижда и по-разширена роля на Европейската агенция за спътникова навигация, базирана в Прага, която ще бъде натоварена с експлоатацията на тези европейски системи, разработването на нови приложения и нови пазари. Тези програми са отворени и достъпни за всички, за малки и големи предприятия от малки и големи държави членки и надявам се българското участие да бъде все по-активно, за да може България да затвърди и доразвие своите позиции в този стратегически сектор, който би могъл да се превърне в истински мотор за модерна икономика".

Статистиката -  до сега към края на март има 87 български предложения към Европейската космическа агенция. Има 30 одобрени и 22 извършени дейности, 7 са били в процес на одобрение. Една е била отложена заради Covid. 

По данни на Министерството на икономиката за петте тръжни процедури, проведени от 2015 година насам са усвоени 3,480 милиона евро чрез 22 договора. 

Икономическото министерство посочва, че българските фирми подобряват представените от тях проекти, тъй като нивото за успеваемост е средно 34 процента. Но е нужно и повишаване на качеството на предлаганите проекти, за което се дават точки. 

Бизнес специалисти обясняват, че само 20 процента от усилията са за изстрелване, а останалите за технологичния процес. И тук е мястото, където може да наблегнат българските фирми, обясни Камен Илиев, който е директор на бюро за трансфер на аерокосмически технологии, което работи заедно с БАН:

"Единственият начин за по-малките страни да се включат в космическите изследвания е именно тази интеграция, която освен всичко друго координира националните, европейските и международните космически програми. Космосът е сложна дейност, изискват се много усилия, изисква се много капацитет познания и наскоро чух уважавания от мен професор Гецов в едно изказване да казва, че Космосът е фактически лакмус за всяка една страна, за нивото на нейните индустриални и технически способности. И това е точно така. Ако вие можете да правите нещо в Космоса, то може да се счита, че това е индустриално развита държава. И това е голямото предизвикателство пред България, пред българския бизнес, пред българската държавна администрация именно да намерим тази пресечена област между нашите икономически възможности и нашите технологични възможности".

Затова Камен Илиев казва, че бизнесът трябва да попълва анкетата, която трябва да даде картина на потенциала за развитие на българския индустриален и научен капацитет в космическия сектор, неговите технологии и готовност за сътрудничество с Европейската космическа агенция. 

Желяз Енев, директор на Дирекция „Икономическа политика” в Министерство на икономиката, казва, че и това ще е достатъчно България да излезе с написана българска космическа програма. 

"Не желаем да разработваме космическа програма, която няма сериозни основания, не е основана на факти, на оценка, на потенциала, на интереса на нашите фирми, на оценка на техните възможности. Публичните средства не са неограничени, в този смисъл следва всеки лев да бъде изразходван по възможно най-ефективен начин. И още една причина - постиженията на България в областта на Космоса, не е моя оценка, силно са намалили своя обем. При липса на ясно осъзнаване къде сме и къде искаме да отидем, не е възможно да се разработи стратегия, която да бъде изпълнима и полезна за отрасъла. Затова ние също очакваме резултатите от проучването, за да разработим документа".

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Централна гара София

СОС заседава за местенето на спирките на градския транспорт при Централна гара

Столичният общински съвет ще разгледа на заседанието си днес възможността за реорганизация на спирките на градския транспорт в района на Централна гара и автогара "Сердика" с цел улеснение на гражданите при прекачване. Предложението е на общински съветници от "Продължаваме промяната - Демократична България - Спаси София". В района на..

публикувано на 28.11.24 в 08:16
Орлин Колев

Орлин Колев: Няма индикация за конституционна криза, проблемът е политически

Поне засега  няма индикация за конституционна криза, проблемът е политически . Това заяви пред БНР д-р Орлин Колев, преподавател по конституционно право. Той не изключи възможността " в края на март или началото на април да сме изправени пред новите, поредни парламентарни избори ". Депутатите със седми пореден опит за избор на председател на..

публикувано на 28.11.24 в 08:07
Антоанета Цонева

Антоанета Цонева: Зад председателя на НС не трябва да има мнозинство с антиевропейски дневен ред

"И днес ние ще продължаваме да търсим решение за избора на председател на НС, без да се отказваме от нашето разбиране за това, че зад председателя не следва да се създава мнозинство, което има дневен ред, който може да се окаже антиевропейски ".  Това заяви пред БНР Антоанета Цонева от "Да, България", част от коалицията ПП-ДБ, преди днешния..

публикувано на 28.11.24 в 08:00

Около 2 000 души са протестирали в Букурещ след победата на Калин Джорджеску

Около 2 000 души са протестирали в Букурещ след победата на първия тур на президентските избори в Румъния на крайнодесния кандидат Калин Джорджеску, предаде Франс прес. Демонстрантите са се събрали на Площада на победата и са развели както знамето на Европейския съюз, така и банери с надписи: "По-добре мъртъв, отколкото фашист" и "Денят, в..

публикувано на 28.11.24 в 08:00

НЗОК обсъжда дали да заплаща диагностиката на трите най-разпространени онкологични заболявания

Надзорният съвет на Здравната каса се очаква да обсъди днес включването на биомаркерната диагностика на три онкологични заболявания в амбулаторна процедура, както и заплащането им от догодина. Ако Касата поеме диагностика на трите от най-разпространените онкологични заболявания - рак на простатата, на белия дроб и на дебелото черво, това ще..

публикувано на 28.11.24 в 07:52

Прекратяването на огъня между Израел и "Хизбула" се спазва

Прекратяването на огъня между Израел и ливанската шиитска организация "Хизбула", което влезе в сила миналата нощ, засега се спазва. Сделката беше сключена с посредничеството на САЩ и Франция. Вчера хората от двете страни започнаха да се връщат по домовете си в граничната зона. Влезе в сила прекратяване на огъня между Израел и "Хизбула"..

публикувано на 28.11.24 в 07:49
Виница, Украйна

Масирана атака по енергийната инфраструктура на Украйна

В цяла Украйна е обявена въздушна тревога  заради изстрелването от страна на Русия на крилати ракети.  Според източници, близки до американското разузнаване, решението на САЩ да позволи на Украйна да използва американски оръжия дълбоко в руска територия не е увеличило риска от ядрена атака. Агенция Ройтерс съобщава, че според източниците, има..

публикувано на 28.11.24 в 07:44