Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Изложба в памет на космополитния Димитър Киров

Снимка: БГНЕС

„Мисията на Общински институт „Старинен Пловдив“ е да опазваме и популяризираме българското духовно наследство. За нас бе много важно да се подготвим за честването – 85 години от рождението на големия творец и общественик маестро Димитър Киров. Не само защото той е знаков за Пловдив, а защото голяма част от богатото и разнообразно творчество на Димитър Киров се намира именно на територията на Стария град.“ Това разказа пред "Хоризонт" Донка Налбантова от "Старинен Пловдив".

"Приживе той на всеки свой рожден ден сутрин рано подаряваше по една картина, а в следобедните часове на деня откриваше изложба и събираше своите приятели и почитатели", обясни Налбантова. Затова именно на рождения му ден – 20 май, реализирали символно виртуална изложба, посветена на творчеството на Киров и озаглавена „Памет за Маестро ДиКиро”. Показват се картини от фонда на „Старинен Пловдив“. Включени са и знакови монументални творби, които се намират в екстериора на града. 

През 60-те години Димитър Киров, Георги Божилов – Слона, Енчо Пиронков, Йоан Левиев, Христо Стефанов формират една група художници, които в гилдията наричат „бунтарите“, които стават новатори в българското изкуство, защото започват да поставят нови акценти, да експериментират с нови техники. Тази „велика петорка“ прави революция, тя започва от Пловдив, но прави революция изобщо в съвременното изобразително изкуство“, подчерта Донка Налбантова.

Киров е имал шанса да се докосва до големи имена в изкуството като Салвадор Дали и Марсел Марсо. Три града оставят сериозен отпечатък в неговото творчество. 

Той е роден в Истанбул, живее в Пловдив и голяма част от живота и творчеството му са посветени на Париж. Както самият той казваше – това са трите града, които белязаха моя живот и са същината на моя живот. Никога незагърбвайки своята връзка с Истанбул, винаги завръщайки се в своя любим Пловдив и често пребивавайки в Париж, тези три града са белязали сериозно и творческия му път, и богатите му контакти, които повлияха през годините за неговата сериозна обществена дейност“, изтъкна Донка Налбантова. 

В Стария град в Пловдив специално обособена къща вече посреща посетителите и реално с над 80 творби на Димитър Киров, „както живописни, така и мозайки, творби, които представляват най-добрите образци по теми и етапи от неговото творчество“, отбелязва Налбантова от Общински институт „Старинен Пловдив“.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 
Снимки в публикацията: БГНЕС


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Соня Хачикян

Соня Хачикян: Будителите ни карат да мислим

В днешно време имаме нужда от будители повече от всякога. Това заяви пред БНР издателят Соня Хачикян. Издателят Соня Хачикян за „Мадмоазел Айфел и кулата на любовта“ Благодарение на издателя Соня Хачикян българските читатели могат да прочетат книгите на Сара Нович "Добре познати са личностите от нашето минало, които сме нарекли народни..

публикувано на 31.10.24 в 18:06
Тодор Велков, Дениз Бояджиев, Антонио, Александър Мутафчийски и Илона Иванова

"Криворазбраната цивилизация" на сцената на Музикалния театър за Деня на будителите

153 години назад, в далечната 1871-ва в Букурещ, Румъния, излиза от печат сатиричната пиеса на Добри Войников "Криворазбраната цивилизация".   В нея авторът е уловил онези черти от народопсихологията, които приемат безкритично чуждите модни образци и умело осмива стремежът на възрожденския българин да се идентифицира с тях...

публикувано на 31.10.24 в 08:53
Кирил Маричков

"Полетът на Щуреца" - един спомен за Кирил Маричков

Тази вечер - 30.10, от 21 часа БНТ ще излъчи филма "Полетът на Щуреца". Той е дело на режисьора Николай Василев. Лентата разказва за рок легендата Кирил Маричков, който днес трябваше да стане на 80 години.  Василев се среща с Маричков по повод друг филм.  "Тогава си помечтах да направим нещо повече за него.  Минаха няколко месеца и му..

публикувано на 30.10.24 в 19:13
Антони Вит

Полска музика от ХХ в. в сезона на Софийската филхармония

Маестро Антони Вит, който репетира със Софийската филхармония за концерта в четвъртък от 19 часа в зала "България", е смятан за д оайен в диригентското изкуство. И не само в родната си Полша – той работи с различни европейски оркестри в Европа, особено често в Испания, където си сътрудничи със Симфоничния оркестър на Навара и ансамбъл "Памплона"...

публикувано на 30.10.24 в 15:40

Кларинетистът Росен Идеалов - 45 години отдаденост на музиката

Росен Идеалов - един от най-уважаваните български кларинетисти и педагози - ще отпразнува 45 години на сцената на 30 октомври 2024 г.  Концертът ще бъде в столичната зала "БИАД" на улица "Георги С. Раковски" №108 от 19:00 ч. Ще му партнира пианистката Надежда Цанова, с която са творчески тандем от няколко години.   Росен Идеалов ще съчетае в тази..

публикувано на 30.10.24 в 12:03
Симеон Стоилов

Художникът Симеон Стоилов: Природата е най-искреното, което ни заобикаля

"Природата, отношението към заобикалящата ни среда винаги ме е вълнувало под различни форми, не само като живопис, но и по-мащабните проекти. Това са моите посоки, които следвам. Природата винаги ще остане като най-искреното , което ни заобикаля." Това отбеляза в интервю за БНР художникът Симеон Стоилов, който открива своя изложба в..

публикувано на 30.10.24 в 09:50
Ива Димитрова

"С аромат на печени чушки" - не просто роман, а пътуване през детството

С аромат на печени чушки – новата книга на Ийва, която ще докосне сърцето ви и ще ви накара да се замислите за силата на корените и важността на семейството. "С аромат на печени чушки" не е просто роман, а пътуване през детството , семейните връзки и намирането на себе си. Новата книга "С аромат на печени чушки" ни връща към детството..

публикувано на 30.10.24 в 09:31