Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Забравеният герой Джанюариъс Макгахан

Снимка: wikipedia.org

Тази година в Ню Лексингтън няма американо-български фестивал. Повече от 40 години това се случваше - кога по-тихо, кога по-шумно по това време на годината. Тези фестивали в родното място на американския журналист Джанюариъс Макгахан винаги са били с посвещение на него: "С благодарност!".


В малкото градче в южната част на щата Охайо досега е живял един-единствен българин. В момента там няма нито един наш сънародник. Но фестивали продължава да има. Без тази година. Заради коронавируса, разбира се. Но историците и българските емигрантски организации в САЩ не пропускат да напомнят, че се навършват 142 години от смъртта и 176 години от рождението на журналиста Макгахан, свързал завинаги живота си с България и българското Освобождение.

През 1871 година Макгахан е назначен от в-к “Ню Йорк Хералд” като кореспондент в Санкт Петербург. Той  бързо научава руски. След няколко месеца трябва да  отиде в Ялта по работа. Там среща красивата и интелигентна аристократка Варвара Николаевна Елагина. Американецът от ирландско потекло се влюбва в нея от пръв поглед и шеговито ѝ предсказва, че тя ще се омъжи най-късно до две години. Ако това стане, ще Ви поканя на сватбата си, обещава Варвара, а той и отговаря, че то се знае: “Нали аз ще съм женихът”.

За живота на Макгахан Елена Цанева разговаря с Камелия Попова - учител и лектор, преподавател по история и хуманитаристика в колежа Дю Пейдж в Глен Елън, близо до Чикаго, изследва живота на журналиста и търси отговори на още много въпроси, свързани с него - кой всъщност е той, какво го свързва с България, има ли подмяна на историческите ни ценности.

Предсказанието на Макгахан сбъдва ли се, или не?

Двамата всъщност преминават през много перипетии, но успяват да запазят връзката си и след около 1 година и половина се оженват в Париж. Тогава тя е 22-годишна, Макгахан 27-годишен и бракът им продължава до самата смърт на Макгахан, около 5 години и половина.

Вие сте автор на книжката “Един забравен герой: приносът на Джанюариъс Макгахан към българското освобождение, 1876-1878 “. Някога в учебниците по история за Макгахън пишеше, че това е кореспондентът, който при потушаването на Априлското въстание и насочва вниманието на Европа към България. За Макгахан България е една далечна, повече или по-малко чужда страна. А той проявява един необичаен интерес към българите. Как се стига до неговите репортажи. Откъде идва този интерес?

Ще започна с това ,че за Макгахан интересът към България е свързан с това,че той следи всички световни събития в момента, вижда, разбира за какво става въпрос.По това време се носят т.н. тъмни слухове, още нищо не е ясно. Т.е., проявявайки собствена инициатива, той пита своя работодател дали е възможно да го назначи в България.При неговия отказ Макгахан скъсва най-после с работодателя си  от “Ню Йорк Херълд” и се обръща към лондонския “Таймс”.


От там също получава заплата за репортер от 10 хил. златни долара и покриване на всички разноски. Трябва да подчертаем тук, че за 2-те страни - както и за “Дейли нюз”, така и за Макгахан българските събития откриват една златна възможност. Защо? Защото Макгахан още от 18-годишен мечтае да напише един ден книга, която ще го направи световно известен. До този момент той е написал две такива книги, които претърпяват голям финансов неуспех и Макгахан е убеден, той е сигурен, че ето това е неговият звезден час - събитията в България, това, което се случва. За вестника “Дейли нюз”, който е орган на британската Либерална партия към момента, потвърждаването на изнесените от него по-рано факти за това, което се случва в България, които са веднага отречени от британското и турски правителства, е всъщност моментът, в който вестникът ще си затвърди репутацията и ще нанесе и сериозен удар на политическия враг - Консервативната партия, правителството на Дизраели, и така ще подготви почвата за предстоящите избори за министър-председател.

Как от разстоянието на близо 1 век и половина историческата наука днес оценява репортажите на Макгахан. Можем ли да приемем написаното за 100 % достоверно или има и съмнения относно някои факти или събития?

Вижте, историческата наука използува една много сложна система от правила и критерии на преценка на достоверността, но аз няма да навлизам в специфики, ще подчертая само 3 основни момента: първо Макгахан не е пряк участник или очевидец в тези събития, които преразказва. Неговият разказ се базира на описанието на други лица, които са били преки участници или свидетели. Второ, езикът на неговото повествование е подчертано колоритен, силно емоционален, шокиращ, на моменти тенденциозно провокиращ и разбира се, по-късно Макгахан е бил обвиняван за този прекалено живописен стил, както те се изразяват, който бил попречил на читателя трезво да възприеме фактите. И третият важен момент е личното отношение на автора, неговата пристрастност. И то силна пристрастност. Позитивна, много положителна оценка за българската страна и силно негативна за турската. И тука аз мога да дам един пример. След среща с мюдюрина или управител на Панагюрище, който е мъчител и изнасилвач на Райна Попгеоргиева, Макгахан се изказва за него, че това е най-мръсният и гаден звяр,който очите са ми виждали.” Т.е., едно такова определение днес би предизвикало доста бурна реакция. Въпреки всички изброени недостатъци обаче трябва да изтъкнем и да се знае, че Макгахан не измисля фактите. Той не пише художествена литература.Това са дописки от мястото на събитието един месец, след като то се е случило. И да той симпатизира на българската кауза и представя другата страна в негативна светлина, но той не събира информация само едностранно от пострадали българи. Той събира, той разговаря с чужди наблюдатели и граждани в момента в България, пребиваващи, а също и с много представители на османските власти по места, така че той успява да си създаде много точна представа за нещата.

