Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Музикант на годината 2019": Проф. Пламен Джуров с наградата за изключителен принос към българската култура

Проф. Пламен Джуров
Снимка: БГНЕС

На 19 май 2020 г. в ефира на програма "Хоризонт" бяха обявени наградите в националната анкета "Музикант на годината 2019". Галаконцертът, на който те трябва да бъдат връчени на новите носители, избрани с гласуване от слушателите на БНР, е отложен за есента, с надеждата да бъде осъществен след отпадане на ограниченията във връзка с пандемията от Covid-19.

Срещите с наградените музиканти в предаването "Алегро виваче" продължават.
В 29-ото издание на анкетата тази година имаме повод да връчим и наградата за изключителен принос към българската култура - дава ни го гласуването на много от нашите слушатели за една особено ярка и внушителна фигура в нашия музикален и културен живот - проф. Пламен Джуров. Неговата дейност е многостранна: Познаваме го като диригент, композитор, преподавател по дирижиране в Националната музикална академия „Проф. Панчо Владигеров“ в София. А също и като общественик - организатор на международния фестивал „Софийски музикални седмици“, на конкурса за композиция "София", като член на Обществения съвет към Министерството на културата и на различни фондации, свързани с имената на прочути музиканти - Борис Христов, Панчо Владигеров, Петко Стайнов. Проф. Пламен Джуров е авторитетна личност, чието мнение се търси и зачита.

Маестро Джуров и СолиститеПовече от три десетилетия свързваме името му и с камерния ансамбъл „Софийски солисти“, с който изнася стотици концерти у нас и по целия свят. Те често са били и верни партньори на екипа ни в церемониите "Музикант на годината". Маестро Джуров гостува и на други реномирани състави - като Симфоничния оркестър на БНР и Софийската филхармония, както и на всички фестивали у нас.

В последните години малко по-често започнахме да чуваме негови композиции. На успех се радва Концертът му за алт саксофон и симфоничен оркестър, изпълнен за първи път от солиста Борис Петров и Радиооркестъра под диригентството на автора, а последната му /до момента/ премиера беше през септември 2019 г. - на творбата „Медитация и Тост“, изпълнена на Фестивала на камерната музика в Габрово от „Софийски солисти“ отново под негово диригентство.

Маестро Джуров получава искреното уважение и на слушателите, и на екипа на "Алегро виваче", а в звуковия файл можете да чуете какво сподели той по повод наградата за изключителен принос към българската култура от анкетата "Музикант на годината 2019".




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Свързани новини

Бяха обявени наградите в анкетата "Музикант на годината 2019"

Световноизвестният баритон Кирил Манолов е „Музикант на годината 2019“ в националната анкета на предаването „Алегро Виваче“ на програма „Хоризонт“ на БНР. Резултатите от гласуването на публиката, в което се включиха над 5000 слушатели,..

публикувано на 20.05.20 в 18:08
ВИЖТЕ ОЩЕ

Влиянието на ИИ във фокуса на Венецианското биенале по архитектура 2025

19-ото издание на Венецианското биенале по архитектура е планирано за периода от 10 май до 23 ноември 2025 г. Темата тази година изследва влиянието на изкуствения интелект и новите технологии върху архитектурата и обществото.  Българският..

публикувано на 13.01.25 в 18:34
Росица Кавалджиева, Ирена Гъделева, Красимира Йорданова и Татяна Иванова

"Алегро виваче" на 35!

Първото издание на предаването за класическа музика "Алегро виваче" е на 6 януари 1990 г. Оттогава, вече 35 години, водещите, редакторите и репортерите му се стараят да отстояват високите стандарти, задавани ежедневно в ефира на Програма "Хоризонт", с..

публикувано на 13.01.25 в 14:57

Станислав Тунов преподава народни танци на над 100 любители на българския фолклор

Само въображението може да бъде ограничение - твърди Станислав Тунов, ръководител на фолклорен танцов състав "Шевица", който обединява интереса към народните танци на над 100 души на различна възраст. Всяка седмица по два пъти те танцуват заедно, така..

публикувано на 12.01.25 в 07:01
Максма - музикант

Максма покорява света с музиката си

В рубриката „Горещи сърца“ ще ви срещнем с един уличен музикант, учител и пътешественик. От 5 годишен го наричат Максма. Той така се представя и до днес. Максма е грък – роден и израснал в понастоящем гръцкия град Александруполис, но днес неговият дом е..

публикувано на 12.01.25 в 06:12

Родовата хроника на Иванка Цветкова

Иванка Цветкова е един несъмнен талант за тези, които я познават, макар и задочно. Тя е родена в Ботевград, живее и работи в Италия и родът й е пръснат по света в няколко държави - Канада, Франция и пр. И тя решава да напише една книга за..

публикувано на 12.01.25 в 04:51
Паметникът на Тодор Мазаров в Павел баня

Спомен за Тодор Мазаров

На 2 януари се навършиха 120 г. от рождението на големия тенор Тодор  Мазаров – артист, запомнен с мощния си глас и впечатляващи височини, певец с внушителна международна кариера. Той е роден в Павел Баня, в семейство със скромни финансови..

публикувано на 10.01.25 в 21:14

Резултати от третото издание на литературния конкурс "Вълшебното перце"

Приключи 3-ия сезон на литературния конкурс "Вълшебното перце ", който се организира от програма "Хоризонт" и сдружение "Българче" , а имената на наградените деца бяха съобщени  в ефира на "Закуска на тревата" на 28 декември от Розалина Златкова,..

публикувано на 07.01.25 в 16:34