Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ярки образи от Багренци в изложба с творби на Васил Чакъров

Снимка: архив

Картини на Васил Чакъров, посветени на Багренци, ще бъдат показани в Художествената галерия „Владимир Димитров – Майстора“ в Кюстендил. Кюстендилското село Багренци е родното място на художника. За изложбата са подбрани 130 творби. Тя е част от по-голям проект за представяне на художественото наследство на Васил Чакъров, което е не само голямо, но и богато, изтъква Ружа Маринска, изкуствовед и художествен критик.

„Това багренско детство го е стопляло през целия му живот. Той се е връщал често в бащиния дом, в родното място. Това е един много голям цикъл от живопис, от акварели, от графики, които са посветени на Багренци. С дома, пейзажите около Багренци, панаирите, сергиите и всичко, което е видял и запомнил ярко“, разказва Ружа Маринска пред "Хоризонт".

В архива на твореца непосредствено преди изложбата е открито стихотворение в проза, в което той описва живите си детски спомени, разказа Маринска. „За бостаните, за слънчогледите, за животинките, за цъфналите круши... Това е нещо, което действително е дало и цвят, и форма на изкуството му.

По отношение на хората Васил Чакъров има своеобразно виждане – нито ги идеализира, нито им се присмива, допълва изкуствоведът. "Той просто много ги обича. И бабата, и дядото, и другите съселяни. Просто ги обича и ни ги е запечатал много естествени и в същото време много вълнуващо.“

За него и Майстора, и Константин Щъркелов са били своеобразни икони, подчертава Ружа Маринска. „Това е уникалното при него – той е един самоизградил се художник, той не е учил в Академията. И това са големите български майстори, които са му били учителите в това самоизграждане.“

"Той можеше да рецитира стихове безброй. Има внушителен архив. От 60-те години – това е половин век, до края на дните си, той живо се интересуваше от всичко, което се случва. Изрезки от вестници, от списания, издадени книги. Всичко това при него е в много, много кашони, много-много кутии, които са много добре надписани“, казва още Маринска.

През 2024 година ще бъдат отбелязани 90 години от рождението на Васил Чакъров. Дотогава на различни етапи ще бъде представяно творчеството му, така че ще знаем повече за „тази вселена Васил Чакъров“, допълва Ружа Маринска.  

Цялото интервю слушайте в звуковия файл. 


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Марина Великова отново ще бъде част от Националната антарктическа експедиция

Изложбата "Ледовете на Антарктика" можете да видите на Международния фестивал на планинарското и приключенско кино Банско филм фест, който ще се проведе за 23-ти път.  В края на месец декември Марина Великова се отправя за втори път към ледения континент.  През месец февруари на 2024-та година тя се завърна от Антарктика, където на остров..

публикувано на 17.11.24 в 11:20

Млади автори в Тел Авив взеха участие в конкурс в духа на сюрреализма

През 2024 година се отбелязват 100 години от написването на първият манифест на сюрреализма от Андре Бретон. Ще надникнем в галерия "Едмонд де Ротшилд" в Тел Авив, на специално подготвена изложба на млади автори, които творят под влияние на сюрреализма. Ще ви срещнем с кураторката на изложбата Керен Залц, самата тя е творец. "Реших да обява..

публикувано на 17.11.24 в 07:42

Евгений Шевкенов празнува 30 творчески години във Виена

През месец октомври изявеният български цигулар с успешна международна кариера Евгений Шевкенов отбеляза официално 30-ия сезон на своята творческа дейност във Виена. Музикалната вечер се състоя в залата на Консерваторията „Рихард Вагнер“ в австрийската столица и представи специално изградена като концепция концертна програма, озаглавена „ Моята..

публикувано на 16.11.24 в 15:35
Паганини ансамбъл Виена

Паганини ансамбъл Виена с дебют на софийска сцена

На 19 ноември от 19:00 ч. във Военния клуб Европейският музикален фестивал ще представи за първи път пред софийската публика концерт на Паганини ансамбъл – Виена. Създадена от известния български цигулар Марио Хосен, камерната формация включва още Марта Потулска – виола, Лиляна Кехайова – виолончело и Александър Свете – китара. Целта на..

публикувано на 15.11.24 в 18:17

Над 100 събития в 15 града предлага Нощта на театрите

Започва 12 - тото издание на инициативата "Нощ на театрите". То обхваща 15 града и предлага над 100 театрални събития, съобщи пред БНР  Мария Панайотова, която е един от организаторите. Нощта на театрите започва от Пловдив "Нощ на театрите" ще представи различни театрални жанрове и програма, разгърната в различни часове на деня и нощта...

публикувано на 15.11.24 в 13:24

Филмовият фестивал ОКО - мост между България и Украйна

В Одеса отбелязаха 15 години от откриването на паметник на Христо Ботев в Украйна. Ботев и Тарас Шевченко са сред вдъхновителите на тазгодишното издание на Международния фестивал на етнографското кино ОКО . Тарас Шевченко среща Христо Ботев на Международния фестивал на етнографското кино - ОКО Искахме да ги направим по-близки до нас ,..

публикувано на 14.11.24 в 10:59
Татяна Робева, Нели Трошева и БХК

"Роден за музиката" - концерт за 90-годишнината на диригента Георги Робев

На 14 ноември в Първо студио на БНР предстои едно особено вълнуващо събитие за почитателите на хоровата музика и за всички, които познаваха големия български диригент и педагог проф. Георги Робев. На същата дата той можеше да навърши 90 години, ако не беше напуснал този свят през 2002 г.  Свързваме името му с различни хорови състави, но най-вече с..

публикувано на 14.11.24 в 10:01