Макгахан всъщност остава като кореспондент почти до края на руско-турската война. Той е свидетел и отразява военните действия, войната не го пощадява и неговият живот? Безумна храброст, саможертва в името на някакъв идеал или… Какво точно го води на фронта?

И храброст, и саможертва, и професионален ангажимент, разбира се. Неговият договор с “Дейли нюз” е продължен, а той е натоварен да отразява събитията този път като военен кореспондент. И да си дадем сметка колко брутални, колко тежки са били условията на тази война, е самият факт,че Макгахан остава един от 5-мата кореспонденти, които все още продължават да отразяват войната в нейния край при положение, че при нейното започване се явяват около 80 такива.След края на войната Макгахан е имал намерение най-после да се откаже от опасната си професия….и да се отдаде на писателска кариера".

Но всъщност той почива в края на войната.
Да, достигайки в края предградията на Константинопол, …той се заразява в Константинопол с тиф и умира там".

Той отразява и битките при Плевен, Шипка - изключително тежкото прекосяване на Стара планина при зимни условия, всичко това Макгахан го отразява и той е редом с руския войник.

В последните години обаче, Макгахан все по-често е наричан “освободителят на България”. Без да отричам неговите заслуги, всеки път се питам не е ли пресилено това определение и не е ли това поредното политизиране и пренаписване на историята?

"Като историк аз не бих се ангажирала с подобно определение.А доколкото ми е известно и никой от колегите историци не го е използвал".

Но го чуваме в официални изказвания, от държавни служители?

Паметник на Джанюариъс Макгахан в Клинтън, Охайо

"Да, точно така. Затова е важно да знаем от къде тръгва, как е измислено това определение.Това става в далечната 1904-та г. от 2 местни американски организации в родното място на Макгахан. Едната е Клуб на Макгахан, а другата е “Рицарите на Колумб”, която е всъщност религиозна католическа организация. Т.е. те се опитват да съберат пари за новата му надгробна плоча и във връзка с цялото събитие успяват да издигнат такава плоча и поставят въпросния надпис.Така че за нас е много важно да знаем - идеята е чисто американска, осъществяването е американско и отразява изцяло американската гледна точка. Това, че в днешно време някои частни български лица или групи, или представители на официалните български власти също ползват това понятие, не означава,че то се среща в академичната ни историческа литература".

Репортаж на Елена Цанева в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Преговори за продажба на "Гардиън" - най-стария неделен вестник в света

Собственикът на „Гардиън“ потвърди, че преговаря за продажбата на неделното си издание „Обзървър“, който е най-старият неделен вестник в света. Guardian Media Group е получила предложение от Tortoise Media, която иска да инвестира около 25 милиона паунда през следващите пет години в „редакционно и търговско обновяване“ на „Обзървър“.  Tortoise Media бе..

публикувано на 18.09.24 в 03:31

Пожар във втората по големина рафинерия в Гърция

В рафинерия до Атина избухна пожар. Има пострадали.  Полиция блокира района до инцидента. Не са известни причините за пожара. Трима са леко пострадали и един е в тежко състоявие в болницата в Коринт, съобщават  гръцките власти.  Огънят не е достигнал до цистерните с гориво, уточняват противопожарните служби. Рафинерията се намира на 70 км югозападно от..

публикувано на 18.09.24 в 03:24

Столтенберг: Русия е силно зависима от Китай в оста срещу Запада

Москва е силно зависима от Пекин в изградената антизападна ос, заяви генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг в интервю за вестник „Таймс“.  Йенс Столтенберг, който през октомври ще напусне поста си каза, че Владимир Путин ще плати цената за зависимостта си от „благотворителя“ Си Дзинпин.  Генералният секретар на блока посочи, че президентът Путин..

публикувано на 18.09.24 в 02:53

Руските войски са превзели град Украинск в Донбас

Руските войски са превзели град Украинск в Донбас, твърдят от министерството на отбраната в Москва. От украинския генерален щаб не потвърждават тази информация, а в сводката си от тази сутрин съобщават, че боевете в района продължават.  До войната Украинск бе миньорско градче с малко повече от 10 хиляди жители.  Днес отбраната му е част от по-мащабната..

публикувано на 17.09.24 в 21:00
Бойко Борисов

Бойко Борисов: Ресорът, който получи Екатерина Захариева, е важен за България

Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов беше категоричен, че ресорът, който получи Екатерина Захариева, е важен за България. Той напомни, че кандидатурата на Захариева е предпочетена през тази на "Продължаваме промяната - Демократична България". "Така ли се дава на една държава на излъчения от най-голямата ѝ партия такива ресори на най-водещи европейски позиции,..

публикувано на 17.09.24 в 20:13
Снимката е илюстративна.

Човек е загинал при пожар в столичния квартал "Младост 3"

Човек е загинал при пожар в София.  Сигналът за инцидента в столичния квартал "Младост 3" е получен във вечерните часове. От Главна дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението" уточниха, че става въпрос за пожар в апартамент. На място са били изпратени четири противопожарни автомобила, които са погасили огъня. От пожарната съобщиха, че има..

публикувано на 17.09.24 в 20:07
Вицепрезидентът Илияна Йотова.

Вицепрезидентът изрази разочарование от ресора, определен за България в новата ЕК

Вицепрезидентът Илияна Йотова пожела успех на кандидата за български еврокомисар Екатерина Захариева. При разпределението на ресорите в новата Еврокомисия България получи "Стартиращи предприятия, изследвания и иновации". Йотова изрази разочарование от ресора, определен за страната ни, защото е очаквала България да получи някой от по-ресурсните..

публикувано на 17.09.24 в 20:05