Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Изложба в памет на космополитния Димитър Киров

Снимка: БГНЕС

„Мисията на Общински институт „Старинен Пловдив“ е да опазваме и популяризираме българското духовно наследство. За нас бе много важно да се подготвим за честването – 85 години от рождението на големия творец и общественик маестро Димитър Киров. Не само защото той е знаков за Пловдив, а защото голяма част от богатото и разнообразно творчество на Димитър Киров се намира именно на територията на Стария град.“ Това разказа пред "Хоризонт" Донка Налбантова от "Старинен Пловдив".

"Приживе той на всеки свой рожден ден сутрин рано подаряваше по една картина, а в следобедните часове на деня откриваше изложба и събираше своите приятели и почитатели", обясни Налбантова. Затова именно на рождения му ден – 20 май, реализирали символно виртуална изложба, посветена на творчеството на Киров и озаглавена „Памет за Маестро ДиКиро”. Показват се картини от фонда на „Старинен Пловдив“. Включени са и знакови монументални творби, които се намират в екстериора на града. 

През 60-те години Димитър Киров, Георги Божилов – Слона, Енчо Пиронков, Йоан Левиев, Христо Стефанов формират една група художници, които в гилдията наричат „бунтарите“, които стават новатори в българското изкуство, защото започват да поставят нови акценти, да експериментират с нови техники. Тази „велика петорка“ прави революция, тя започва от Пловдив, но прави революция изобщо в съвременното изобразително изкуство“, подчерта Донка Налбантова.

Киров е имал шанса да се докосва до големи имена в изкуството като Салвадор Дали и Марсел Марсо. Три града оставят сериозен отпечатък в неговото творчество. 

Той е роден в Истанбул, живее в Пловдив и голяма част от живота и творчеството му са посветени на Париж. Както самият той казваше – това са трите града, които белязаха моя живот и са същината на моя живот. Никога незагърбвайки своята връзка с Истанбул, винаги завръщайки се в своя любим Пловдив и често пребивавайки в Париж, тези три града са белязали сериозно и творческия му път, и богатите му контакти, които повлияха през годините за неговата сериозна обществена дейност“, изтъкна Донка Налбантова. 

В Стария град в Пловдив специално обособена къща вече посреща посетителите и реално с над 80 творби на Димитър Киров, „както живописни, така и мозайки, творби, които представляват най-добрите образци по теми и етапи от неговото творчество“, отбелязва Налбантова от Общински институт „Старинен Пловдив“.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 
Снимки в публикацията: БГНЕС


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Израелската опера в Тел Авив

Преди премиерата на “Турандот“ в Телавивската опера

Заради ударната вълна от паднала наблизо ракета, която изпочупи стъкла на сградата на Операта в Тел Авив, премиерата на “Турандот“ от Пучини – последна за сезона, беше не в края на юни, а през юли. За най-нетърпеливите в едно от фоайетата се състоя концерт-лектория с избрани арии от творбата, изпълнени от студентите в специализирания клас на..

публикувано на 21.07.25 в 15:29

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В осмото издание от 32-я летен сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: Разговор със сопрана Красимира Стоянова, диригента Павел Балев и продуцента Георги Еленков за звукозаписната работа по предстоящия моцартов албум на българската оперна прима със Симфоничния оркестър..

обновено на 21.07.25 в 15:01
Деница Тодорова

Художничката Деница Тодорова: Гледайте съвременно изкуство! Купувайте млади автори!

Ако сте ценители на съвременното изкуство, до 21 ноември в къщата музей "Вера Недкова" в София, която е филиал на Националната художествена галерия, можете да разгледате новата изложба "Метафора на паметта" на художничката Деница Тодорова. Тя е завършила живопис в Кралската академия за изящни изкуства в Антверпен.  От 20 години..

публикувано на 19.07.25 в 08:05

На големия екран тръгва филм за певицата Милена Славова

От днес - 18.08, на големия екран тръгва документален филм за певицата Милена Славова. Лайтмотивът "И никой не пита защо" е избран за заглавие на лентата. Ние се познаваме повече от 30 години, разказа пред БНР режисьорът Марио Кръстев. "Тя наистина си задава много въпроси и се чуди защо другите не го правят.  Милена е запазила чистотата си...

публикувано на 18.07.25 в 16:56
Да запазим Корал: Безполезни изкопаеми 2025

Изкуството в подкрепа на плаж "Корал"

В столичната галерия "Арт 158" беше открита изложбата "Да запазим "Корал": Безполезни изкопаеми 2025". В нея се срещат изкуството, екологията и протестът срещу застрояването на българското Черноморие. Тя е свързана със стремежа да запазим това място, обясни пред БНР кураторът проф. Борис Сергинов. "Показват се неща, които са намерени..

публикувано на 17.07.25 в 12:00
Лято в музея 2025 в Плевен

"Лято в музея 2025" с нови изненади в Плевен

Специалисти от Регионалния исторически музей в Плевен готвят изненади за поредното издание "Лято в музея 2025".  То ще се проведе от 21 до 25 юли. За заниманията разказва Елвира Конова , ръководител отдел "Връзки с обществеността и медиите". "Децата ще могат отново да се вживеят в професията на археолога, в професията на летописците, като..

публикувано на 16.07.25 в 13:55

Светослав Драганов: Атанас Киряков е документирал историята съвсем честно и прилежно

В Дома на киното днес - 15.07, ще бъде почетена паметта на един от най-значимите български документалисти – Атанас Киряков. Гилдията "Режисьори" на СБФД е  организирала  специална прожекция на 35-милиметрова лента, която ще събере пет от неговите кратки, но въздействащи филми, заснети между 1988 и 1990 година. "Атанас Киряков е..

публикувано на 15.07.25 в 13:30